iPhone ile dijital ayak izinizi nasıl kaldırabilirsiniz?

iPhone ile dijital ayak izinizi nasıl kaldırabilirsiniz?

Dijital ayak izinizin izlerini silme düşünceleri akla geldiğinde pratik görünmeyebilir. Ancak Apple, gizliliğe saygı duyduğunu kanıtladı. Ve en azından, adımlarınızı temizleyebilir ve iPhone’unuzla internette bir muamma olarak dolaşabilirsiniz.

Bunu iPhone’unuzla nasıl yapabilirsiniz? Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır.

Bazı iPhone uygulamaları yalnızca gerçek zamanlı görünürlüğünüzü ortaya çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda internette fotoğraflar gibi kişisel bilgiler bırakır. Bu genellikle onlara iPhone’unuzdaki resimlere ve diğer verilere erişmeleri için yetkili izin verdiğinizde olur.

Neyse ki, uygulamaların iPhone’daki fotoğraflara erişmesini kısıtlamak kolaydır. İşte nasıl:

Kullanıcı adlarının ve şifrelerin dijital ayak izinizi ekleyemeyeceğini düşünebilirsiniz. Şaşırtıcı bir şekilde yapıyorlar! Hatta bazı uygulamalar bilgilerinizi halka sızdırıyor.

Aynı parolayı ve kullanıcı adını birden çok uygulamada kaybetme veya unutma korkusuyla yeniden kullanırken bulabilirsiniz. Ancak bu tür bilgiler, kötü yönetildiğinde, herhangi birinin tahminde bulunmasına veya sizi taklit etmesine yardımcı olur.

iOS için yerleşik bir parola yöneticisi olan iCloud Keychain’i kullanarak, uygulamalarınızı kaybetme veya unutma endişesi duymadan farklı parolalar ve kullanıcı adları belirleyebilirsiniz. İOS 13 ve yukarısından başlayarak en son iOS sürümlerinde çalışır.

iPhone’unuzda iCloud Anahtar Zincirini etkinleştirmek için:

İnternet kullanım geçmişiniz de dijital ayak izinizin bir parçasıdır. Uygulamaların çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesine izin verdiğinizde, Safari’de veya diğer tarayıcılarda ziyaret ettiğiniz siteler de dahil olmak üzere hareketlerinizi izleyebilirler. Hatta bir web sitesinde veya uygulamada oturum açıp kapatmanızı, bu tür uygulamaları veya web sitelerini kullanırken harcadığınız zamanı ve daha da kötüsü, bunları kullanırken ne yaptığınızı izlerler.

Bu uygulamalar, bu bilgileri hedeflenen reklamlar için diğer uygulamalara gönderebilir. Üçüncü taraf uygulamalar ve web siteleri, reklamı yapılan ürün ve hizmetlere ilişkin önerilerinizi bu şekilde kişiselleştirir.

Bu olduğunda, genellikle ilk etapta onu önlemekten ziyade düzelten zorlu bir savaştır. Neyse ki, iPhone veya iPad’inizde reklam izlemeyi sınırlayarak, uygulamaların hedefli reklamcılık için bilgilerinizi üçüncü taraf uygulamalara göndermesini engellemeyi seçebilirsiniz.

Diğer kimlik doğrulama seçeneklerini kullanarak iPhone uygulamalarınızda oturum açtığınızda, e-postalarınız ve kullanıcı adlarınız dahil olmak üzere verilerinize erişebilirler. Bu nedenle, potansiyel olarak halka görünür hale getirmek.

Bir uygulama destekliyorsa, kullanabilirsiniz Apple ile giriş yapın kişisel bilgileri internete göndermeden iPhone veya iPad’inizdeki uygulamalarda oturum açmak için.

Ancak bu seçenek, bir uygulamaya ilk kez kaydolmak için Apple Kimliğinizi kullanır. Ardından, uygulamayı bir sonraki başlatışınızda oturum açmak için bunu kullanır. Bu, Apple’ın sizi bir uygulamada oturum açmasını isteyen şifreli bir erişim belirteci görevi görür.

Bu şekilde, Apple, bilgilerinizin bir kısmını ifşa etmeden oturum açma işini üstlenir.

Not: Apple ile giriş yapın seçeneği yalnızca katılan bir üçüncü taraf uygulamasıyla çalışır. Özünde, özelliği olmayan üçüncü taraf uygulamalarla kullanamazsınız. Bu seçeneği kullanırken e-posta adresinizi gizlemeyi de seçebilirsiniz.

E-posta gönderirken, bir gönderiye yorum yaparken veya bir bültene kaydolurken, e-posta adresinizi iPhone veya iPad’inizde gizleyebilirsiniz.

Bu seçenek, bir alıcının görmemesi için e-posta adresinizi şifreler. Ancak size yanıt verdiklerinde e-postaları gelen kutunuza düşer.

bu e-postamı gizle ancak bu seçenek yalnızca iCLoud+’a abone olduğunuzda kullanılabilir.

Elmalar e-postamı gizle yalnızca size özel rastgele e-posta adresleri oluşturarak çalışır. Böylece orijinal e-posta adresinizi açıklamadan bir uygulamada oturum açmanıza da olanak tanır.

E-postamı gizle özelliğini iPhone’da şu şekilde kullanabilirsiniz:

Cihazınızın konumunu açtığınızda ayak izinizi internette bırakmakla kalmaz, aynı zamanda uygulamaların, web sitelerinin ve insanların coğrafi ilgi alanlarınızı deşifre etmesine izin verirsiniz.

Bu nedenle iPhone’unuzda konum izlemeyi kapatmak en iyisidir. İşte nasıl:

iPhone’unuzda herkese açık Wi-Fi kullanmak, benzer bir IP adresini başkalarıyla paylaştığınız için veri sızıntısına neden olabilir. Ve ağınızın köşesinde gizlenen, sizden dijital olarak çalmaya çalışan kim olduğunu bilemezsiniz.

Böylece internette iz bırakmanın yanı sıra güvenliğiniz ve mahremiyetiniz için bir tehdit oluşturmaktadır.

Bu nedenle, ne kadar zor durumda olursanız olun, kural açıktır: Uygulamalarda oturum açmak için genel ağları kullanmaktan kaçının. Daha da önemlisi, halka açık Wi-Fi üzerinden işlem yapmaktan kaçının.

Bu kulağa biraz aşırı gelse de, kayıtlı ve size ait sosyal medya hesaplarınız varsa, dijital ayak izinizi silmenin bir yolu yoktur. Ayrıca, öyle ya da böyle, e-posta adresiniz onunla ilişkilendirilir.

Bir sosyal medya hesabını silmek, önceki verilerinizi veritabanından silmek anlamına gelir. Bu, insanların sizi çevrimiçi olarak aramasını ve bulmasını istemediğinizde yardımcı olur.

Ancak yine de fark edilmeden sosyal medyayı kullanmak istiyorsanız, sahte bir hesap oluşturabilir ve gerçek kimliğinizi gizleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, adınızı taşımayan başka bir e-posta adresi oluşturabilirsiniz. Ancak bunu yaparken iPhone’unuzdaki etkinlikleri ifşa etmemeye dikkat edin.

Bu makaledeki yönergeler iyi bir başlangıç ​​noktası olsa da, özellikle dokunaçlarınızı internette bulunan çeşitli teknolojilere yaymışsanız, kendinizi internetten çıkarmak zor olabilir. Bununla birlikte, izlerinizi geri almak ve gerektiğinde bilgilerinizi kaldırmak için zaman ayırmak yardımcı olur.

Daha fazla oku:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*