Fortnite ve Tüm Epic Games’te İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nasıl Etkinleştirilir

Fortnite ve Tüm Epic Games’te İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nasıl Etkinleştirilir

Fortnite’deki iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) birçok soruyu gündeme getirebilir. 2FA’nın ne olduğunu veya onu nasıl kuracağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Kendinize bu tür sorular soruyorsanız, yalnız değilsiniz. Burada iki faktörlü kimlik doğrulamanın ne olduğunu ve diğer tüm Epic Games’te olduğu gibi Fortnite’da 2FA’nın nasıl etkinleştirileceğini öğreneceksiniz.

2FA, iki faktörlü kimlik doğrulama anlamına gelir. Bir web hizmetinde oturum açtığınızda kimliğinizi doğrulamak için ek bir yöntemi ifade eder.

İlk olarak şifreniz ve kullanıcı adınız girilir. Ardından, gelen kutunuza e-postayla gönderilen veya bir kimlik doğrulama uygulamasından oluşturulan bir kod gibi ek bir bilgi parçası sağlamanız gerekir. Kod rastgele oluşturulduğundan, koda yalnızca siz erişebilirsiniz.

Bunun tek nedeni, hesabınızı daha güvenli ve daha az hacklenebilir hale getirmektir. Ancak, Fortnite için bunu yapmanın faydaları var. Fortnite’ın ana oyununda: Battle Royale, dans eden bir Boogie Down ifadesi alacaksınız. Ayrıca Fortnite: Save the World’e sahipseniz, 50 Cephanelik Yuvası, 10 Sırt Çantası Yuvası ve 1 Efsanevi Troll Stash Llama alacaksınız.

1. Öncelikle Epic Games hesabınızda oturum açmanız gerekir.

2. Giriş yaptıktan sonra Hesap Güvenlik Ayarlarınızı açın. Ortaya çıkan ekran aşağıdaki resimdeki gibi görünmelidir.

3. “Her Yerden Çıkış Yap” bölümünün hemen altında “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama”yı görene kadar aşağı kaydırın.

4. Burada kullanmak istediğiniz 2FA yöntemini seçmek isteyeceksiniz. Verilen her yöntem biraz açıklayıcıdır, ancak burada her seçim için biraz daha bağlam sağlıyoruz:

Bu seçenek, kodu oluşturmak için bir Google Authenticator veya alternatif Authenticator uygulaması kullanmanızı gerektirir.

2FA With Authenticator’ı kurmak için QR kodunu tarayabilmeniz için 2FA uygulamanızın hazır olması gerekir. Bu QR kodu, bir seçenek olarak Kimlik Doğrulayıcı ile 2FA’yı seçtiğinizde görünecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsü gibi görünmelidir.

Basitçe QR kodunu tarayın ve otomatik olarak uygulamanıza yeni bir giriş olarak ekleyecektir.

Bir kimlik doğrulama uygulaması kullanmak yerine, kodu telefonunuza SMS olarak almayı tercih edebilirsiniz. Yine de, telefon hizmeti her zaman açık değilse veya telefonunuz yanınızdaysa, bu zahmetli olabilir.

Son olarak, kodu bir e-posta yoluyla almayı seçebilirsiniz. Yine de bu, e-posta için gelen kutunuzu kontrol etmeniz gerektiğinden çevrimiçi olmanızı gerektirir. Çevrimdışı yöntemler için, kimlik doğrulama uygulamasını veya SMS kimlik doğrulamasını kullanmanız gerekir.

Epic Games hesabınıza giriş yapmak için (ister Epic Games istemcisinde ister Fortnite’ın kendisinde olsun), şifrenizi girdikten sonra aşağıda gösterildiği gibi altı haneli bir güvenlik kodu girmeniz istenecektir.

Kesin süreç, kullanılan yöntemlerle farklılık gösterebilir.

Authenticator uygulamanızı açın ve Epic girişini kontrol edin. Kodu kopyalayın ve yukarıda gösterilen kutulara yazın.

Telefonunuza gönderilen bir SMS olup olmadığını kontrol edin. Kodu kopyalayın ve yukarıdaki kutulara girin.

2FA kodunu içeren bir e-posta için gelen kutunuzu kontrol edin. Kodu kopyalayın ve yukarıda gösterilen kutulara girin.

Evet! Fortnite hesabınıza bağlı olan Epic Games hesabınız için teknik olarak etkinleştirdiğinizden, diğer Epic Games için de etkinleştirmiş olursunuz.

Kesinlikle! Çeşitli sosyal ağlarda ve uygulamalarda 2FA’yı etkinleştirme kılavuzu için buraya tıklayın. Telegram kullanıcısı mısınız? Telegram’da iki faktörlü doğrulamayı nasıl kullanacağınızı öğrenin. Diğer girişlere 2FA eklediğiniz için oyun içi harika ödüller alamayabilirsiniz, ancak söz konusu hesapların güvenliğini büyük ölçüde artıracaksınız.

Image Credit: Flickr’daki EFF’den 2FA Logosu

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Ben uzun zamandır bir oyuncu, bilgisayar meraklısı ve genel teknoloji meraklısıyım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*