İşbirliği 2019: Ekipler, Slack ve ne geliyor?

İşbirliği 2019: Ekipler, Slack ve ne geliyor?

Şirketler operasyonları genelinde sohbet uygulamalarını daha geniş bir alana yaydıkça, gelişen ekip işbirliği pazarının 2019’da da patlamaya devam etmesi muhtemel.

Microsoft’un Office paketinin her yerde bulunmasından Teams’e yararlanması ve Slack’in hala gelişmekte olan kuruluşunu ikiye katlaması ile pazardaki iki lider, yeni müşteriler aramak için birbirini denemeye devam edecek gibi görünüyor. Aynı zamanda, Facebook’tan Google’a, Cisco’ya ve daha fazlasına kadar bir dizi başka firma kendi ekip sohbet platformlarını oluşturmaya devam edecek.

Bu arada IDC, işbirliği pazarının 2018’deki 2,9 milyar dolardan önümüzdeki yıl 3,5 milyar dolar gelir elde etmesini bekliyor.

Bu arka planı göz önünde bulundurarak, iş birliği yazılımı söz konusu olduğunda analistlerin 2019’da görmeyi umdukları bazı temel eğilimler burada.

Halka arz yaklaştıkça işletmeyi hızlandırmak için gevşeklik

2019, zaten yoğun geçen 12 ayın üzerine Goldman Sachs destekli bir halka arz için artan beklentilerle, Slack için önemli bir yıl olacak. Geçen yıl Slack, platformunun erişimini genişleten ve kurumsal hazır olma durumunu geliştirmeye devam ederek, gelişmiş analitik, kurumsal anahtar yönetimi ve daha hızlı bir masaüstü uygulaması gibi çeşitli özellikler ekleyerek bir dizi satın alma gerçekleştirdi.

Ancak 451 Research kıdemli analisti Ra煤l Casta帽贸n Mart铆nez’e göre Slack’in yapacak daha çok işi var.

“Slack için mi? [the priority] Enterprise Grid ile müşteri tabanlarını genişletmeye devam etmek” dedi. “Müşteri tabanları hala başladıkları yola çok yakın, [deployment by] daha büyük bir kuruluştaki veya daha küçük kuruluşlardaki ekipler.”

Slack’in büyük kuruluşlar arasında daha geniş ölçekli dağıtımlara olan ilgisi göz önüne alındığında, “Bence hala olmak istedikleri yerde değiller.”

CCS Insight Baş Analisti Angela Ashenden, Enterprise Grid müşterileri için paylaşılan kanalların eklenmesinin bir öncelik olduğunu söyledi. Bu özellik şu anda Slack’in temel ürünü için mevcut olsa da, teknik zorluklar şimdiye kadar daha geniş bir lansmanı geciktirdi.

“Slack için zorluk, kurumsal düzeyde desteklenmesine izin veren bir hikaye oluşturmaktır. Bunların çoğu, güvenlik ve ölçeklenebilirlik ve kuruluştan kuruluşa işbirliğinde olduğu gibi kuruluşlar arası işbirliğini nasıl ele aldıklarına ilişkin olacaktır. “dedi.

Slack ayrıca bulut barındırma konumları açısından hala sınırlamalara sahiptir.

“Bu, çözülmesi gereken en büyük şeylerden biri olmalı. [in 2019] işletmeyi desteklemek istiyorlarsa. Ashenden, Slack’e ev sahipliği yapmak için hala yalnızca ABD’de ve bu onlar için büyük bir sınırlama” dedi.

Microsoft Teams zemin kazanıyor; Skype Kurumsal yerine geçmekten daha fazlası mı olacak?

Ortaya çıkışından iki yıl sonra, Microsoft Teams kendisini Slack’e gerçek bir rakip olarak sağlam bir şekilde kurmuştur. Geçtiğimiz 12 ayda Teams, Microsoft’un merkezi iletişim aracı olarak Skype for Business Online’ın yerini aldı ve artık ücretsiz bir sürüm mevcut – freemium modeliyle başarısını sürdüren Slack’te net bir kaydırma.

Microsoft, 2018 Ignite konferansında bir yıl önce 125.000 olan uygulamanın şu anda dünya çapında 329.000 kuruluş tarafından kullanıldığını söyledi. (Bu, Slack tarafından lanse edilen 500.000 organizasyonun hala biraz gerisinde.)

Teams’in Office 365 ürün paketine dahil edilmesi sayesinde, Teams’in en yaygın kullanılan ekip sohbet uygulaması olması muhtemelen an meselesi olsa da, gerçekte ne sıklıkta kullanıldığı bir tartışma nedeni olmaya devam ediyor. Slack’in aksine Microsoft, günlük aktif kullanıcı rakamlarını dağıtmaz.

