Google, iPhone’larda ve iPad’lerde özel arama motoru olarak kalması için Apple’a 15 milyar dolar ödüyor

Google, iPhone’larda ve iPad’lerde özel arama motoru olarak kalması için Apple’a 15 milyar dolar ödüyor

İhtiyacınız olan tüm KARA CUMA FIRSATLARI!

Okuyucu destekliyiz. Dış bağlantılar bize komisyon kazandırabilir.

Google Logo markası öne çıktı

Görünüşe göre dünyanın en popüler arama motoru olmanın bir bedeli var. Bernstein’daki analistlerin yakın tarihli bir raporu, Google’ın Apple’ın en popüler cihazlarında varsayılan arama motoru olmaya devam etmesi için çıtayı yükseltmesi ve Apple’a 15 milyar dolar ödemesi gerekebileceğini iddia ediyor.

Ped30’daki adamların gördüğü bir yatırımcı notuna göre, Bernstein’dan analistler Google’ın iPhone’larda, iPad’lerde ve Mac’lerde yüklü varsayılan arama motoru olmaya devam etmesi için 15 milyar dolar ödemesi gerekeceğini tahmin ediyor. Bu bilgiler, “Apple’ın halka açık dosyalamalarındaki açıklamalara ve Google’ın TAC ödemelerinin aşağıdan yukarıya analizine” dayanmaktadır. Ayrıca, gelecek yılın ödemesinin 18 ila 20 milyar dolar arasında olabileceğine inanıyorlar.

Şimdi, bu rakamlar oldukça etkileyici görünüyor, hatta Google’ın 2018’de yaklaşık 9 milyar dolar ve 2020’de 10 milyar dolar ödemiş olabileceğini düşündüğünüzde daha da etkileyici görünüyor. Ancak Bernstein analisti Toni Sacconaghi’ye göre, bu rakamların artmasının ana nedeni şudur: Google, “Microsoft’un bunu aşmadığından emin olmak için ödeme yapıyor” olabilir. Bununla birlikte, bu ödemeler için düzenleyici riskler içeren ve Google’ın bu anlaşmanın artık buna değmeyeceğine karar verebileceği iki potansiyel riskten de bahsediyor.

“GOOG’un AAPL’ye yaptığı ödemelerde iki potansiyel risk görüyoruz: (1) gerçek olduğuna inandığımız, ancak muhtemelen yıllar sonra düzenleyici risk; olumsuz bir karardan Apple’ın brüt kârında %4-5’lik bir potansiyel etki görüyoruz; & (2 ) Google’ın varsayılan arama motoru olarak Apple’a ödeme yapmayı tamamen durdurmayı seçtiği veya şartları yeniden müzakere edip daha az ödemeye çalıştığı. Daha önceki araştırmalarda, GOOG’un Microsoft’un bunu aşmamasını sağlamak için büyük olasılıkla ödeme yaptığını belirtmiştik. Bununla birlikte, ödemelerle birlikte 22 mali yılında 18 $ 20 milyar dolara yaklaşması muhtemel, Google’ın stratejisini tekrar gözden geçirmesi mantıksız değil.”

Telefon Arenası ile

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*