Hindistan devasa ödenmemiş kredilerle başa çıkmak için ‘kötü banka’ kurdu, Güney Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Hindistan devasa ödenmemiş kredilerle başa çıkmak için ‘kötü banka’ kurdu, Güney Asya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

BANGALORE – Hindistan’da ödenmemiş şirket kredilerinin rekor seviyeye ulaşmasıyla hükümet, bu tür kredileri çözmek için bir “kötü banka” kurdu ve bankacılık sisteminin büyük bir temizliğinin önünü açtı.

30,6 milyar rupi (560 milyon S$) ile aynı hizada olan yeni kurum, ticari bankalardan, ülkedeki toplam stresli kredilerin dörtte biri olan iki milyar rupi tutarındaki batık kredileri devralacak.

Resmi olarak National Asset Reconstruction Company Ltd (NARCL) olarak adlandırılan şirket, bankaların bilançolarını temizlemelerine ve temel iş ve kredi faaliyetlerine odaklanmalarına yardımcı olacak.

Kötü bir banka, genellikle defter değerinin altında olan kredileri devralır, yönetir ve birkaç yıl içinde parayı geri almaya çalışır.

Hindistan’ın bankacılık sektörü, 2018’de dev Punjab National Bank’taki milyonlarca dolarlık bir dolandırıcılıktan, Yes Bank’taki kurumsal kötü yönetimden ve Lakshmi Vilas Bank’taki ödenmemiş kredi fiyaskosundan Singapur’un devralmasına yol açan son yıllarda krizlerle boğuşuyor. Geçen yıl DBS Bankası.

Kamu sektörü ticari bankalarındaki ödenmemiş krediler de en az on yıldır şişiyor. Artış, iş kayıplarına ve işlerin zorlaşmasına neden olan Covid-19 pandemisi sırasında daha da hızlandı.

Miktar şu anda sekiz trilyon rupi üzerinde duruyor. Bunların en az yüzde 75’i temerrüde düşmüş kurumsal kredilerdir.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, 1 Şubat’taki bütçe konuşmasında, hükümetin bankacılık sektörüne finansal istikrar sağlamak için birlikte kötü bir banka oluşturan varlık yönetimi ve yeniden yapılandırma şirketleri kurma niyetinden bahsetti.

Ekonomist Vivek Kaul, ABD, Birleşik Krallık, Japonya ve Malezya gibi ülkelerde bankaların kurtarma ve kurtarma yerine temel işlerine odaklanmalarına izin vermek için kötü bankaların kurulduğunu açıkladı.

Dünyanın ilk kötü bankaları arasında, yaklaşık 450 milyar ABD Doları değerinde yaklaşık 750 müflis tasarruf ve kredi kurumu veya tasarruf kuruluşunun varlıklarını satmak için 1989’da ABD’de kurulan banka vardı. Hedeflerine ulaştıktan sonra 1995 yılında dağıldı.

ABD’nin kötü bankası, bir devlet kuruluşundan sermayesi olmayan bir özel sektör deneyiydi. Ancak Hindistan’ın kötü bankası, hükümet tarafından yapılan ilk yatırımı içeriyor.

Diğer bir fark, şüpheli kredi türlerinde yatmaktadır. Kaul, “Batı’nın kötü bankalarla ilgili deneyiminin çoğu, zehirli ipotekler veya temerrüde düşmüş ev kredileri üzerineydi” dedi.

Bununla birlikte Hindistan’da, büyük sanayi veya altyapı projelerini finanse etmek için şirketlere kredi veren bankalardan oluşan bir konsorsiyumun dahil olduğu sorunlu kredilerin yüzde 75’i temerrüde düşmüş kurumsal kredilerdir.

Bay Kaul, “Bu, paydaş sayısını artırıyor. Dolayısıyla, tüm durumu çözmeyi çok daha zor hale getiriyor” dedi.

Meksika, Yunanistan, Güney Kore, Arjantin ve İtalya gibi ülkelerdeki deneyimlerin, kötü bankaların endüstriyel, kurumsal ve holding düzeyinde kötü kredilerin hakim olduğu ortamlarda nadiren çalıştığını gösterdiğini söyledi.

Uzmanlar, kötü bir bankanın işlemesi için bankalardan batık kredileri satın almak için yeterli sermayeye ve bunları gelecekte satabilme yeteneğine sahip olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bay Kaul, şu anda Hindistan’da 27 varlık yeniden yapılandırma şirketi olduğunu, ancak çoğunun batık kredi satın almak için fazla sermayesi olmadığını söyledi. Onlardan farklı olarak, kötü banka Hindistan hükümeti ve bazı kamu sektörü bankalarına aittir ve finanse edilmektedir.

“Birçok kamu sektörü bankası geçmişte sorunlu varlıklarını (tahripli krediler) özel varlık yeniden yapılandırma şirketlerine devretme konusunda isteksiz davrandı, soruşturmalardan korkarak veya sermayelerine güvenmezler. Ancak hükümet tarafından yönetilen kötü bir banka durumunda, bankalar Büyük bir kamu sektörü bankasından bir yetkili, The Straits Times’a isminin açıklanmaması koşuluyla, güvenlik duygusuyla daha kolay katılabilir” dedi.

Mevcut planın takipteki varlıkların sadece iki trilyon rupisini kapsadığını ve sadece satıldığında kötü bankanın başarıya ulaştığını iddia edebileceğini de sözlerine ekledi.

Bazı uzmanlar, kötü bankanın memnuniyetle karşılandığı bir hareket olsa da, diğer yapısal reformların ihmal edilmemesi gerektiğinde ısrar ediyor. Bunlar, kredi verme sürecinde daha fazla yönetişim ve denetim ile tehlike işaretlerinin erken tespiti için kredilerin sıkı bir şekilde izlenmesini içerir.

Bankacılık uzmanı Hemindra Hazari, “Günün sonunda… hükümet bankaları kurtarıyor. Sorunun kökünü çözmek için hükümet, bunun yerine kötü kredi uygulamaları nedeniyle bankaların peşine düşmeli” dedi.

Eski merkez bankası başkanı Raghuram Rajan, kötü bankalara karşı çıkan ekonomistler arasındaydı.

Yaptığımı Yaparım adlı kitabında, bunun “kredileri bir devlet cebinden (kamu bankaları) diğerine (kötü banka) kaydırmak” gibi olacağını söyledi.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*