İşletmeniz mobil ödemeleri benimsemeli mi? – TechCumhuriyet

İşletmeniz mobil ödemeleri benimsemeli mi?  – TechCumhuriyet

NTT DATA, Ingenico ePayments, Oxford Economics ve Charney Research tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre, tüketiciler mobil cüzdan teknolojisini benimsemeye birçok şirketin düşündüğünden daha istekli.

Araştırmacılar dünya çapında 2.000 tüketici ve 300 yöneticiyle anket yaptı. Tüketicilerin yaklaşık üçte biri, mobil paranın (yani, bir ürün için nakit veya kredi yerine telefon kullanarak ödeme yapmanın) önümüzdeki on yılda nakit ve kredi kartları üzerinden ödeme yöntemlerine hakim olmasını beklediklerini söyledi. Yine de yöneticilerin %40’ı, ödeme yöntemlerinin bu süre boyunca aynı kalacağına inandıklarını ve %31’i mobil paranın işletmeleri için geçerli olmadığına inandıklarını söyledi.

Mobil ödeme kabul etmeyen işletmelerin %41’i bunun müşterilerin nakit veya çekle ödemeyi tercih etmesinden kaynaklandığını söyledi. Ancak ankete göre, tüketicilerin %70’i cep telefonu veya tabletleriyle seyahat, eğlence, teknoloji, perakende ve sağlık ürünleri satın almak istediklerini bildirdi.

“Burada kaçırılmış bir fırsat var – şirketler, insanların, özellikle de gençlerin dijital cüzdanlar, ödeme kolaylığı ve güvenlik açısından beklediklerini sunma konusunda hızlanmazlarsa, bunu yapan sağlayıcılara kaybedecekler.” Rapora katkıda bulunan Oxford Economics’te Düşünce Liderliği’nin yönetici editörü ve finansal hizmetler için kıdemli bir analist olan Joan Warner dedi.

Ankete göre, tüketiciler mobil ödemeyi benimsemenin itici güçleri olarak kabul, güvenlik ve kolaylığa neredeyse aynı değeri veriyor.

GÖRMEK: İş kullanıcıları için yeni uygulama ile PayPales mobil ticarete giriyor

IEEE’nin Mart 2016 tarihli bir raporu, mobil paranın 2030 yılına kadar nakit paranın yerini alacağını öngördü.

Gartner analisti Penny Gillespie, “Nakit kullanımı kesinlikle düşüyor ve muhtemelen düşmeye devam edecek ve alternatif bir elektronik ödeme türü yükselmeye devam edecek” dedi. “Bugün bildiklerimize dayanarak, bir mobil cihaz tarafından yürütülmesi muhtemeldir, ancak bir çip tutan ve POS veya web ile etkileşime girebilen herhangi bir şey olabilir.”

Anket, finansal hizmetler söz konusu olduğunda gençlerin teknoloji şirketlerine bankalardan daha fazla güvendiğini ortaya koydu. Warner, “Finansal kriz sırasında büyüdükleri göz önüne alındığında, bu tamamen şaşırtıcı değil.” Dedi. “MasterCard ve American Express gibi ödeme şirketleri, mirasları ve rantları nedeniyle bu işte inanılmaz bir avantaja sahip gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki, gerçekten iyi bir uygulama pazar ve cüzdan payını çok hızlı bir şekilde kazanabilir.”

Warner, PayPal’ın buna iyi bir örnek olduğunu söyledi. Bir diğeri, belirli bir sorunu çözen Venmo’dur: Faturaları bölme ihtiyacı. Warner, “Bu bir finans şirketi değil, bir teknoloji şirketi” dedi. Warner, “Şirketler için en büyük paket, açık bir alan olmasıdır.” Dedi.

İşletmeler için ipuçları

Forrester Research analisti Brendan Miller, işletmelerin mobil ödemeleri benimsemeyi “kesinlikle” düşünmesi gerektiğini söyledi. Müşteriler, çok fazla bilgi istediklerinde genellikle çevrimiçi mobil ödemeleri terk ediyor, dedi. Ancak mobil ödemeler, kontrol etme sürtünmesini azaltabilir.

