Halberd ile Bilgisayarınızı Kilitlemeyi Asla Unutmayacaksınız – İnceleme ve Hediye

Halberd ile Bilgisayarınızı Kilitlemeyi Asla Unutmayacaksınız – İnceleme ve Hediye

Bu sponsorlu bir makaledir ve Riftcat tarafından gerçekleştirilmiştir. Gerçek içerik ve görüşler, bir gönderi sponsorlu olsa bile editoryal bağımsızlığı koruyan yazarın yegane görüşleridir.

İş istasyonunuzdan ayrılırken, küçük bir an için bile olsa, kimsenin sizin izniniz olmadan masaüstünüze erişememesi için bilgisayar ekranınızı kilitlemeniz önerilir. Bu iyi bir tavsiye olsa da, çoğu insan bunu unutur veya daha sonra kilidini açmak için parolayı manuel olarak yazmayı zahmetli buldukları için yapmazlar. Bu insan grubuna aitseniz, Gatekeeper Halberd, hayatınızı daha kolay ve daha güvenli hale getirebilecek akıllı bir cihazdır.

Halberd, bilgisayarınız ile cihaz arasındaki yakınlığa bağlı olarak bilgisayarınızı kilitlemek ve kilidini açmak için kullanılabilen akıllı bir Bluetooth anahtarıdır. Anahtarınız gibi küçüktür ve taşınabilirlik için anahtarlığınıza takmanız için bir kanca ile birlikte gelir.

İşte nasıl çalıştığı:

Halberd küçük bir kutuda gelir. Açtığınızda, tek bulduğunuz Halberd, bir talimat fişi, bir pil, bir USB Bluetooth dongle ve bir kordon.

bekçi-teber-kutusu

Halberd, yanında küçük bir düğme (daha sonra kullanımı hakkında daha fazla bilgi) ve pilin ne zaman azaldığını size bildiren küçük bir LED ışığı ile birlikte gelir.

teber

Başlamak için, ayarlamanız gereken birkaç şey var.

1. Önce pil kapağını Halberd’den çıkarın ve pili takın.

2. Windows bilgisayarınızda (şu anda yalnızca Windows’u desteklemektedir. Mac ve Linux sürümleri yılın ilerleyen bölümlerinde kullanıma sunulacaktır) Gatekeeper yazılımını web sitesinden indirin.

3. Exe dosyasını çalıştırın ve Gatekeeper yazılımını bilgisayarınıza kurun.

kapı bekçisi-yazılım-kurulum

4. Kurulum bittiğinde, eşleştirme işlemini başlatmak için USB dongle’ı takmanız istenecektir.

kapı bekçisi-ekleme-cihazı

5. Ardından, cihazınızı eşleştirmenizi isteyecektir.

kapı bekçisi-yazılım-aygıt-eşleştirme

Bunu yapmak için, Halberd’i USB dongle’a yakın bir yere yerleştirin (hatta dongle’a dokunun). Hala eşleşmiyorsa, Halberd’in arkasındaki düğmeye basın.

6. Eşleştirildiğinde, Windows parolanızı soracaktır. Bu, Windows bilgisayarınızın kilidini otomatik olarak açmasına izin vermek içindir. (Parolanızın makinede yerel olarak şifrelendiğini ve saklandığını unutmayın. Halberd’de hiçbir özel bilgi saklanmaz.)

kapı bekçisi-yazılım-windows-parola

7. Son olarak, bilgisayarınızda oturum açmanın ikincil yolu olarak bir PIN kodu girin. Bu, daha fazla güvenlik istiyorsanız, bilgisayarınız için iki faktörlü bir kimlik doğrulama işlevi de görecektir.

kapı bekçisi-yazılım-pin kodu

Gatekeeper yazılımı basit ve kullanımı kolaydır. Ana sayfada, “Kullanıcı Bilgisi” sekmesi altında, sinyal gücü temel olarak Halberd’in USB dongle’a “ne kadar yakın” olduğunun bir işaretidir. Sinyal düştüğünde (bilgisayarınızı terk ettiğinizi varsayarak), bilgisayarı otomatik olarak kilitleyecektir.

