Ev Sinema Sistemi Satın Alma Rehberi: Bilmeniz Gerekenler

Ev Sinema Sistemi Satın Alma Rehberi: Bilmeniz Gerekenler

Ev sineması terimi çok fazla ağırlık taşır. Altta yatan fikir hayranlık uyandırıcı çünkü oturma odanızda bir sinema salonunun büyüsünü yeniden yaratmak için elektronikte bir asırdan fazla ilerlemeden yararlanıyor. Eğlence odanıza devasa bir TV ekleyebilirsiniz, ancak yüksek kaliteli çok kanallı bir ses sistemini karışıma dahil edene kadar eksiksiz bir ev sineması deneyimi elde edemezsiniz.

Bir ev sinema sistemi kurmak, gerçekten bir surround ses hoparlör sistemi satın almaya karar verene kadar basit bir iş gibi görünüyor. Ardından, iyi bir çok kanallı hoparlör kurulumu için kaç kanal gerektiği gibi temel soruları çevreleyen kafa karışıklığı geliyor? Bu, bir ev sinema hoparlörü kurulumu konseptini kafasına çeviren ses çubukları gibi joker karakterlerle daha da birleştirilir.

Ev Sineması Satın Alma Rehberi Sound Bar 2

Ancak, üç önemli faktöre odaklandığınızda işler çok daha kolay: bütçe, oda boyutu ve kullanım durumları. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak, bulmacanın ilk kısmına, yani bir soundbar’ı mı yoksa geleneksel bir çok kanallı surround ses hoparlör kurulumunu mu tercih etmeniz gerektiğine bir göz atabiliriz.

Ses, yine de deneyimi yaratan veya bozan bir ev sinema sistemi kurulumunun görünmez bir öğesidir. Bunu başarmak için, ev sinema hoparlörü kurulumunuz yalnızca Dolby Digital ve DTS film müziklerinin kodunu çözüp işleyebilmeli, aynı zamanda bu özenle hazırlanmış ses efektlerinin sesinin yanı sıra etkisini de yeniden üretecek yeterli güce sahip olmalıdır. Bu, ses çubukları için zor bir teklif olabilir.

Soundbar’lar, duvarlardan ve odanızdaki diğer yüzeylerden sesleri sektirerek aynı türde ses kaydırmayı yeniden oluşturmak için bir dizi sürücü içeren tek bir hoparlör muhafazasına güvenir. Ne yazık ki, bu neredeyse reklamı yapıldığı kadar iyi çalışmıyor. Yansıyan sese bağlı olmanın sorunu, her odanın benzersiz olmasıdır. Bazıları kare, bazıları dikdörtgen ve duvarda büyük bir delik olan L şeklinde olanlar da var. Bazı odaların tavanları yüksek, bazıları ise eğimli çatıları ile kısadır. Daha da kötüsü, odanız halı kaplıysa ve kalın perdeler ve döşemelerle döşenmişse, zaten çok fazla ses yansımasına izin vermeyecektir.

Ev Sineması Satın Alma Rehberi Htib

Ses çubukları uzun bir atışla mükemmel değil, ancak yine de ev sineması ekosisteminde yerlerini koruyorlar. Çok kanallı bir hoparlör kurulumunu kablolamanın olası karmaşasından ve karmaşıklığından kesinlikle kaçınmak isteyenler için anlamlıdırlar. Konumsal doğruluk açısından vazgeçtiğiniz şey, bir soundbar ile oldukça temiz olan genel oda estetiğinde oluşur. Sony HT-ST5000, 7.1 kanal surround ses kurulumunu taklit etme konusunda övgüye değer bir iş çıkarıyor ve sesin bir soundbar tarafından iletildiğini neredeyse unutturan güçlü bir subwoofer’a sahip.

Bununla birlikte, Sony soundbar yaklaşık 1500 $ gibi oldukça pahalı ve minimalist bir görünüm arayanlar yine de oldukça büyük subwoofer’a kızabilirler. Sonos Beam, daha akıcı bir ev sineması deneyimi için filmlerinde yukarıda bahsedilen etkinin bir kısmını feda etmek isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Bu tek üniteli soundbar, Sony muadilinin dörtte birine mal oluyor, ancak yine de büyük ses çıkarma ve küçük ila orta büyüklükteki bir odaya yetecek kadar bas üretme konusunda şaşırtıcı derecede iyi.

Sıkı bir bütçeniz varsa, daha ucuz bir masaüstü sınıfı çok kanallı kurulum seçmeyi deneyin. Bu şekilde, bir soundbar’dan daha iyi ses üretimi ve daha doğru çok kanallı kaydırma elde etme olasılığınız daha yüksektir. Estetik ve gevşek kablolama konusunda endişeleriniz varsa, tablolar ve göze çarpmayan mobilyalar gibi görünen hoparlörler ve subwoofer’lardan oluşan gizli hoparlör kurulumlarına (dürüst olmak gerekirse çok daha fazlasını) harcayabilirsiniz.

Daha küçük masaüstü sınıfı ev sinema hoparlörü çözümleri için fazla iyiyseniz ancak yine de önemli miktarda para harcamaya hazır değilseniz, Ev Sineması Kutusu (HTiB) sistemlerine bakmak isteyebilirsiniz. HTiB sistemleri, bir subwoofer, beş veya daha fazla hoparlör, amplifikasyon ve çok kanallı kod çözme işlemlerini gerçekleştiren bir A/V alıcısı, kablolar ve ara bağlantılar ve isteğe bağlı olarak bir Blu-ray veya DVD oynatıcı içeren önceden paketlenmiş ev sineması kurulumlarıdır. Subwoofer ve merkez kanal, Blu-ray filmlerde bulunan yüksek dinamik aralıklı kayıtlarda etki ve net diyalog sağlamak için özellikle önemlidir, bu nedenle her ikisi için de uygun seçeneklere sahip birini seçtiğinizden emin olun.