Ancak mobil, mevcut sistemin kolaylık faktörünü henüz aşamadı. Miller, “Tüketiciler, telefonlarını çıkarmak yerine bir kredi kartını çekip çevirmeyi hala daha kolay buluyorlar” dedi. “Mağaza içi deneyimi müşteriler için daha uygun hale getirmek için perakendecilerin yapması gereken şeyler var.”

Gillespie’ye göre Starbucks başarılı bir mobil ödemenin klasik örneğidir: Şirketin sık bir kullanıcı tabanı vardır ve kullanımı teşvik etmek için mobil ödemeleri bir sadakat programına bağlamıştır. Ayrıca daha hızlı ödeme ve önceden sipariş verme özelliği ile kullanıcı deneyimini iyileştirdiğini ve kolay bir uygulama içi deneyim sunduğunu söyledi.

Gillespie, “Müşteriler davranışlarını yalnızca, davranış değişikliği onlara istedikleri, ihtiyaç duydukları veya değer verdikleri bir şey verirse değiştirir” dedi. “Bu yüzden mobil yıllardır kalkış için hazırlanıyor.”

Örneğin Walmart, mobil ödemeleri 2015 yılında mobil uygulamasına dahil etti. Raporlar, ödeme uygulamasının mağaza alışveriş deneyimini geliştirmede çok başarılı olduğunu söylüyor, dedi Gillespie. Gillespie, “Bence başarı, müşterilerin alışverişe yardımcı olmak için mağazada zaten mobil uygulamalarını açmış olmaları gerçeğinden geliyor ve doğal eğilim, fiziksel bir cüzdanı kazmak veya başka bir uygulamayı açmak yerine açık bırakıp ödeme yapmaktır.” Dedi. “Ek bir kolaylık.”

Miller, şu anda, tüketicinin mağaza içi mobil ödeme deneyiminin genellikle bir kartı kaydırmaktan çok farklı olmadığını söyledi. Ancak tüccarlar, daha kolay bir deneyim için terminaldeki bazı istemleri ortadan kaldırabilir. Örneğin, bir müşteriden imzasını veya pin numarasını istemek gereksizdir, çünkü zaten bir parmak izi ile kimliklerini doğrulamışlardır.

Miller, “Perakendecilerin, müşterilerin mobil cihazlarla ödeme yapmasını kolaylaştıracak terminal mantığını düzene sokmak için yapabilecekleri şeyler var” dedi.

Apple Pay veya Android Cüzdan ile entegre olan bir sadakat programı oluşturmak da mobil ödeme kullanımını teşvik etmek için iyi bir fikirdir.

Miller, perakendecilerin genellikle henüz mobil cihazlara odaklanmaları gerekmediğine inandıklarını, çünkü tüketicilerin kredi kartı veya nakit kullanma alışkanlığının yerini almadığını söyledi. “Bu yanlış bir yaklaşım – bükülme noktasını beklerseniz çok geç olacak” diye ekledi.

Miller, 2016’daki perakendecilerin dikkatinin çoğunun, çipli kart kabulü ile şifreleme ve tokenleştirmeyi uygulamaya odaklandığını söyledi. Çoğu tüccar çip sistemini uygulamaya koyduğu için 2017 yılı muhtemelen mobil ödemenin benimsenmesi için “önemli” bir yıl olacak.

TechRepublic okuyucuları için 3 büyük çıkarım

  1. NTT DATA, Ingenico ePayments, Oxford tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, tüketicilerin üçte biri önümüzdeki on yılda mobil paranın nakit veya kredi kartlarından daha popüler olmasını beklediğini bildirse de, işletmelerin %40’ı ödeme yöntemlerinin aynı kalmasını beklediklerini söyledi. Ekonomi ve Charney Araştırması.
  2. Analistler, şirketlerin mobil ödemeleri sistemlerine entegre etmeyi düşünmesi ve mobilin sadakat programlarına bağlayarak kullanımını teşvik etmesi gerektiğini söyledi.
  3. Uzmanlar, önümüzdeki yılın mobil ödeme alanında büyük bir büyüme göreceğini söyledi.

Alison DeNisco Rayome, CNET’te yazılım, uygulama ve hizmetleri kapsayan bir ekibe liderlik eden kıdemli bir editördür. Daha önce CNET’in kardeş sitesi TechRepublic’te kıdemli editördü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*