kapı bekçisi-yazılım-kullanıcı bilgisi

“Kilit Seçeneği”, bilgisayarı kilitlemesini veya oturumu kapatmasını yapılandırmanıza izin verir. “Otomatik Mod”, yakınlığa göre algılamayı ifade ederken, Düğme modu, Halberd’deki bir düğmeye tıklamayı ifade eder. Halberd üzerindeki düğmeye basarak bilgisayarınızı kolayca kilitleyebilirsiniz. “Kilit Hassasiyeti” için varsayılan “Normal”dir ve daha güvenli olmasını isterseniz “Yüksek”e geçebilirsiniz.

kapı bekçisi-yazılım-kilit seçeneği

Ve son olarak, “Kilit Açma Seçeneği”, Halberd algılandığında bilgisayarınızın kilidini nasıl açacağını yapılandırmanıza izin verir. Varsayılan, “Windows Şifre Girişi”dir; bu, esasen Gatekeeper yazılımının bilgisayarınızın kilidini açmak için hiçbir şey yapmadığı anlamına gelir. Kilidi açmak için şifreyi manuel olarak yazma zahmetinden kurtulmak için elbette “Otomatik Giriş”i seçebilirsiniz.

“Dokunma Girişi” seçeneği, kilidi açılmadan önce Halberd ile USB dongle’a fiziksel olarak dokunmanızı gerektirir. Güvenlik konusunda paranoyak olanlar için, “PIN + Gatekeeper Login”, bilgisayarın kilidini açmadan önce bir pin girmenizi gerektirecektir.

kapı bekçisi-yazılım-kilit açma seçeneği

Konfigüre ettikten sonra kullanımı çok kolaydır. Test etmek için tek yapmanız gereken Halberd ile uzaklaşmak ve bilgisayarınız otomatik olarak kilitlenecektir. Geri döndüğünüzde (veya Halberd algılandığında), bilgisayarın kilidini açacaktır.

Siz yokken biri USB dongle’ı çıkarırsa ne olur?

Gatekeeper yazılımıyla ilgili bir şey, standart Windows oturum açma (parola ile) yerine geçmemesidir. Bunun yerine, bilgisayarınızı kilitlemek/kilidini açmak için başka bir alternatif olarak kendisini ekler. Bilgisayar kilitlendikten sonra USB dongle’ın çıkarılması durumunda, bilgisayarınızın kilidini açmak için yine de normal şifre yöntemini kullanabilirsiniz. Sizi kendi makinenizin dışında tutacağından endişelenmeyin.

Son bir şey: Halberd’deki düğme sadece bilgisayarı kilitlemek için kullanılabilir. Bilgisayar kilitliyken kilidini açmak için kullanılamaz.

Yanınızda fazladan bir cihaz taşımamayı tercih ederseniz, Halberd yerine indirip kullanabileceğiniz Trident mobil uygulaması da (fiyat 19,99 $) var.

Trident uygulaması Halberd ile tamamen aynı şekilde çalışır ve birbirlerinin yerine geçerler, bu yüzden sadece birini veya diğerini almanız gerekir. İlk çalıştırmada Bluetooth’unuza erişmek için izin isteyecektir. Ardından, aynı Gatekeeper yazılımını kullanarak, telefonunuzu bilgisayarınızın Bluetooth adaptörü veya Gatekeeper USB dongle’ı ile eşleştirebilirsiniz.

kapı bekçisi-android-trident

Eşleştirdikten sonra, telefonunuzla uzaklaşabilirsiniz ve bilgisayar otomatik olarak kilitlenir. Bilgisayarınızı kilitlemek için uygulamadaki “Kilitle” düğmesine de tıklayabilirsiniz. Bilgisayar, cep telefonunuzu algıladığında (Trident uygulaması çalışırken) otomatik olarak açılır.

Güvenlik ile rahatlık arıyorsanız, Halberd, incelemeye değer bir cihazdır. Bilgisayarınızı tekrar kilitlemeyi unutmaktan asla endişelenmenize gerek yok.

kapı bekçisi teber

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Damien Oh, 2007’den beri teknoloji makaleleri yazmaya başladı ve teknoloji endüstrisinde 10 yılı aşkın deneyime sahip. Windows, Linux, Mac, Android ve iOS konusunda uzmandır ve yarı zamanlı WordPress Developer olarak çalışmıştır. Halen Make Tech Easier’ın sahibi ve Genel Yayın Yönetmenidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*