Yakın tarihli bir Spiceworks raporu, Teams’in önümüzdeki iki yıl içinde tüm iş sohbet uygulamalarının en hızlı büyümesi için ayarlandığını iddia ediyor. Anket, ankete katılanların %41’inin 2020 yılına kadar Teams’i kullanmayı beklediğini gösterirken, bu oran Slack için %18.

Teams için de geliştirilebilecek çok alan var. Ashenden, Microsoft’un kullanıcıları uygulama içinde ekip çalışmasını koordine etmeye teşvik etmek için daha fazlasını yapabileceğini vurguladı.

“Teams ile büyük bir nüfuzları var, ancak sorun şu ki, bunların çoğu Office 365 odaklı numaralar. Dolayısıyla BT tarafından seçiliyor, ancak çalışanlar tarafından kullanılması gerekmiyor.

Ayrıca, Teams çoğu durumda, ekip sohbeti yetenekleri yerine Skype Kurumsal’ın yerine kullanılmaktadır. Ashenden, “Zamanla bunun biraz zor olmaya başlayacağını düşünüyorum.” Dedi. “Bu yüzden, orijinal olarak ne için tasarlandığına, ‘ekipler’ parçasına bakmaları ve daha rekabetçi olması için geliştirmeleri gerekiyor.”

Teams’i bir kullanıcının iş akışına entegre etmek için daha fazlasının yapılabileceğini ve bunun da daha fazla üçüncü taraf entegrasyonu ve süreç otomasyonu gerektireceğini de sözlerine ekledi. yapmak” dedi.

“Bu yoldan gitmezlerse, Teams sadece Skype’ın yerini alacak ve tüm bu süreçleri yapmak istiyorsanız Slack’e bakacaksınız. Bir sonraki çalışmalarını beklediğim en büyük öncelik bu olacak.” yıl.”

Ashenden, Slack’in Missions’ı satın almasının ve Trello’nun yakın zamanda Butler’ı satın almasının gösterdiği gibi, otomasyona yönelik daha geniş bir eğilim görüyor.

“Kişisel iş akışlarının otomasyonu, kurumsal işbirliği alanında hızla arttığını gördüğümüz bir eğilimdir ve işbirliği teknolojisinin diğer yollardan ziyade çalışma yolumuza daha iyi uyması gerektiğinin bilinciyle” dedi.

Ekip işbirliği/birleşik iletişim çakışması

Microsoft Teams, bu yıl Skype for Business Online ile “özellik eşitliğine” ulaştı ve ekip sohbet ürününe esasen birleşik iletişim (UC) yetenekleri getirdi. Ayrıca, kullanıcıları video ile daha rahat hale getirmeyi amaçlayan arka plan bulanıklığı ve bulut transkripsiyon gibi AI yetenekleri de ekledi.

IDC’de araştırma direktörü Wayne Kurtzman, “Görüntülü sohbetin popülaritesi, beğenseniz de beğenmeseniz de ofis normlarına doğru ilerliyor” dedi.

“Video ve ses giderek daha iyi hale geliyor ve kullanımı daha kolay hale geliyor” dedi. “Transkripsiyon, akıllı oynatma ve görev atama gibi görüntülü aramalarla AI entegrasyonu hakkında daha fazla duyuru bekleyin.”

Casta帽贸n Mart铆nez, ekip işbirliği/UC çakışmasının devam etmesini bekliyor ve bu, çoğu kendi ekip sohbet araçlarını geliştirmiş olan UC satıcıları için sorun anlamına gelebilir.

Casta帽贸n Mart铆nez, “Birleşik iletişimden ekip işbirliğine kesinlikle bir geçiş var,” dedi. “Bazı UC oyuncularının stratejisinin mutlaka buna karşı koymak için çalıştığını düşünmüyorum, bu yüzden bence soru ekip işbirliğinin UC’den ne kadar uzaklaşmaya devam edeceği.”

Bazı işletmelerin, Slack gibi bir araca güvenebildikleri zaman, tüm personeli için birleşik iletişime ihtiyaç duyup duymadıklarını sorgulamaya başlayabileceklerine inanıyor.

