Evergrande başkanı ödemeler yaklaşırken Çinli yatırımcıları yatıştırmaya çalışıyor, Doğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Evergrande başkanı ödemeler yaklaşırken Çinli yatırımcıları yatıştırmaya çalışıyor, Doğu Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

PEKİN Dünyanın en borçlu geliştiricisi Evergrande Group, 23 Eylül Perşembe günü bazı offshore tahvillerinin ödemesiyle karşı karşıya kalacağı için ev alıcılarına ve perakende yatırımcılarına öncelik vereceğini söyledi.

Yatırımcılar ve piyasalar, Çin’deki düzenleyicilerin Çinli geliştiricinin likidite krizine nasıl tepki vereceğini görmek için yakından izliyor.

Evergrande başkanı ve kurucusu Hui Ka Yan, Çarşamba gecesi geç saatlerde bir iç toplantıda, durdurulan projelerin inşaatına devam etmenin ve Çinli varlık yatırımcılarının ürünlerini kullanmalarına yardımcı olmaktan sorumlu olmanın önemini vurguladı.

Mandarin dilinde Bay Xu Jiayin olarak da bilinen Bay Hui’nin yorumları, Çin’in 2 No’lu emlak geliştiricisinin Mart 2022 notlarında Perşembe günü ödenmesi gereken 83,5 milyon ABD Doları (113 milyon ABD Doları) faiz ödemesi olarak geldi. Ödeme yapılmaması, tahvilin temerrüde düşmesinden 30 günlük bir süreyi başlatacaktır.

Evergrande’nin Mart 2024 notları için önümüzdeki Çarşamba günü 47,5 milyon ABD doları daha var. Evergrande planlandığı gibi ödeme yapmazsa 30 günlük bir geri sayım daha başlayacak.

Analistler, 30 Haziran itibariyle 1,97 trilyon yuan (410 milyar S$) borcu olan zor durumdaki şirketin borç yeniden yapılandırmasına girmesi muhtemel olduğundan, Evergrande’nin ayakta kalma mücadelesindeki son darbenin tahvillerinde temerrüde düşebileceğini söylüyorlar.

Nanyang Business School’da MBA öğretim görevlisi olan Dr Zafar Momin, The Straits Times’a verdiği demeçte, “Evergrande için zaman tükenirken, uzun ve sancılı bir yeniden yapılanmanın eli kulağında bir temerrüde düşmek en muhtemel yoldur” dedi.

Bloomberg’e göre BlackRock, UBS Group, HSBC Holdings ve gelişmekte olan piyasa borçlarını satın alma konusunda uzmanlaşmış Londra merkezli bir para yöneticisi olan Ashmore Group, Evergrande’nin en büyük borçluları arasında yer alıyor.

Evergrande ayrıca, Çarşamba günü, ertesi gün vadesi gelen yerel tahvilleri için kupon ödemesi yapacağını söylemesine rağmen, Pazartesi günü en büyük banka alacaklılarından ikisine olan faiz ödemelerini kaçırdı.

Ancak 232 milyon yuan faizin ne kadarının ve ne zaman ödeneceği belirtilmedi.

Shenzhen borsasına yaptığı açıklamada, offshore tahvilleri için ödeme yapıp yapmayacağından bahsetmedi.

Evergrande hissesi, Perşembe günü borç geri ödeme umutları arasında Hang Seng Endeksi’nde yüzde 32 kadar yükseldi. Çin ve Hong Kong’daki emlak hisseleri de yükseldi.

Evergrande’nin ödemelerini çevreleyen belirsizlik, holdingin tahvillerinde temerrüde düşmesi durumunda Pekin’in müdahale edip etmeyeceği ve nasıl müdahale edeceği konusunda soruları gündeme getirdi.

Oxford Economics baş ekonomisti Dr Tommy Wu Salı günkü bir notta, düzenleyicilerin şimdiye kadar Evergrande’nin sorunlarına sessiz kalmalarının finansal piyasalara bulaşma riskini artırdığını söyledi.

Çin Halk Bankası (PBOC), Evergrande’nin borç krizi ve finansman için mevsimlik bir talep artışı nedeniyle finansman sıkıntısı yaşamamak için bankacılık sistemine likidite enjekte ediyor, ancak hükümet kuşatılmış emlak firması için planlarını henüz kamuoyuna açıklamadı.

Singapur Ulusal Üniversitesi İşletme Okulu’ndan Profesör Mak Yuen Teen, borç verenleri firmaları ek likidite ile finanse etmeye devam etmeye teşvik ederek “PBOC durumu yakından izliyor ve bulaşmayı önlemek için gerekli müdahaleyi yapacak” dedi.

“Kurtarma olması pek olası değil” diye ekledi.

Analistler, yatırımcıların hükümetin şirketin yeniden yapılandırılmasına ve yeniden finansmanını planlamasına yardımcı olmak için adım atmasını umduğunu söyledi.

Analistler, bir Evergrande çöküşünün 2008’de Lehman Brothers’ın iflasında olduğu gibi bir finansal krizi tetikleyebileceği fikrini büyük ölçüde reddettiler.

