‘Emily Paris’te’yi seviyor musunuz? İşte Paris’te geçen diğer bazı şovlar ve filmler

‘Emily Paris’te’yi seviyor musunuz?  İşte Paris’te geçen diğer bazı şovlar ve filmler

Paris’te Emily COVID-19 pandemisi nedeniyle geçen yıl uygulanan karantina sırasında hepimizin biraz oyalama arayışında olduğumuz bir dönemde hayatımıza girdi. İş için Fransa’nın başkentine taşınan bir Amerikalı olan Emily’nin hayatında kendimizi kaybettik. Yabancı bir ülkede ve kültürde kendine yer bulma mücadelesi, sevgilisi olan komşusu Gabriel’e olan çekiciliği ve ofis politikalarıyla uğraşması bizi oyaladı. Ve hepsinden önemlisi, Paris’i bir kanepenin rahatlığında görmemiz gerekiyor.

Son zamanlarda çıkan bir haber, oyuncu kadrosunun ikinci sezon çekimlerine başladığı ve biz daha mutlu olamazdık. Birinci sezon bir tür uçurum gibi bitti ve Emily ile arkadaşları Gabriel, Mindy ve Camille’i neler beklediğini kesinlikle bilmek istiyoruz. Ve tekrar ne zaman uluslararası seyahat edebileceğimizi bilmiyor olsak da, ışıklar şehrinin daha muhteşem manzaralarına aldırış etmeyeceğiz.

Yeni sezonun gelmesini beklerken, neden Paris’te geçen diğer dizileri ve filmleri izleyerek zaman geçirmeyelim.

Yıl 1667. Genç bir Kral Louis XIV (George Blagden), Fransa’nın hükümdarıdır. Ülkesinde siyasi kargaşa var. Kral onu kontrol altına almak için Versay Sarayı’nı inşa etmeye karar verir. Ve böylece krallık içinde bir entrika savaşı başlar.

Gösteri, Versay Sarayı ile birlikte, Ch芒teau de Maisons-Laffitte ve Ch芒teau de Vaux-le-Vicomte gibi Paris’teki ve çevresindeki diğer bazı muhteşem tarihi mekanlarda çekildi.

Burada izle.

Adını ünlü bir Fransız sebze yemeğinden alan bu güzel animasyon filmin hikayesi, hayal edilebilecek en iyi yemekleri yaratma becerisine sahip bir fare olan Remy (seslendiren Patton Oswalt) ve mutfak işçisi Alfredo Linguini ile beklenmedik ortaklığı etrafında dönüyor. (Lou Romano tarafından seslendirildi).

Film, 2008’de En İyi Animasyon Filmi Akademi Ödülü’nü kazandı ve En İyi Yazma, Orijinal Senaryo dahil olmak üzere dört kategoride aday gösterildi.

buradan izle.

Polis, Paris’te, işleyiş biçimi Jeanne Deber diğer adıyla The Mantis’in (Carole Bouquet), hapisteki bir seri katilinkiyle eşleşen bir seri katili arıyor. Jeanne, ayrı yaşadığı polis olan oğlu Damien Carrot (Fred Testot) ile çalışmasına izin verilmesi koşuluyla, psikopatın yakalanmasına yardım etmeyi kabul eder. Mantefransız mini dizisidir.

Burada izle.

Driss (Omar Sy), zengin bir kuadripleji aristokratı Philippe (Fran莽ois Cluzet) tarafından ikincisinin bakıcısı olarak işe alınan eski bir hükümlüdür. Çok kısa sürede iki adam derin bir dostluk kurar.

DokunulmazlarH么tel d’Avaray ve Le Nemours gibi Paris lokasyonlarında çekildi. Fransız filmi dünya çapında beğeni topladı ve Sy, En İyi Erkek Oyuncu dalında 2012 C茅sar Ödülü’nü (Oscar’ın Fransız eşdeğeri) kazandı.

Burada izle.

1960’larda, Soğuk Savaş’ın zirvesinde, Andr茅 Merlaux (Hugo Becker) adında genç bir adam Fransız Gizli Servislerine katılır. Artık düşmanlarıyla mücadele etmek ve diplomatik entrikaları öğrenmek için iyi bir eğitim almalı, üstleri ise onu mükemmel bir ajan olarak eğitmek için ellerinden geleni yapmalıdır. Swinging 60’larda Paris harikaydı ve bu seri, o dönemde şehri güzel bir şekilde yakalıyor.

Burada izle.

Paris’teki Louvre Müzesi’nde bir cinayet işlendiğinde, kanıtlar şüpheli olan Harvard profesörü Robert Langdon’a (Tom Hanks) yol açar. Daha sonra, Leonardo da Vinci’nin tablolarıyla bağlantılı şifreli ipuçlarını çözerek gerçek suçluyu bulmak için polis kriptografi uzmanı Sophie Neveu (Audrey Tautou) ile birlikte çalışır. Sonunda ortaya çıkarabileceği komplo, dünyanın en büyük dinlerinden birinin kalbini vurmakla tehdit ediyor.

Louvre’un yanı sıra film, diğerleri arasında 脡glise Saint-Sulpice ve Pont du Carrousel gibi Paris’in birçok önemli yerinde çekildi. Film, yazar Dan Brown’ın aynı adlı kitabından uyarlanmıştır.

Burada izle.

4 Mayıs 1897’de Paris’teki yıkıcı Bazar de la Charit茅 yangınının gerçek olayına dayanan Fransız mini dizisi, hayatları trajediden derinden etkilenen üç kadını (Audrey Fleurot, Julie de Bona ve Camille Lou) takip ediyor ve onun sonucu.

