Huawei P9 İnceleme

Huawei P9 İnceleme

2016’da yeni bir amiral gemisi akıllı telefon satın almak istiyorsanız, kesinlikle aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var. Samsung, LG ve hatta HTC bazı etkileyici cihazlar piyasaya sürdü, ancak şehirdeki tek oyuncu onlar değil. Huawei, Android hiyerarşisini yavaş yavaş yükseltiyor ve sonunda rakip tarafından sunulandan biraz daha farklı bir şey arıyorsanız dikkate almaya değer bir telefon sunmuş olabilir.

Huawei yıllardır amiral gemisi seviyesinde akıllı telefonlar piyasaya sürüyor, ancak yeni P9, üst düzey akıllı telefon üreticilerinden görmeye alıştığımız uyum ve bitişe sahip ilk Huawei akıllı telefon. Qualcomm’un en yeni Snapdragon işlemcisine veya bir QHD ekrana sahip olmayabilir, ancak Huawei P9 bir alüminyum yekpare gövde, parmak izi sensörü ve şirketin rakiplerine paralarının karşılığını vermesini umduğu benzersiz bir çift kamera kurulumuna sahip.

Huawei P9’un tasarımı, geçen yılki P8’i ve hatta P8’i oynayanlara tanıdık gelecek. Nexus 6P. Telefonun gövdesi, olağan polikarbonat anten hattı ekleri ve telefonun hem önünde hem de arkasında kenarlarında sığ pahlar bulunan tek parça havacılık sınıfı alüminyumdan yapılmıştır.

Telefonun parmak izi sensörü orta kısımda üste doğru yerleştirilmiştir, ancak telefonun arka tarafında, P9’un iki kamerası ve iki tonlu LED flaşını barındıran üst kısımda bir cam panel hakimdir. Telefonun yanları yuvarlatılmış, sağda güç düğmesi ve ses geçişleri, solda ise çift amaçlı SIM ve microSD kart yuvası bulunuyor. Telefonun diğer tarafları oldukça seyrek olsa da, alt kısımda bir USB Type-C bağlantı noktası, hoparlör ızgarası, 3,5 mm kulaklık jakı, mikrofon deliği ve açıkta kalan iki vida ile darmadağın.

huawei-p9 incelemesi (1)

P9’u ters çevirdiğinizde, telefonun alüminyum kabuğunun yivli kenarlarına sorunsuz bir şekilde kaybolan uçtan uca 2.5D goril cam ortaya çıkıyor. Huawei’nin logosu belirgin bir şekilde 5,2 inçlik ekranın altına yerleştirilmiştir; en üstte ise telefonun öne bakan kamerasını ve çok renkli bir bildirim LED’i barındıran ince bir hoparlör ızgarasını bulacaksınız.

Telefonun alüminyum ve cam tasarımı, bir Samsung, Sony veya HTC telefondan beklediğiniz kadar iyi. Dengeli ve tutması rahat. Huawei’nin tasarım ekibi, telefonun eldeki deneyiminin minimalist görünümü kadar rafine olmasını sağlamak için çok çaba sarf etti.

Olduğu söyleniyor, bu kadar arıtmanın bir dezavantajı var. Huawei P9, bir süredir elimizdeki en kaygan telefonlardan biri. Yanlışlıkla birden fazla kez düşürdük ve sürekli olarak kanepeden, dergilerden ve tamamen düz olmayan diğer yüzeylerden kayıyor.

huawei-p9-incelemesi (9)

Yalnızca özellikleri karşılaştırıyorsanız, Huawei P9’daki 5,2 inç 1080p ekran, diğer üreticilerin 2016 amiral gemisi akıllı telefonlarına doldurdukları QHD’den kesinlikle daha düşük. Ancak 5,2 inç ekrana sahip bir telefonda QHD’nin gerçekten gerekli olduğundan emin değiliz. Bir bireyi fark edeceğiniz tek zaman piksel P9’da, yüzünüz ekrandan 2 inç uzaktaysa.

Huawei’nin P9 için kullandığı IPS paneli, inç başına 423 piksel piksel yoğunluğuna sahip ve telefonun ön yüzünün %72.9’unu kaplıyor. Bu, Galaxy S7’nin %72.1’inden ve %70.1’inden daha yüksek bir ekran-gövde oranı sağlıyor. LG G5. Ekranın kendisi keskin, duyarlı ve aşırı açılarda bile doğru renkler üretmeyi başarıyor.

