İngiltere sürücülere yalvarıyor: Benzin istasyonlarında eski su şişelerini yakıtla doldurmayın, Avrupa Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

İngiltere sürücülere yalvarıyor: Benzin istasyonlarında eski su şişelerini yakıtla doldurmayın, Avrupa Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

LONDRA (REUTERS) – İngiltere ulaştırma bakanı, panik satın alarak büyük şehirlerde pompaları kuruttu ve hükümeti orduyu beklemeye almaya sevk ettikten sonra, 28 Eylül Salı günü sürücülere benzin istasyonlarında eski su şişelerini yakıtla doldurmayı bırakmaları için yalvardı.

İngiliz sürücüler depolarını doldurmak için saatlerce avlandılar ya da kuyruklarda hırlayarak oturdular; Reuters muhabirleri, düzinelerce ön avlunun benzin veya mazot bulunmadığına dair işaretlerle kapatıldığını söyledi.

Brexit sonrası, Covid karantinaları sırasında kamyon ehliyet testlerinin durdurulması ve insanların nakliye endüstrisinden ayrılmasıyla daha da kötüleşen kamyon şoförü sıkıntısı, tedarik zincirleri boyunca kaosa yol açarak, önümüzdeki günlerde kıtlık ve fiyat artışları hayaletini yükseltti. Noel.

İngiltere sınırlı sayıda askeri tanker sürücüsünü gerekirse yakıt dağıtmak üzere görevlendirilmek üzere hazır duruma getirdi.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ve bazı benzin istasyonu operatörleri, bazı benzin istasyonlarındaki rezervler yenilendiğinden durumun rahatladığını bildirdi.

Shapps gazetecilere verdiği demeçte, “Henüz kuyruklara yansımayacak çok belirsiz istikrar işaretleri görmeye başlıyoruz.” “Hepimiz normal satın alma alışkanlıklarımıza ne kadar erken dönersek, bu durum o kadar çabuk çözülür – ve halkı bunu yapmaya çağırıyorum. Özellikle benzin istasyonlarında daha fazla su şişesi yok: tehlikeli ve yararlı değil.”

Sanayi grupları, kıtlıkların en kötüsünün Londra ve birçok benzin istasyonunun kapalı kaldığı diğer İngiliz şehirlerinde olduğunu söyledi.

Sürücülerin yakıt almak için itişip kakışması ve bazı kişilerin eski su şişelerini yakıtla doldurduğu sosyal medyadaki fotoğraflar nedeniyle bazı ön avlularda kavga çıktı.

Ayrıca, hastaneleri ve sosyal bakım hizmetlerini çalışır durumda tutmak için sağlık görevlilerine, sağlık personeline ve diğer temel çalışanlara arabalarını doldurmaya öncelik verilmesi yönünde artan çağrılar da var.

Kamyoncu sıkıntısının tedarik zincirlerini zorlaması ve Avrupa’daki toptan doğal gaz fiyatlarındaki artışın enerji şirketlerini iflasa sürüklemesiyle, son haftalarda dünyanın en büyük beşinci ekonomisini bir kaos havası sardı.

Perakendeciler, kamyon şoförleri ve lojistik şirketleri, enerjiden Noel hediyelerine kadar her şeyin fiyatlarının artması gerektiği konusunda uyardı.

Londra’da saatlerce yakıt aramak için araba kullanan 33 yaşındaki teslimat sürücüsü David Scade, “Buna inanamıyorum – bu çılgınca” dedi. “Sürekli kıtlık olmadığını söylüyorlar ama sanırım şu anda herkes panik halinde.”

İngiltere’deki 8.380 ön avlunun yüzde 65’ini oluşturan bağımsız akaryakıt perakendecilerini temsil eden Petrol Perakendecileri Derneği (PRA), krizin sona erdiğine dair erken işaretler olduğunu söyledi.

Gordon Balmer, “Bu sabah üyelerimiz üzerinde bir anket gerçekleştirdik ve bugün ön avluların yalnızca yüzde 37’si yakıtının bittiğini bildirdi. Düzenli stok yenilemeler yapıldığında, bu yüzde önümüzdeki 24 saat içinde muhtemelen daha da artacaktır,” dedi. PRA icra direktörü.

Hükümet Pazar günü 5.000 yabancı kamyon şoförü için geçici vize vermeyi planladığını duyurdu. Ancak bazı Polonyalı nakliyeciler, teklifin gülünç olduğunu ve çok azının bunu kabul edeceğini söyledi ve Alman nakliye endüstrisi, Brexit’ten sonra ayrılan sürücülerin geri dönmeyeceğini söyledi.

Nakliyeciler, benzin istasyonları ve perakendeciler, yaklaşık 100.000 olarak tahmin edilen kamyon sürücüleri açığının çok şiddetli olması ve yakıt taşımacılığının ek eğitim ve lisans gerektirdiğinden hızlı bir düzeltme olmadığını söylüyorlar.

Bakanlar, kamyon şoförlerine güvenen işletmelerin ucuz yabancı işgücüne güvenmek yerine daha fazla ödeme yapmasını ve daha iyi koşullar sunmasını istiyor.

Ancak nakliyeciler ve diğer işletmeler, bunun yalnızca uzun vadeli bir düzeltme olabileceğini, bu arada fiyatların artması ve enflasyonda uzun süreli artış riski anlamına geleceğini söylüyor.

Analistler, sterlinin dolar ve euro karşısında yüzde 1’den fazla düşmesinde bir faktör olarak yakıt kıtlığının devam etmesi halinde ekonomi üzerindeki etkiyle ilgili endişeleri dile getirdiler.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC), hükümeti Noel malzemelerini yolunda tutmak için gereken kamyoncuları çekmek için vize planının boyutunu ve kapsamını genişletmeye çağırdı.

BRC’de gıda ve sürdürülebilirlik direktörü Andrew Opie, “Açığı kapatmak için yeterli sayıda yeni İngiliz sürücünün bulunması aylar alacak” dedi.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*