Burada izle.

1930’ların Paris’inde, Hugo (Asa Butterfield) adındaki yetim bir genç çocuk, istasyonda kalmasını sağlamak için saatlerin bakımını ve yağını yaptığı devasa bir tren istasyonunun duvarlarında yaşıyor. Daha sonra saatçi babasının (Jude Law) geride bıraktığı bir otomatın anahtarını bulmak için bir göreve gitmeye karar verir. Bu süreçte Hugo, genç bir kız Isabelle (Chlo毛 Grace Moretz) ve görünüşe göre dünyadan büyük bir sır saklayan oyuncakçı vaftiz babası Georges (Ben Kingsley) ile tanışır.

Martin Scorsese’nin yönettiği 3 boyutlu filmin bazı bölümleri Paris’te çekildi. Mekanlar arasında bazı ünlü tiyatrolar ve Hugo ve Isabelle’in sinema tarihini araştırmaya çalıştıkları film kütüphanesi olarak sunulan Biblioth猫que Saint-Genevi猫ve’nin okuma odası vardı. Film evrensel övgülerle karşılandı ve 2012’de 11 Oscar adaylığı aldı. En İyi Sinematografi dahil beş kategoride ödül almaya devam etti.

Burada izle.

Joseph (Jonathan Cohen), Fransa’nın esrarı yasallaştıracağını öğrendikten sonra bir fırsat kokan (punto amaçlı) başarısız bir girişimcidir. Daha sonra babasının koşer kasap dükkânını ülkenin ilk esrar kahve dükkanına dönüştürmek için yola koyulur.

Hikâye aracılığıyla komedi dizisi, bir zamanlar Fransız Yahudilerinin merkezi olan ancak 1980’lerden bu yana büyük ölçüde değişen Paris’in tarihi Marais semtinde yaşayan Yahudilerin hayatlarına da ışık tutabiliyor. Dizi, Rotten Tomatoes’da yüzde 100 reytinge sahip.

Burada izle.

Jules ve JimBirinci Dünya Savaşı’ndan önce arkadaş olan Jules (Oskar Werner) ve Jim (Henri Serre) adında iki adam hakkındadır. Ama Jules’u seçer ve onunla evlenir. Savaş sona erdiğinde Jim, Jules ve Catherine ile tanışır ve hala Catherine’e aşık olduğunu fark eder. İlginç bir şekilde, onun hislerine karşılık veriyor.

Fransız Yeni Dalga sinemasının bu şaheseri Fran莽ois Truffaut tarafından yönetiliyor ve yazar Henri-Pierre Roch茅’un 1953’te yazdığı aynı adlı kitabına dayanıyor. Paris ve Fransa’nın diğer bölgelerinde birden fazla yerde çekildi. Bitiş, Paris’teki P猫re Lachaise Mezarlığı’nda çekildi.

Burada izle.

Günümüz Paris’inde geçen gösteri, eski bir caz müzisyeni Elliot Udo (Andr茅 Holland) tarafından yönetilen The Eddy adlı bir kulübe odaklanıyor. Arkadaşı ve iş ortağı Farid (Tahar Rahim) öldürüldüğünde, Udo mücadele eden kulübünü ayakta tutmaya çalışırken kendini tehditlerle karşı karşıya bulur. Bu arada, ayrı yaşadığı kızı Julie (Amandla Stenberg) onunla kalmak için ABD’den gelir.

Burada izle.

Elsa (Zita Hanrot) Paris’te çalışıyor ve eski erkek arkadaşını iki yıldır ayrı kalmasına rağmen bir türlü unutamıyor. En iyi arkadaşı Charlotte, iyi niyetli bir girişimle, Elsa ile çıkmak için gizlice bir erkek eskort kiralamaya karar verir. Charlotte’un planı beklentilerinin ötesinde işler.

buradan izle.

Biyografik film, Julia Child’ın (Meryl Streep) yemek kitabındaki tüm tarifleri 365 günde pişirmeye çalışan New Yorklu Julie Powell (Amy Adams) hakkındadır. Film, zamana ve mekana göre ayrılmış her iki bireyin hayatlarını araştırıyor. Film, Powell’ın 2000’lerin başındaki New York’taki yaşamı ile Child’ın 1950’lerin Paris’indeki yaşamı arasında geçiş yapıyor.

Streep, performansı için 2010 yılında En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü adaylığı aldı.

buradan izle.

Komedi-dram, yüksek profilli ünlü müşterileriyle uğraşmak ve işi ayakta tutmak zorunda olan Parisli bir yetenek ajansının dört ajanının hayatları ve kariyerleri etrafında dönüyor. Başrollerde Camille Cottin, Thibault de Montalembert, Gr茅gory Montel ve Liliane Rov猫re yer alıyor.

Rotten Tomatoes tarafından yüzde 100 oy aldı, Ajansımı arabirkaç A listesindeki yıldızın kendileri gibi görünmesiyle tanınır. Bunlar arasında Juliette Binoche, Monica Bellucci, Jean Dujardin, Charlotte Gainsbourg, Sigourney Weaver ve Jean Reno sayılabilir.

Paris’in çekimlerin merkezinde olduğu açıkken, Cannes Film Festivali sırasında dünyanın en büyük ünlülerinden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla tanınan Cannes’ın bazı bölümlerini de göreceksiniz.

Burada izle.

(Ana ve öne çıkan görseller: Netflix)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*