LCD paneller doğrudan güneş ışığı altında iyi performans göstermiyor, ancak P9’un ekranı parlaklığı sonuna kadar açıldığında hala okunabiliyor. Ekranın varsayılan renk sıcaklığının hayranı değilseniz, Huawei size bir renk tekerleği ile önceden ayarlanmış üç ince ayar seçeneği arasından seçim yapma seçeneği sunar.

huawei-p9 incelemesi (4)

Huawei P9’un performansını diğer amiral gemisi cihazlarla karşılaştırmak, telefon Qualcomm Snapdragon 820 yerine Huawei’nin kendi Kirin 955 işlemcisini kullandığı için biraz zor. Benchmark puanları Kirin 955’in Snapdragon’dan %15 ila %20 daha az güçlü olduğunu gösteriyor. 820, ancak grafik açısından en yoğun Android oyunlarını çalıştırmıyorsanız bu sayı pek bir şey ifade etmez.

Gerçek dünyada, Huawei P9 inanılmaz derecede hızlı ve duyarlı. Huawei’nin yazılım ekibi tarafından yapılan estetik seçimlerin büyük bir hayranı olmasam da, telefonun performansını optimize etme konusunda olağanüstü bir iş çıkardılar. Ekrana dokunduğunuzda telefon anında yanıt verir ve uygulamalar herhangi bir gecikme olmaksızın başlatılır. Telefon sadece 3GB RAM’e sahip olmasına rağmen son kullanılan uygulamaları telefonun performansını etkilemeden ve kullanıcı arayüzünü yavaşlatmadan arka planda çalışır durumda tutmayı başarıyor.

Telefon ayrıca harika bir oyun deneyimi sunuyor. Arkadaşlarla sıradan bir Words with Words oyununun (evet, hala bir şey) veya Asphalt 8 Airborne oynarken sokakları delip geçmenizin bir önemi yok – P9 kendine has özelliklere sahip. Hatta oyunlar arasında ileri geri atlayabilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Pil ömrüne gelince, P9 oldukça iyi gidiyor. Telefonu günlük sürücüm olarak kullandığım üç hafta içinde, çıkarılamayan 3.000 mAh pil, 3.5 ila 4 saatlik ekran açık kalma süresi ile 13-14 saat arasında dayanmayı başardı. Günlük rutinim, üç Gmail hesabını takip etmeyi, bin kadar Tweet’i görüntülemeyi, web’de gezinmeyi, Google Hangouts ile aile ve arkadaşlarla sohbet etmeyi ve 30 dakika ila bir saat oyun oynamayı içeriyor.

Birkaç günlük hafif kullanımda, P9 tam şarjını tüketmeden 26 ila 28 saat önce yapmayı başardı. Doğal olarak, telefonun sizin için ne kadar dayanacağını bilmenin bir yolu yok, ancak pilin geçen yılki P8’e göre önemli ölçüde iyileştiğini ve öncekinden biraz daha iyi olduğunu gördüm. Samsung Galaxy S7.

P9, USB Type-C bağlantı noktasıyla yerleşik olarak hızlı şarja sahip, ancak Huawei, telefona hızlı şarj cihazı dahil etmeyerek topu düşürdü. Bunun yerine Huawei, P9’u telefonu tamamen şarj etmek için iki saat süren temel bir 5V2A duvar priziyle bir araya getirdi. Neyse ki, Amazon’da hileyi gayet iyi yapacak bir tane alabilirsin.

huawei-p9 incelemesi (12)

Huawei P9’un ana satış noktasının çift sensörlü kamerası olduğu inkar edilemez. Daha önce arkada iki kameralı akıllı telefonlar görmüş olsak da P9, RGB ve monokrom görüntüleme için ayrı sensörlere sahip ilk akıllı telefon. Her iki sensör de görüntüleri 12 megapikselde yakalar, ancak monokrom sensör esas olarak kontrastı ve pozlamayı geliştirir ve çektiğiniz her resim için düşük ışık performansını iyileştirir. Peki bu sizin için ne anlama geliyor?