Bir HTiB sistemi seçmek, oda kurulumunuzdaki en önemli faktöre bağlıdır. Küçük bir alan, daha düşük ses basıncı seviyelerine ve dolayısıyla nispeten daha küçük muhafazalara ve daha düşük watt amplifikasyonuna sahip bir hoparlör kurulumuna ihtiyaç duyar. Daha büyük odalara kat hoparlörleri daha iyi hizmet verir. Hiçbir şey verimlilik, ses doğruluğu ve maçalarda sıkı bas üretme yeteneği açısından büyük hoparlör muhafazalarını yenemez. Hoparlörlerin kendi aralarında ve duvarlardan yeterince ayrıldığından emin olun. Arka surround kanallar, ön hoparlörlerin aksine tüm ağır işleri yapmaları beklenmediğinden paradan ve yerden tasarruf etmek için daha küçük olabilir.

Ev Sineması Satın Alma Rehberi Netflix

Ses kalitesi ve fiziksel ayak izi arasında iyi bir denge sağlayan kitaplık hoparlörleri kullanan HTiB ile daha küçük odalar daha iyidir. Bunlar özel stantlara veya TV mobilyalarına yerleştirilebilirken, bazı önden portlu tasarımlar duvara bile monte edilebilir. Yerle ilgili daha kısıtlı kurulumlar, daha düşük frekansları yeniden üretmek için subwoofer’a güvenirken daha da küçük muhafazalara sahip hoparlörler kullanan uydu ev sinema sistemlerine bakabilir. Bu hoparlörler müzik dinlemek için ideal değildir.

Son olarak, kablosuz surround hoparlörlü ve subwoofer’lı geleneksel çok kanallı ev sinema sistemleri oldukça basit, güvenilmez ve pahalı olma eğilimindedir. Bu nedenle, onları geçerli bir seçenek olarak bile düşünmedik. Kablosuz çok kanallı teknoloji, kalite, fiyat ve güvenilirlik üçlüsüne ulaşacak kadar olgunlaşmadı. Geleneksel kablolu hoparlörlere bağlı kalmanız daha iyi.

5.1 veya 7.1 surround sistemi tercih etmeniz, bütçenize ve filmlerinizin dinleme alanınızda surround ses efektlerini ne kadar doğru kaydırmasını istediğinize bağlıdır. Bütçeniz ayrıca, bir ses yönlendirme ekseni daha eklemek için tavana monte yüksek hoparlörlere sahip Dolby Atmos ve DTS:X gibi nesne tabanlı surround ses biçimlerinin kodunu çözebilen ve işleyebilen pahalı HTiB sistemlerini tercih edip etmeyeceğinize karar verecektir. HTiB sistemleri için fiyatlandırmanın üst sınırları söz konusu olduğunda, gökyüzü sınırdır.

Neyse ki, neredeyse tüm HTiB hoparlör sistemleri, Blu-ray formatlarında bulunan kayıpsız HD sürümlerinin yanı sıra hem DTS hem de Dolby standart surround ses ses kodeklerini destekleyen AV alıcılarıyla birlikte gelir. Özel Blu-ray oynatıcıların yanı sıra, modern TV’lerin çoğu akışlı video hizmetlerini destekleyecek kadar akıllıdır, ancak ev sinema sisteminizi medya sunucularıyla veya hatta Blu-ray filmlerden her şeye hizmet eden özel küçük form faktörlü HTPC bilgisayarlarla bağlamak da mümkündür. ve müzik, ses ve video akışına.

Özetlemek gerekirse, geleneksel HTiB sistemleri çoğu ev sinema sistemi kurulumu için idealdir. Buradaki tek önemli nokta, HTiB’nin nominal watt değerini odanın boyutuyla orantılı olarak eşleştirmeniz gerektiğidir. Eğlence odanız için çok az şey bırakmaktansa fazlasına sahip olmanın daha iyi olduğunu unutmayın. Daha küçük odalara ve daha düşük bütçeye sahip olanlar veya temiz ve kablosuz bir ev sinema odasını sürdürme konusunda titiz olan kişiler, ses çubuklarını düşünmelidir. Oda estetiğinde kazandığınız şeyin ses kalitesinde ve konumsal doğrulukta kaybettiğinizi unutmayın.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Büyürken, Nachiket’in ev elektroniği ve aletlerini demonte etme tutkusu vardı; çoğu başarıyla yeniden monte edilemedi. Ailesi onaylamadı. Bu günlerde, teknoloji hakkında yazmak için ömür boyu süren aygıtları inceleme arayışından yararlanıyor. Ailesi hala onaylamıyor.

Sırf büyük bir televizyonunuz olduğu için tam bir ev sinema sisteminin tüm etkisini alacağınız anlamına gelmediğinden bahsetmenizi beğendim. Kardeşim oturma odasına tavan hoparlörleri takmayı düşünüyor çünkü ön kapıdan sığabilecek en büyük televizyonu yeni aldı. Hangi hoparlörle gitmesi gerektiği konusunda tavsiye almak için profesyonel bir ev sineması uzmanı aramak iyi bir yatırım gibi görünüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*