iOS Başlangıç ​​Kılavuzu: Kurulumu (1. Kısım)

iOS Başlangıç ​​Kılavuzu: Kurulumu (1. Kısım)

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, iOS cihazlarınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi size gösteren bir dizi “iOS Başlangıç ​​Kılavuzu” makalesi yayınlayacağız. Bu serinin ilk yazısıdır.

Yeni iPad veya iPhone’unuzu yeni satın aldınız ve son bir veya iki saat içinde olma ihtimali var, çünkü hiç kimse bu kadar heyecan verici bir şeyin çok uzun süre oturmasına izin veremez. Başlamak için sabırsızlanıyorsunuz. Cihazınızı ilk kez başlatmak hiç zaman almadığı için uzun süre beklemenize gerek kalmayacak.

Bu, herhangi bir yeni iOS ürününün güzelliğidir ve iPad, iPad Mini, iPhone veya iPod Touch fark etmez. Kurulum işlemi çok basittir, sizden sadece birkaç soruyu yanıtlamanızı ve kullanımınız hakkında bazı hızlı kararlar vermenizi rica ederiz. Halihazırda başka bir iOS ürününüz varsa, daha önce oturum açtığınızda bunların bir kısmı zaten yapılmış olacağından, başlamanız çok daha kolay olacaktır.

iOSKurulum-Hoş Geldiniz

Eskiden iPad veya iPhone’unuzu başlatmak ve kurmak için bir bilgisayara bağlamanız gerekiyordu. Artık iOS cihazlarınız bir bilgisayardan tamamen bağımsız olduğu veya en azından olabildikleri için buna artık gerek yok. iPad veya iPhone’unuzu başlatmak için tek yapmanız gereken tabletin sağ üst köşesindeki düğmeye, yani tableti uzunlamasına tutuyorsanız ve yuvarlak “Ana Sayfa” düğmesi cihazın alt kısmına doğruysa tıklamak. Önce “Kaydırarak Başla” diyen bir ekranla karşılaşacaksınız ve bunu birkaç farklı dilde “Hoş Geldiniz” yazan bir ekran takip ediyor.

iOSKurulum-WiFi

Kurulum Asistanı açılır ve sizi bir dizi soruya yönlendirir. Dilinizi ve bölgenizi seçmenize izin verecek ve ayrıca WiFi ağınızı seçmenizi isteyecektir. Ekranda göründüğünde onu seçin, ardından ağınızın gerektirdiği şifre bilgilerini girin. Şu anda WiFi altında değilseniz, iPad’i bilgisayarınıza bağlayabilir ve iTunes üzerinden kurabilirsiniz.

iOSKurulum-Konum

Wifi hesabı kuruluyken veya cihaz bilgisayarınızda iTunes’a takılıyken, sonraki ekran istemi size konum servislerini kullanmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu, Haritalar ve iPhone’umu Bul gibi uygulamaların çalışmasını sağlar. Konum servislerini kullanan başka birçok uygulama vardır ve konumu kullanmamayı seçerseniz, kapalı bırakırsanız bu uygulamalardan tam olarak yararlanamayabilirsiniz.

iOSKurulum-YeniVsYedekleme

Bu noktada, kurulumu yeni bir iPad veya iPhone olarak mı yoksa önceki bir yedekten mi tamamlamak istediğiniz sorulacaktır. iOS cihazları, ayarlarınızın, belgelerinizin, uygulamalarınızın ve fotoğraflarınızın yedeğini alacak şekilde yapılandırılabilir. Bu şekilde, telefonunuz herhangi bir nedenle silinirse, yedeklemeniz iCloud veya iTunes’da saklanır. Tam olarak istediğiniz gibi kurduğunuz bir önceki cihazınız varsa, size çok zaman kazandırabilir.

iOSKurulum-AppleID

Apple, bir kimlik aracılığıyla sizi takip eder. Bu göründüğü kadar kötü değil. Bu, sizinle ilgili tüm bilgileri tek bir yerde tutmanın en kolay yoludur. Size de yardımcı olur. Halihazırda bir Apple Kimliğiniz varsa, bu noktada onu girebilir veya bir tane oluşturabilirsiniz. Uygulama ve müzik satın alma işlemlerinizi, mağaza satın alma işlemlerinizi ve iCloud yedeklemelerinizi takip edecektir. Bundan sonra iCloud’u kullanmak isteyip istemediğinizi seçme fırsatına da sahip olacaksınız. Bu bir zorunluluk değil, ama çok yardımcı olabilir. Size tüm verilerinizi, fotoğraflarınızı, belgelerinizi vb. saklamak için bir yer verecektir. Bundan sonra, yedeklerinizin nerede, iCloud’da veya bir bilgisayarda saklanmasını istediğinizi de seçebilirsiniz.

iOSKurulum-Bul

Önceki bir sürümden yedekleme yapıyorsanız, şimdi oturum açmaya hazır olacaksınız. Değilse, iPad’imi/iPhone’umu Bul, Facetime ve Siri’yi kullanıp kullanmamayı seçeceksiniz. iPad’imi/iPhone’umu Bul bir cankurtaran olabilir. Cihazınız kaybolur veya çalınırsa, bu uygulama GPS konumunu kullanarak cihazınızın kaydını tutacaktır. Başka bir cihazda veya bilgisayarda oturum açabileceksiniz ve konum servislerinin hala açık olması şartıyla cihazınızın nerede olduğunu size gösterecektir. Skype’a çok benzeyen, ancak yalnızca Apple cihazlarını kullanan diğer kişilerle çalışan Facetime’ı kullanıp kullanmamayı da seçeceksiniz. Siri, yalnızca sesinizi kullanarak benzin istasyonlarını bulmak, spor skorlarını kontrol etmek ve film bilgilerini kontrol etmek için kişisel bir asistan olarak çalışır.

Bu, kurulum sürecini tamamlar ve sizi yeni cihazda oturum açar. Önceki bir yedeklemeden başlıyorsanız, tüm bilgilerin yüklenmesi biraz zaman alabilir. Bu, bu noktaya gelmek için çok fazla bilgi gibi görünse de, tüm süreç sadece birkaç dakika sürer ve gerçekten oldukça acısızdır. Kurulum Asistanı, size yol göstermek ve sorulara yer bırakmamak için tasarlanmıştır. Sizi yeni cihazınızı çok hızlı bir şekilde kullanma noktasına getirecek ve kalan zamanınızı onunla eğlenerek geçirmenizi sağlayacaktır.

Bir sonraki makalede, iOS’taki temel navigasyonu inceleyeceğiz. Bizi izlemeye devam edin.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Laura, yaklaşık 20 yılını haber, inceleme ve köşe yazıları yazarak geçirdi ve bu yılların 10’undan fazlasını editör olarak da geçirdi. Son otuz yıldır yalnızca Apple ürünlerini kullandı. MTE’de yazma ve düzenlemeye ek olarak, sitenin sponsorlu inceleme programını da yürütmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*