Facebook’un gözleri ücretli Workplace özellik genişletmesi, ücretsiz kullanımı sona erdiriyor

Facebook’un gözleri ücretli Workplace özellik genişletmesi, ücretsiz kullanımı sona erdiriyor

Facebook, Workplace kurumsal sosyal ağının ücretsiz katmanını kaldıracak ve kullanıcıları ücretli sürümlere yükseltmeye veya tüketici hizmetlerine geçmeye teşvik edecek.

Facebook, Workplace’i 2016’da başlattı ve Mayıs verilerine göre, Ekim 2019’da 3 milyon olan ücretli kullanıcı sayısını 5 milyona çıkardı, ancak ücretsiz kullanıcı sayısı hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil. Nestle ve Telefonica gibi büyük kuruluşların uygulamayı şirket genelinde dağıtmasıyla Workplace, kurumsal müşteriler arasında popüler olduğunu kanıtladı.

Facebook, lansmanından bu yana uygulamanın ücretsiz bir sürümünü sağlamasına rağmen, Workplace Essential katmanını geçen yıl fiyatlandırmasının yenilenmesinin bir parçası olarak tanıttı. Essential katmanı, örneğin Gelişmiş ve Kurumsal ürünlerde bulunan çoklu oturum açma ve analitik gibi ek özelliklerle sınırlı işlevsellik ve depolama alanı sunar.

Workplace Essential kullanan işletmelere, 10 Şubat’a kadar ücretli bir katmana geçmeleri veya verilerini platform dışına taşımaları için süre verilecek.

Workplace’ten ayrılmayı planlayanlar, Workplace Yardım Merkezi’nde verilerini indirme konusunda tavsiye alabilirler. Facebook, Essentials müşterilerini ücretli bir Workplace planına yükseltmeye veya iletişim ve işbirliği ihtiyaçları için Facebook Grupları ve WhatsApp’ı kullanmaya teşvik ettiğini söyledi. Şirket, şu anda Grupları iş amacıyla kullanan 20 milyon insan olduğunu söyledi.

Bir sözcü, ücretli katmanlarda planlı bir değişiklik olmadığını ve Facebook’un uygulamayı eğitim ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara ücretsiz olarak sunmaya devam edeceğini söyledi. Facebook’un Gelişmiş katmanı her ay kullanıcı başına 4 ABD Doları, Kurumsal katman ise kullanıcı başına aylık 8 ABD Dolarıdır. Şirket ayrıca, denemek isteyen kullanıcılar için Gelişmiş katman için 30 günlük ücretsiz bir deneme sunuyor. (Daha detaylı fiyat bilgisi burada mevcuttur.)

Şirket, Essential katmanına verilen desteği sona erdirerek, mühendislik kaynaklarını video, uzaktan erişim ve çalışan sağlığı gibi ücretli hizmetleri için özellikler oluşturmaya daha fazla odaklanmak üzere tahsis edebileceğini söyledi. Bir sözcü, bunun Workplace’in odak noktasını topluluk oluşturmadan daha geniş işbirliği ve üretkenlik kullanımlarına genişletmeye yardımcı olmak için tasarlandığını söyledi.

Şirket, Workplace Essential’ın emekliye ayrılmasına yönelik planların halihazırda yürürlükte olmasına rağmen, Avrupa Birliği’nin yeni gizlilik kurallarını uygulamaya koymasının ardından ücretsiz katmanın kullanımdan kaldırılması kararının ileriye alındığını söyledi. Şirket, Avrupa Elektronik İletişim Kodu ile Gizlilik ve Elektronik İletişim Yönergesi’nden (eGizlilik Yönergesi olarak da bilinir) alıntı yaptı.

Facebook, bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin, Workplace Essential’daki belirli mesajlaşma özelliklerinin yıl sonuna kadar kullanılamayacağı anlamına geleceğini söyledi.

Sözcü, “Bu kararın zamanlaması, Avrupa’da yürürlüğe giren bazı yeni gizlilik kurallarından kısmen etkilendi, bu da bazı mesajlaşma özelliklerimizi ücretsiz kullanımımızda kullanılamaz hale getirecekti” dedi.