Ancak Pekin, Evergrande için bir kurtarma planı hazırlasa bile, düzenleyicilerin yeniden yapılanmayı olabildiğince göze çarpmadan düzenlemeleri bekleniyor.

Dr Wu, ahlaki tehlikeyi azaltma kampanyası sırasında “hükümet firmayı veya kurumsal alacaklılarını kurtarıyor olarak görülmek istemez” dedi ve yüksek uçan firmaların ne kadar pervasızca borç alıp savurganlık yaptıklarına ve hükümete güvendiklerine atıfta bulundu. temerrüde düşerlerse onları kurtarın.

Devlet medyası, Evergrande’nin likidite sorunlarının ekonominin diğer bölümlerine yayılmayacağı konusunda kararlı – Pekin için bir Evergrande kurtarma paketinin kartlarda olup olmadığı konusunda önemli bir değerlendirme.

Global Times editörü Hu Xijin, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabında Evergrande’nin bir hükümet kurtarma planına bahse girmemesi gerektiğini söyledi.

Evergrande, Pekin’in büyümelerini hızlandırmak için borç para alan yüksek kaldıraçlı geliştiricilere kısıtlamalar getirdiği geçen yıldan bu yana artan borcunu dizginlemeye çalışıyor.

Pekin Üniversitesi Guanghua Yönetim Okulu’ndan Profesör Michael Pettis, “Evergrande gibi büyük Çinli şirketler için borç almak geçmişte hiç sorun olmamıştı” dedi.

Pazartesi günü ABD merkezli düşünce kuruluşu Carnegie Endowment for International Peace için yazdığı bir makalede, “Yerel yönetimlerin ve düzenleyicilerin yükümlülükleri yeniden yapılandırmak ve gerekirse borçlunun sermayesini yeniden yapılandırmak için her zaman son dakikada adım atması bekleniyordu” diye ekledi.

Analistler, Pekin’in Evergrande hakkında yaptıklarının, ahlaki tehlikeye karşı kampanyasına olan bağlılığının bir testi olacağını ekledi.

Düzenleyiciler, kuşatılmış kurumsal dev için seçenekleri tartarken, Evergrande’nin kaderi tehlikede.

İflastan kaçınmak için Evergrande, dairelerini büyük ölçüde indirimli fiyatlarla satmaya çalışıyor ve fon toplamak için varlık yönetimi ürünlerinde yüzde 12’ye varan yüksek getiri sözü verdi.

Şirket Cumartesi günü, varlık yönetimi ürünlerindeki yatırımcılara gayrimenkul ile geri ödeme yapmaya başladığını ve ürünleri fiziksel varlıklar için kullanmak isteyen yatırımcıların yatırım danışmanlarıyla iletişime geçmeleri veya yerel ofisleri ziyaret etmeleri gerektiğini söyledi.

Analistler, Pekin’in toplumsal huzursuzluğa karşı hoşgörüsüzlüğü göz önüne alındığında, Evergrande’nin herhangi bir yeniden yapılanmada ev alıcılarına ve perakende yatırımcılara öncelik vermesi için siyasi baskıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Personel şikayetlerini bir kafeteryada ele alırken, geçen Salı günü yaklaşık 70 yatırımcı şirketin Shenzhen genel merkezinin yakınında toplandı.

Bu yatırımcıların satın aldığı varlık yönetimi ürünleri, Evergrande’nin Çin’in “başarısız olamayacak kadar büyük” firmalarından biri olarak ününü destekledi ve yıllık getiri oranlarında yüzde 12’ye varan vaatlerle 70.000’den fazla perakende yatırımcıyı çekti.

Bu ayın başlarında, Evergrande ile ev satın alan 100’den fazla hoşnutsuz müşteri, projelerdeki inşaat çalışmalarının durmasının ardından Guangzhou’da bir protesto düzenledi ve yerel hükümeti müdahale etmeye çağırdı.

Prof Mak, “Çin hükümeti (bir Evergrande yeniden yapılandırmasının) sıradan vatandaşlar üzerindeki etkisi konusunda özellikle hassas olacak… ve muhtemelen sokaktaki sıradan insanın çıkarlarını bir öncelik olarak korumaya çalışacak” dedi.

Prof Pettis, yerel tedarikçiler ve müteahhitlerin sırayı büyük olasılıkla Çin bankaları ve diğer Çinli alacaklıların izleyeceğini ve “muhtemelen dış para kredisi verenlerin arkadan geldiğini” söyledi.

“Bu yabancı alacaklılar haksız ayrımcılığın olduğunu iddia ettikleri için davalarda bir artış beklenebilir” diye ekledi.

Dr Momin, “Takip eden herhangi bir yeniden yapılanma, hükümetin… masada oturmasını içerebilir.” dedi.

Hükümet, “iyi gayrimenkul projelerinin terk edilmesini ve insanların gelecekteki evlerinden mahrum bırakılmasını” istemeyecektir.

Dr Momin, Evergrande’nin yeniden yapılandırılmasında söz sahibi olan hükümetin “çılgın yangın satışlarını önlerken gözetim ve destek sağlayacağını” da sözlerine ekledi.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*