Eylül ayının geri kalanında engebeli bir yolculuğa hazırlanın, Şirketler ve Piyasalar Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Eylül ayının geri kalanında engebeli bir yolculuğa hazırlanın, Şirketler ve Piyasalar Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Eylül, hisse senedi piyasaları için geleneksel olarak zor bir ay oldu ve bu yıl da bir istisna gibi görünmüyor.

Küresel piyasalar üzerinde ezici bir etkiye sahip olan Wall Street’in ana endeksleri, inatla yüksek Covid-19 enfeksiyon sayılarına ilişkin endişeler ve politika yapıcıların piyasa likiditesini ve duyarlılığını potansiyel olarak etkileyebilecek bir sonraki hamlelerine ilişkin belirsizliklerle baskı altındayken düşüşünü sürdürdü.

Dow Jones endeksi, beş gün boyunca yüzde 0.07 kayıpla 34.584,88 puanda üst üste üçüncü kayıp haftasını tamamladı. Geçen ay boyunca, bu kayan yazı endeksi yüzde 1,52 düştü, ancak bugüne kadar yüzde 13 arttı.

Pazarın daha geniş bir yelpazesini yakalayan S&P 500, haftayı yüzde 0,57 düşüşle 4,432,99’da kapatırken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq yüzde 0,47’den vazgeçerek haftayı 15,043,97’den kapattı.

Singapur’da likidite açlığı çeken Straits Times Endeksi (STI) 27.57 puan veya yüzde 0.9 kayıpla 3.071.23’e geriledi.

STI çeşitlendirilmiş bir ölçüttür ve haftada neredeyse yüzde 1 düşerken, performanslar City Developments yüzde 8,7 ile 7,25 dolar arasında, Yangzijiang Shipbuilding yüzde 8,1 düşüşle 1,48 dolar arasında değişiyordu.

Çin piyasasıyla uyumlu birçok hisse aşağı çekilirken, City Development’ın 10 Eylül’de Samimiyet Grubu’ndaki tüm hissesini elden çıkardığını açıklaması piyasada olumlu karşılandı.

Haftanın düşüşü, STI’nin bu ayki toplam getirisini yüzde 0,5’e getirdi.

Yerel hisseleri etkileyen Cuma kapanışında FTSE endekslerinin yeniden dengelenmesi öncesinde, Singtel, CapitaLand, iFast, SPH, Mapletree Commercial Trust, Hongkong Land, Ascendas Reit, Mapletree Logistics Trust, OCBC ve AEM Eylül ayı için en net kurumsal girişleri gördü. Ayın başından beri.

Bu arada Yangzijiang Shipbuilding, SIA, Wilmar, UOB, SGX, CapitaLand Integrated Commercial Trust, ComfortDelGro, Suntec Reit, ST Engineering ve Genting Singapore en net kurumsal çıkışları gördü.

Bu akışlar, son üç haftadaki küresel sektör performanslarındaki makro gelişmelerle, enerji ve yarı iletken stoklarının öncülük ettiği, madencilik, emlak ve medya hisselerinin geri kaldığı çok fazla bir korelasyon göstermedi.

Küresel olarak, yatırımcılar da gergin çünkü küresel hisse senetleri geçen yıl Mart ayındaki dipten bu yana iki katına çıktı ve bu yıl şimdiye kadar MSCI Dünya Endeksi için anlamlı bir düzeltme görmedik, oysa geçen yıl endeks yüzde 6 düzeltildi üç kez yüzde 8’e yükseldi. Buna karşılık, bu yılki düzeltmeler yüzde 2 ile yüzde 4 arasında değişen çok sığ olmuştur.

Piyasa köpüklü görünüyor mu?

OCBC Wealth Management’ta yatırım stratejisi yönetici direktörü Bay Vasu Menon, piyasanın orta vadeli görünümü konusunda biraz iyimser.

“Aslında orta derecede pozitifiz ve orta vadede daha fazla yükseliş görüyoruz, ancak kolay para geride kalsa ve oynaklık artacak gibi görünüyor” dedi.

“Arada kalan büyük miktardaki atıl nakitin yansıttığı sağlıklı şüphecilik seviyesi, piyasalar için olumlu olmalı, çünkü satın alma fırsatları arayan yatırımcılar, enflasyon ve enfeksiyon rakamları azalmaya başladığında nakdi daha büyük bir şekilde çalıştırabilir. “

“Tarihsel olarak Eylül, borsalar için zor bir ay oldu ve muhtemelen bu ay da böyle olacak. Yatırımcıların kendilerini sadece Eylül’de değil, muhtemelen önümüzdeki aylarda merkezi olarak inişli çıkışlı bir yolculuk için hazırlamaları gerekiyor. bankalar ve hükümetler politika teşviklerini kademeli olarak azaltıyor.”

Birçok analist, Eylül ayında meydana gelen oynaklık için geçen Cuma meydana gelen “dörtlü cadılığı” da suçluyor. Bu, hisse senedi endeksi vadeli işlemlerinin, hisse senedi endeksi opsiyonlarının, hisse senedi opsiyonlarının ve tek hisse senedi vadeli işlemlerinin sona ermesidir.

Salgınla ilgili endişeler ve özellikle Federal Rezerv tarafından politika yönergelerine ilişkin belirsizlikler nedeniyle oynaklığın önümüzdeki ay boyunca devam etmesi muhtemel.

Fed Çarşamba ve Perşembe günü toplanacak ve ekonomiye (ve hisse senedi piyasalarına) likidite pompalayan aylık 120 milyar ABD Doları (162 milyar ABD Doları) tahvil alımlarını ne zaman frenlemeye başlayacağına dair daha fazla ipucu verebilir. enflasyonist baskıları da körükledi.

Çoğu analist, daralmanın yıl sonuna kadar başlamasını bekliyor.

Önümüzdeki hafta ABD’nin yanı sıra İngiltere, Endonezya, Brezilya ve Türkiye’de de merkez bankası toplantıları yapılacak. Bu toplantıların dışında, ABD, Euro bölgesi ve Japonya için Eylül ayı satın alma müdürleri endeksleri bu hafta içinde açıklanacak. Ekonomik reflasyonun yolunda olup olmadığını görmek için yakından izlenecekler.

Mevcut oynaklık riskler sunarken, aynı zamanda çevik yatırımcı için fırsatlar da sunuyor. İşin püf noktası öğrenmek, izlemek, beklemek ve fırsatların üzerine atlamak.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*