Facebook, gizlilik kurallarına uymak için Workplace Chat adlı İşyeri Mesajlaşma hizmetini Essential’dan kaldırması gerektiğini söyledi. Bir sözcü, ücretli Gelişmiş katmandaki SSO dahil olmak üzere ek güvenlik özelliklerinin, mesajlaşma hizmetinin etkilenmeyeceği anlamına geldiğini ekledi.

Analistler, ücretsiz katmanın kaldırılmasının Facebook’un yeni özellikler eklemeye yeniden odaklanmasına izin verdiğini düşünüyor. Ayrıca, Workplace’in müşteri stratejisinin bir evrimi anlamına gelir ve daha küçük ekip grupları arasında benimsemeyi teşvik etmek yerine doğrudan İK veya CIO’lar gibi üst düzey yöneticilere satış yapmaya odaklanmasını artırır.

Hareket, devam eden COVID-19 salgını ve uzaktan çalışma patlaması tarafından teşvik edilen genel işbirliği pazarının sıcak olduğu bir zamanda geldi. Salesforce tarafından 27,7 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alınan Slack’ten Microsoft (Teams ile), Google (Workspace ile), Cisco ve diğerlerine kadar çok sayıda şirket, yazılımlarını kurumsal masaüstlerine almak için rekabet ediyor.

IDC’de araştırma direktörü Wayne Kurtzman, “Her ne kadar ücretsiz bir seçeneği kaldırma taraftarı olmasam da, Facebook’tan Workplace, işlevselliği genişletirken yaklaşan gizlilik düzenlemelerini karşılamak için bunu yapmak zorunda kalabilir” dedi. “Platformdaki birçok STK için bir rahatlama olan Workplace for Good programlarını sonlandırmıyorlar.”

Değişikliğin, hızlı hareket eden işbirliği yazılımı pazarında rekabet ederken Facebook’un daha hızlı bir klipte özellikler eklemesine yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi. Kurtzman, “Bence 2021’de ürünlerinin daha agresif bir şekilde genişletilmesini desteklemek için konumlanıyorlar” dedi.

Ücretsiz katmanlar, bulut işbirliği ve üretkenlik araçları arasında yaygındır; Slack, Trello ve Dropbox gibi kuruluşlarda viral olarak benimsenen, çalışanların BT tarafından zorunlu kılınanlar yerine dijital araçları seçmesini içeren “aşağıdan yukarıya” bir yaklaşımdan yararlanır. Buradaki fikir, ödenmemiş kullanıcıların bir kısmının zaman içinde ücretli hizmetlere dönüştürüleceğidir.

Bununla birlikte, ücretsiz bir katmanı sürdürmek, barındırma ve yönetim maliyetleri gibi ek masraflar gerektirir ve Facebook’un bunu uzun vadede uygulanabilir bir strateji olarak görmediği açıktır.

CCS Insight’ın baş analisti Angela Ashenden, “Platform piyasaya sürüldüğünde, ücretsiz bir araç olarak mevcut olması, Facebook için Workplace’in piyasaya girmesi açısından gerçek bir destek oldu” dedi. “Kuruluşlar, onlara nasıl yardımcı olabileceğini anlamak için onunla oynayabilir; bu onları gerçekten pazara fırlattı.

“Uygulamada, muhtemelen ücretsiz katmanı kullanan ve asla ücretli katmana geçmeyi düşünmeyen birçok kuruluş vardı, bu yüzden onlara hiçbir değer vermiyor” dedi.

Karar kaynak tahsisi açısından mantıklı olsa da, Workplace için dezavantajlar vardır, çünkü maliyetler platformu test etmekle ilgilenen küçük işletmeler için bir engel olabilir.

Mevcut Workplace Essential kullanıcıları için karar, ücretli seçeneğe geçme isteklerini etkileyebilir.

Ashenden, “Ücretsiz sürümü kullanan ve daha sonra ücretli bir sürüme veya WhatsApp ve/veya Facebook Gruplarına yükseltmesi gereken kuruluşlar için bu, tedarikçi olarak Facebook’a olan güvenlerini olumsuz etkileyebilir” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*