İşte en son Windows 10 build 17672’de düzeltilen ve bozulanların listesi

İşte en son Windows 10 build 17672’de düzeltilen ve bozulanların listesi

Google bugün, Windows’taki tüm kullanıcılar için 67.0.3396.62 sürümüyle indirilebilen Chrome tarayıcısı için yeni bir güncelleme yayınladı. En son güncelleme, son birkaç hafta içinde beta kullanıcıları tarafından test edilen düzeltmelerin yanı sıra yeni özelliklerle birlikte geliyor.

En son güncelleme, VR ve AR deneyimlerinde iyileştirmelerle birlikte Generic Sensors API desteğiyle birlikte gelir. Genel Sensörler API’si, geliştiricilerin web sitelerinde ivmeölçer veya jiroskop sensörlerini kullanmalarına olanak tanır.

Şirket ayrıca hem PC hem de Mobil kulaklıklarda Sanal ve Artırılmış gerçeklik deneyiminin oluşturulmasını sağlayan WebXR Device API desteğini ekledi. API şu anda bir Origin deneme sürümü olarak mevcuttur ve geliştiricilerin kullanmadan önce kaydolmaları gerekir.

Güncelleme ayrıca, hem PC’lerde hem de Mac’te Chrome tarayıcısı aracılığıyla otomatik olarak açılabilen programlanabilen Aşamalı Web Uygulamaları için destek getiriyor.

Google ayrıca, Chrome tarayıcısının genel güvenliğini artıran ve kullanıcıları minimum risk altına sokan bir Site izolasyonu özelliği de yayınladı. Güncelleme ayrıca son Meltdown ve Spectre saldırısı için hafifletmeler de içeriyor. Google, JavaScript’te tamsayıları rastgele bir hassasiyetle temsil eden sayısal ilkel olan BigInt’ler için de destek eklemiştir.

“Site İzolasyonu’nu Chrome 67’deki kararlı popülasyonun daha büyük bir yüzdesine sunmaya devam ediyoruz. Site İzolasyonu, Chrome’un güvenliğini artırır ve Spectre tarafından oluşturulan risklerin azaltılmasına yardımcı olur. Bir sorunun Site İzolasyonundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını teşhis etmek için chrome kullanın: //flags#site-isolation-deneme-opt-out burada açıklandığı gibi,” dedi Google’dan Krishna Govind.”

Ayrıca, Chrome tarayıcısının en son güncellemesinde Google tarafından kullanıma sunulan 34’e yakın güvenlik düzeltmesi bulunmaktadır. Güvenlik düzeltmelerinin ayrıntıları henüz mevcut değil ve Google’ın ayrıntıları birkaç gün içinde sürüm notlarında yayınlamasını bekliyoruz.

Chrome Tarayıcının en son güncellemesi kullanıma sunuldu ve Windows, Mac ve Linux için mevcut olmalıdır.

Bu ayın başlarında Google, Chrome 69’un tarayıcıda HTTPS göstergesini görüntülemeyi bıraktığını ve web’in yavaş yavaş HTTPS’ye geçtiği için bunun kesinlikle mantıklı olduğunu duyurdu. HTTP siteleri ise daha belirgin bir şekilde işaretlenecek ve bu durumda Google, siteye olan bağlantının güvenli olmadığını gösterecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*