Gençlerin ruh sağlığı, Hükümetin ‘aklını meşgul eden’ derin bir soruna meydan okuyor: Ong Ye Kung, Health News & Top Stories

Gençlerin ruh sağlığı, Hükümetin ‘aklını meşgul eden’ derin bir soruna meydan okuyor: Ong Ye Kung, Health News & Top Stories

SİNGAPUR – Sağlık Bakanı Ong Ye Kung, 16 Ekim Cumartesi günü yaptığı açıklamada, günümüz gençliğinin, kendilerinden öncekilere kıyasla çok daha farklı zihinsel sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

“Hükümet, ‘Bu neslin zihinsel sağlık sorunlarına yol açan ek zorlukları olduğunu görüyoruz ve bunu damgalamamalıyız; açık olmalıyız, paylaşmalıyız ve bu önleyici ve toplum bakımının bir parçası ve paketidir” diyebilir. ,'” ekledi.

Bay Ong, Ağustos ayında kurulan Ruh Sağlığı ve Refahına İlişkin Kurumlar Arası Görev Gücü’nün bu yönde hareket ettiğini söyledi.

Devlet destekli Gençlik Ruh Sağlığı Ağı kapsamında bir topluluk destek girişimi olan Project: It’ll Be Alright tarafından Facebook’ta düzenlenen ve canlı yayınlanan bir yüz yüze panel tartışmasında konuşuyordu.

Proje, Cumartesi günkü oturumu yöneten Sosyal ve Aile Gelişimi ve Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı Sun Xueling tarafından yönetiliyor.

Bay Ong, “gençlerin düşüncelerinde daha liberal ve daha asi” ifadesinin yüzyıllar boyunca gençler için geçerli olduğunu söyledi.

Ancak ruh sağlığına gelince, bu nesil için bir şeyler değişti.

“Bunun sadece gençlerin bu konuda daha fazla konuşma meselesi olduğunu düşünmüyorum, bu nedenle genel yüksek farkındalık. Bunun daha iyi bir teşhis meselesi olduğunu düşünmüyorum” dedi.

“Sanırım, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) verilerine ve dünyadaki diğer verilere baktığımızda, gençler arasında daha yüksek bir ruh sağlığı sorunu insidansı görüyoruz.

“Son 10, 20 yılda bir şeylerin değiştiğini kabul etmek bizim için önemli.”

Bu, Sağlık Bakanlığı’nı “meşgul eden” bir konu ve Sağlıktan Sorumlu Devlet Kıdemli Bakanı Janil Puthucheary’nin başkanlık ettiği kurumlar arası görev gücü, gençlerin görüşlerini duymaya hevesli, dedi Bay Ong.

Örneğin zorbalık, günümüzde ruh sağlığı üzerinde farklı bir etkiye sahiptir.

Panelist ve klinik psikolog Sunita Rai, çevrimiçi platformlara atıfta bulunarak, “Artık çoğu insan cihazlarında ve oyun oynamak gibi şeyler hakkında konuşuyorlar. Çok daha fazla zorbalık yazılıyor ve orada tutuluyor” dedi.

“Geçmişte belki (zorbalığı) üç, dört gün tekrarlarsın, sonra yoluna devam edersin. Şimdi görüyorsun ve tekrar tekrar bakıyorsun.”

Bay Ong daha sonra gençken kendi oyun alanı deneyimini anlattı.

“Burnuma yumruk yedim” dedi. “Ama ondan sonra işleri halledersin ve her şey biter.

“Kalabalık yok ve (oyun) sonsuza kadar orada kalmıyor.”

Bayan Sun, bunların gençlerin karşılaştığı yeni “parametreler” olduğunu ve sosyal medyanın iyilik için bir güç olabileceğini ancak olumsuz olarak da kullanılabileceğini kaydetti.

Bu ortamda, toplumun stres ve sıkıntıyla karşı karşıya kalan gençlerin olduğu sohbetleri normalleştirmesi ve etraflarında bir destek ekosistemi sağlaması gerektiğini söyledi.

TikTok’un Güneydoğu Asya kamu politikası başkanı Bayan Teresa Tan, video paylaşım platformunun ruh sağlığı alanında “sağlıklı yaşam içeriği yaratıcıları” olarak bireyler ve kuruluşlar oluşturduğunu söyledi.

Ana hedefleri, savunmasız, risk altındaki gençleri desteklemek için kısa biçimli eğitim videoları yayınlamaktır.

Bay Ong, gençlere sanal bir dünyada hayatta kalma becerilerini erken yaşta öğretmenin önemini vurguladı.

“İlkokuldan itibaren onları internetin ormanına atıyoruz ve hayatta kalmaları gerekiyor. Bir çocuk istemek için çok fazla” diye ekledi.

“Sayısal ve dil okuryazarlığının dışında yepyeni bir okuryazarlık olmalı ve bu da dijital okuryazarlık.”

Influencer Joel Lim, tek boyutlu bir halk eğitimi çözümünün yanı sıra, gençlerin her birinin kendilerini kaptırdıkları çevrimiçi ortamları anlamak için zaman ayırmaları gerektiğini söyledi.

Ayrıca, bundan olumlu bir deneyim yaratmaları için hangi kaynakların ve araçların mevcut olduğunu da araştırmalıdırlar.

Bay Ong daha sonra, Hükümetin bugün gençlerin karşı karşıya olduğu akıl sağlığı sorunlarının tanınması ve bunlara açıklık getirilmesi konusunda net bir tavır alabileceğini kabul ederek tartışmayı sonlandırdı.

“Damgalamayı azaltmak açısından, Hükümetin söylediklerini kabul etmeliyim, önemli” dedi.

Kamuoyu önünde yapması gereken faydalı bir açıklama olacağını düşünüyorum, bu yüzden toplum olarak bu konuda nerede durduğumuzu biliyoruz.”

Ulusal Bakım Yardım Hattı:

zihinsel esenlik

Ruh Sağlığı Enstitüsü Ruh Sağlığı Yardım Hattı:

Singapurlu Samiriyeliler:

Singapur Ruh Sağlığı Derneği:

Gümüş Kurdele Singapur:

çıngıraklı arkadaş:

Toplum Sağlığı Değerlendirme Ekibi:

danışmanlık

TOUCHline (Danışmanlık):

TOUCH Care Line (yaşlılar, bakıcılar için):

Bakım Köşesi Danışmanlık Merkezi:

Çevrimiçi kaynaklar

mindline.sg

Ruh Sağlığım

Fei Yue’nin Çevrimiçi Danışmanlık Hizmeti

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*