Casta帽贸n Mart铆nez, “İşlerinin doğası gereği buna çok uygun olabilecek bazı şirketler var,” dedi, startup’lar veya dijital yerli şirketler gibi. “Yalnızca diğer şirketlerden daha teknoloji meraklısı veya teknoloji odaklı olma eğiliminde oldukları için değil, aynı zamanda esas olarak çalışan türü nedeniyle. mühendisler ve geliştiricilerden oluşan güçlü bir çalışan tabanı, bu sadece mantıklı çünkü bu şekilde iletişim kuruyorlar. Dolayısıyla, bu anlamda bir değişiklik görebileceğimizi düşünüyorum.”

Pazar konsolidasyonu? Yoksa herkes için fırsat mı?

Atlassian’ın Stride uygulaması, son yıllarda hem büyük hem de küçük satıcılardan bir dizi teklifin ortaya çıktığı, hızla büyüyen bir pazardan ayrılan ilk büyük sohbet uygulamasıydı. Bu değişen dinamiklerin bir işareti olabilir.

Ashenden, “Takım sohbet alanındaki tüm tecrübesiyle Atlassian’ın bile oynamak istediği bir yer olmadığına karar vermesi oldukça açıklayıcı” dedi. “Yani daha fazla konsolidasyon görmeyi bekleyebiliriz, büyük bir kelime ama daha fazla çıkış, diyelim ki.”

Casta帽贸n Mart铆nez, Atlassian’ın Temmuz ayında Stride’ı terk etme ve kullanıcıları Slack’e taşınmaya teşvik etme kararına atıfta bulunuyordu. Karar, Stride kullanıcılarını hazırlıksız yakaladı ve sonunda Atlas’ın CEO’su Mike Cannon-Brookes’tan özür dilemesine neden oldu.

Olası bir senaryo: satın almalar. Ashenden, Slack’in görev yönetimi uygulaması Asana’yı satın almasının, Slack’in işyeri üretkenliği ile ilgili iletişimin yanı sıra yönetimde daha büyük bir rol oynamasına izin veren, mantıklı olabilecek potansiyel bir anlaşma olduğunu belirtti.

Asana’yı edinmek, kendi özelliklerini oluşturmaktan daha uygun olabilir, dedi.

“Zaten işini iyi yapan ve iyi bir izleyici kitlesi olan biriyle ortak olmak daha mantıklı olur” dedi. “Ve Asana, benim için en olası seçenek gibi görünüyor, çünkü zaten güçlü entegrasyonları var, ana ortaklardan biri onlar, iki şirket arasında çok sayıda ortak müşterisi var. Onların da benzer kültürleri var. ki bu her zaman büyük bir fark yaratır, bu yüzden bunun mantıklı olacağını düşünüyorum.”

Bununla birlikte, pazar büyümeye devam ettikçe kazananın her şeyi aldığı bir dünya değil; çeşitli satıcılar için fırsat var.

Casta帽贸n Mart铆nez, “Ekip işbirliği pazarının büyümek için hala çok yeri var. Bu, sadece Slack için değil, diğer satıcılar için de bir fırsat olduğu anlamına geliyor” dedi.

İletişim ve işbirliği için genellikle tüketici araçlarına güvenen ön saflardaki çalışanlar gibi işgücünün nispeten kullanılmayan kesimlerine işaret ediyor.

“Genel olarak gevşek ve ekip işbirliği esas olarak bilgi çalışanları içindir ve bu belirli bir segmenttir. Dışarıda çok, çok sayıda başka çalışan var ve hacim açısından bilgi çalışanlarından daha fazla hizmet çalışanı var” dedi.

“Bence daha yeni başlıyor. Şu anda çok daha küçük olsalar bile Slack’in sahip olduğu diğer rakipleri küçümsemiyorum; onlar büyüyebilir ve gerçek birer rakip haline gelebilirler.”

Ve yine de, e-posta için gelecek parlak

Ekip sohbet araçlarının e-postanın yerini alacağı iddiaları, en azından şimdilik erken görünüyor. Spiceworks’ün anketine göre, BT uzmanlarının yalnızca %16’sı sohbet uygulamalarının üç ila beş yıl içinde e-postanın yerini alacağına inanıyor. Bu, 2016’da aynı tahmini yapan %25 ile karşılaştırıldı.

Bu nedenle, Slack umutlarını kanalların en yaygın iş iletişimi yöntemi haline gelmesine bağlıyor olsa da, Astro’yu satın alması, kendi e-posta yönetim yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olmayı ve kullanıcıların uygulamalar arasında geçiş yapmadan e-postalara yanıt vermesini sağlamayı amaçlıyor. e-posta yetenekleri edinen tek şirket; Facebook Workplace, RedKix’i satın aldı.

Kurtzman, “Henüz tam olarak ölmedi” dedi. “Bir ekip ortamında e-postalardan yararlanmanın yeni yollarını bekleyin.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*