Insta Eats: Kore sığır eti kaselerinden ananaslı çöreklere kadar haftanın en iyi yemeği gramları

Insta Eats: Kore sığır eti kaselerinden ananaslı çöreklere kadar haftanın en iyi yemeği gramları

Günümüzün mutlu dijital çağında, Hong Kong’lu herhangi bir yemek meraklısı, fotoğrafını çekip FB/IG/Twitter akışınızda belgeleyene kadar gerçekten bir şey yemediğinizi bilir. Bununla da yüzleşelim: Konu uzman yemek fotoğrafları çekmek olduğunda herkes profesyonel değildir. İşte bu yüzden size, iştahınızı açacak destansı yemek fotoğrafları çekmeyi bilenlerden şehrimizin en iyi yemeklerini sergileyen, saçma sapan #hkfoodporn’un haftalık bir derlemesi olan Insta Eats’ı getiriyoruz. Lafı fazla uzatmadan, bir sonraki yemeğinize ilham vermek için bu hafta karşılaştığımız en iyi 10 Hong Kong #foodgram’ı burada.

Frank’s Italian kısa süre önce Wyndham Caddesi’nde açıldı ve kardeşler, Linguini Fini ve Posto Pubblico tarzında İtalyan-Amerikan konfor yemekleri sunuyor. @thisgirlabroad, bu gevrek altın kahverengi cannoli’ye en büyük iltifatı vererek ilk tadı aldı: “tıpkı annemin yaptığı gibi”.

Hong Kong’un çatı katındaki en yeni inziva yeri olan Piqnic, tüm haber akışlarımızda ortaya çıkan hafta sonu brunch ‘gramlarının kaynağıdır, buna @thefoodie_hk’den gelen ve yalnızca tek bir yanıt verebilen TGIF de dahildir.

Yeni (ish) bir Kore Barbekü restoranı, Mong Kok’ta lezzetli ve uygun fiyatlı yemeklerin mekânı arasında dükkan açtı ve Insta blog yazarı @danesta’ya göre fotoğrafa layık olduğu kadar lezzetli. Kendinizi The Charcoal Room’da bulursanız, üzerinde güneşli bir çiğ yumurta sarısı bulunan Kore sığır eti kasesini kaçırmayın.

Tatiller, 10 çeşit hindi yemeği veya cha chaan teng klasiklerinden oluşan rahatlatıcı bir yemekle dinlenmek için iyi yemek yeme mevsimidir – @stellawhy’nin bu muhteşem cıvık omletleri yakaladıktan hemen sonra yaptığı şey de tam olarak budur.

Hâlâ Noel’in sıcak ve bulanık ruhunu hissediyor musunuz? Biz de öyleyiz, bu yüzden Macau’da dönen, el yapımı mevsimlik tatlılarıyla tanınan Rocca Patisserie’nin bu sevimli ren geyiği şeklindeki keklerinde ‘ooh’ ve ‘aah’ etmekten kendimizi alamıyoruz. @Au Standing’in ayak izlerini takip edin ve kendinizi bir dahaki sefere suların karşısında bulduğunuzda bu şirin pastane için bir başlangıç ​​yapın.

@sugarlicioushk burada çekilen klasik erişteyi çiviledi, yemek çubukları Central fave Check-in Taipei’de dana şehriye çorbasının içeriğini bulamadan önce havada asılı kaldı. Dolgun ve esnek erişteler, salamura sebzeler, yumuşak haşlanmış yumurta, yumuşak sığır eti ve tendon ile doldurulur.

@hkdatfoodlife, yerel bir Tai Hang chaan teng’de avlanan ve tereyağlı çırpılmış yumurta ile kapatılan bu mükemmel ananaslı çörek üzerine salyalarımızı akıttı.

Tıpkı @foodie_travel_hk gibi, bu el yapımı tagliolini tabağı bize Sicilya’nın bol güneş alan kıyı şeridini hayal ettiriyor. Dolgun kırmızı karidesler ve taze kiraz domatesler, ev yapımı İtalyan eateryPapi’deki bu özel makarna yemeğindeki lezzetleri artırıyor.

Siu mei, @2fattrolls (onların sözleri, bizim değil) koşan iki obur ve “Hong Kong Aşçılık Tanrısı” tarafından North Point’te açılan sıradan rosto et lokantası Chop Chop’un titiz kavrulması ve doğranması sayesinde hiç bu kadar iyi görünmemişti. şef Dai Lung.

Tatil boyunca cıvıl cıvıl kış havasıyla savaşan ve rahat SoHo izakaya, Chi Chi Cham’ın izniyle bu rahatlatıcı somon balığı ve balık yumurtası sashimi donuna burun kıvıran @iorikong’a göre suşi yemenin doğru bir mevsimi yok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*