Basit bir ifadeyle, gölgeler içindeki karanlık alanlar daha fazla ayrıntıyla daha parlaktır ve daha açık alanlar – genellikle tamamen havaya uçar – tonlanır. Bu, güneşe karşı birinin fotoğrafını çekebileceğiniz ve hem nesnenizin yüzünün hem de gökyüzünün net ve görünür olacağı anlamına gelir. Ayrıca gökyüzünün fotoğraflarını çekerken bulutlarda daha fazla doku elde edeceksiniz. Nihai sonuç devrim niteliğinde değil (HDR fotoğrafçılığı merhaba diyor), ancak P9 tarafından çekilen görüntüler nefes kesici olabilir.

P9, düşük ışık koşullarında da gerçekten iyi performans gösteriyor. Monokrom sensörün izin verdiği ekstra ışık sayesinde, görüntüler gözünüzle gördüğünüzden daha parlak görünüyor. Aşırı düşük ışık koşullarında çekilen görüntülerde makul miktarda parazit var, ancak bu, bugünlerde en iyi akıllı telefon kamerasıyla bile elde edebileceğinizden farklı değil.

P9’un kamera deneyiminin zirvesindeki kiraz, Leica tarafından tasarlanan yeni kamera uygulaması. Sezgisel, şık ve çok sayıda manuel ve önceden ayarlanmış kamera moduyla birlikte gelir. Ön ayarlar, uzun pozlama veya hafif boyama çekimlerini son derece basit hale getirir ve telefonun monokrom kamera sensörünü kullanarak çok pozlu gece çekimleri veya siyah beyaz görüntüler bile çekebilirsiniz.

huawei-p9 incelemesi (5)

Huawei P9’un zırhında bir çatlak varsa, bu kesinlikle yazılımdır. Diğer pek çok Çinli üretici gibi, Huawei’nin tasarım ekibi de iOS’un görünümüne ve verdiği hisse bayılıyor. Özünde, Huawei P9’daki yazılım hala Android’dir, ancak şirket, kullanıcılarını iOS destekli bir cihaz kullandıklarını düşünmeleri için kandırmak için elinden geleni yaptı.

Stok başlatıcıda bir uygulama çekmecesi yok. Google Play’den indirilenler dahil tüm uygulamalara yuvarlak köşeli arka planlar verilir. Bildirim paneli buzlu cam kaplamaya sahiptir ve P9’un kilit ekranındaki hızlı başlatma paneli, bir iPhone’da gördüğünüzden ayırt edilemez. Uygulama simgelerinden yuvarlak köşe arka planını kaldıracak 2 dakikalık bir düzeltme var, ancak telefona bir üçüncü taraf başlatıcı yüklerseniz muhtemelen P9’dan çok daha fazla keyif alacaksınız.

İyi haber şu ki, yazılım akıcı ve duyarlı. Telefon, Android Marshmallow’u çalıştırıyor ve yerleşik düzinelerce özelleştirme seçeneğine sahip. Ekrandaki üç gezinme düğmesinin sırasını özelleştirebilir veya hatta bildirim panelini aşağı çekmek için dördüncü bir düğme ekleyebilirsiniz. Bu, işaret parmağınızla arkadaki parmak izi sensörünü aşağı kaydırarak da yapılabilir. Ö

Son derece keyif aldığımız bir özellik, telefonun tek elle kullanılan kullanıcı arayüzüdür. Gezinme düğmelerini sola veya sağa kaydırdığınızda telefonun ekranı %30 küçülür, böylece telefonun ekranının üst köşesine ulaşmak için herhangi bir garip el bükülmesi yapmanıza gerek kalmaz.

Huawei P9 hakkında kesinlikle beğenilecek çok şey var. Huawei’nin şimdiye kadar yaptığı en iyi görünümlü telefon ve yapısındaki ayrıntılara gösterilen özen övgüye değer. Huawei P9, Samsung Galaxy S7 ile aynı seviyede değil, HTC10 veya LG G5, ama oldukça yakın. P9’u bu kadar çekici yapan tek şey, amiral gemisi bir akıllı telefonun zarafetini yüksek maliyetler olmadan sunmasıdır. Telefonu Avrupa’da satın almak, daha önce bahsedilen amiral gemisi akıllı telefonu satın aldığınızda ödeyeceğiniz tutardan önemli ölçüde daha az olan 450 € geri almanızı sağlar.

Kusursuz hazırlanmış alüminyum ve cam yapı

rekabetçi fiyat

Sağlam kamera performansı

İyi pil ömrü

Kötü yazılım tasarımı

Çok yönlü bir amiral gemisi cihazı ve benzersiz bir kamera deneyimi arıyorsanız, P9 kesinlikle dikkate değer.

| | |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*