iPhone’unuz kaybolduğunda veya çalındığında ne yapmalı? (9 şeyi hızlıca takip edin)

iPhone’unuz kaybolduğunda veya çalındığında ne yapmalı?  (9 şeyi hızlıca takip edin)

iPhone’unuzu kaybettiyseniz ve çalınmış olabileceğini düşünüyorsanız, paniklemeniz veya çaresiz hissetmeniz doğaldır. Sonuçta pahalı bir iş. Şüphesiz önceliğiniz iPhone’u geri almak olmalıdır. Ancak kişisel verilerinizi hırsıza kaptırma riskini de almak istemezsiniz.

Apple, riski en aza indirmek ve hatta çalınan iPhone’u geri almak için bir düzine yol sağladı. Bu kılavuzda, iPhone’unuz kaybolduğunda veya çalındığında atabileceğiniz tüm olası adımları listeledik.

Not: Burada bahsedilen adımların çoğu için iPhone’unuzda Apple’ın Bul hizmetini etkinleştirmiş olmanız gerekir. Find My’ı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için kılavuzumuza göz atın.

iPhone’unuz kaybolduğunda veya çalındığında yapmanız gereken ilk şey, kişisel verilerinizi ne pahasına olursa olsun korumaktır. Çoğumuzun telefonlarında zaten ayarlanmış şifreler olduğundan, bu bir sorun değil.

Eğer yapmazsan, üzülme! Bul’u kullanarak bir parola ayarlayarak veya telefonunuzun verilerini uzaktan silerek verilerinizi korumaya devam edebilirsiniz.

Find My uygulamasını kullanarak parolayı ayarlamak için,

Not: Bir yedeğiniz olmadıkça, iPhone’unuzu aldıktan sonra geri yükleyemeyeceğiniz için verilerinizi uzaktan silmek son çare olmalıdır.

Find My, Wi-Fi veya LTE ile erişilemediğinde telefonunuzu kayıp moduna geçirmenizi sağlar. Bu, hiç kimsenin şifre olmadan iPhone’unuzun kilidini açamamasını sağlar.

Kayıp Modu’nu Etkinleştirdiğinizde, Apple Pay’e bağlı tüm banka kartlarınız hemen devre dışı bırakılır. Ayrıca maksimum pil ömrü için Düşük Güç Modu’nu etkinleştirecek ve Siri’yi erişilemez hale getirecek.

Kayıp Modu’nu etkinleştirmek için,

Not: Listede cihazınızı bulamıyorsanız, muhtemelen Find My’ı etkinleştirmemişsinizdir.

Ekrandaki talimatları izleyerek, telefon numaranızı veya e-posta adresinizi ve iPhone’unuzu bulan kişinin sizinle iletişim kurması için bir mesaj da ekleyebilirsiniz.

Telefon durumunuz e-posta adresinize iletilecektir. Güncellemeleri e-posta yoluyla almak istemiyorsanız Geçiş Modu’nu kapatmanız yeterlidir.

Apple’ın kablosuz ödeme hizmetini kullanıyorsanız, iPhone’unuzda depolanan iCloud’u kullanarak banka veya kredi kartı bilgilerini kaldırın. Bunları her zaman daha sonra tekrar ekleyebilirsiniz.

Apple Pay, güvenli bir ödeme ağ geçididir ve diğer kişinin parmak iziniz veya parolanız olmadan bunu kullanmasına izin vermez. Bunu yapmak hala güvenli hissettiriyor.

Haritalar’ı kullanarak iPhone’unuzu takip edebilirsiniz. Aygıtınızı bulmak için iCloud’da oturum açın 鈫 Aygıtınızı bulun ve arayın.

Ayrıca, Apple cihazınızın yerleşik GPS’iyle Find My uygulamasını kullanarak Haritalar’da da izleyebilirsiniz.

Ayrıca, cihazınızın yakınlarda olmadığını düşünüyorsanız, onu bulmak için bir ses çalabilirsiniz. İşte nasıl:

Hırsız iPhone’unuzun herhangi bir ağa bağlanmasını engelleyerek Find My’ın herhangi bir işlem yapmasını engellemiş olabilir. Ancak, hırsızın kayıtlı iPhone hesaplarınıza gizlice göz atmasını yine de durdurabilirsiniz.

E-posta hesabınızın, Apple Kimliğinizin ve diğer temel hesaplarınızın parolasını diğer cihazlardan değiştirin.

Cihazınızı kurtarmak için ekstra korumaya sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, bu önemlidir ve hemen yapılmalıdır.

iPhone’unuzu Find My veya GPS aracılığıyla bulsanız bile, dışarı çıkıp kendiniz almaya çalışmamalısınız. Biraz riskli ve tehlikeli olduğunu kanıtlayabilir.

Hukuk görevlileriyle veya polis departmanıyla iletişime geçin ve çalınan telefonun yerini onlara bildirin. Onları dahil etmek, herhangi bir şekilde zarar görme riskinizi azaltır.

iPhone’unuzda hücresel veri varsa, kayıp cihazınızı kablosuz iletişim operatörünüze bildirebilirsiniz. Aramaları, metinleri ve veri kullanımını önlemek için hesabınızı devre dışı bıraktığında. Bu, hırsızın iPhone’unuzu kullanarak herhangi bir işlem gerçekleştirmesini önleyecektir. Ayrıca OTP’lerin alınmasını engelleyerek veri güvenliğinizi sağlar.

Telefonunuzu ister telefondan ister sigorta şirketinden sigortalattıysanız, sağlayıcı ile iletişime geçin. Sigortayı talep ederken, bir ‘kayıp iPhone’ polis raporuna sahip olmak çok yardımcı olacaktır.

Bunu sigorta şirketinize bildirmeniz, eski telefonunuzu geri alamamanız durumunda telefonunuzu değiştirme prosedürünü hızlandıracaktır.

Yukarıda belirtilen adımlardan hiçbiri işe yaramadığında, telefonunuzu hesabınızdan kaldırmaktan başka seçeneğiniz yoktur.

Bunu yaptığınızda, Apple Pay’deki kart bilgileriniz de dahil olmak üzere tüm bilgiler silinecek ve Find My’ı kullanarak telefonunuzu takip edemeyeceksiniz.

Cihazı silmek için:

Hırsızlık ve kaybı kapsayan bir sigortanız varsa cihazınızı silmeyin, çünkü bir hak talebinde bulunamazsınız.

Devamını oku:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*