Kullanıcı, gürültülü fanı susturmak için Intel MacBook Pro’ya su soğutma ekler, önemli performans artışı görür

Kullanıcı, gürültülü fanı susturmak için Intel MacBook Pro’ya su soğutma ekler, önemli performans artışı görür

Bir MacBook sahibi, 15 inç Intel tabanlı MacBook Pro’larına bir su soğutma sistemini güçlendirmenin yaratıcı bir yolunu buldu ve performansı önemli ölçüde artırdı ve fan gürültüsünü azalttı.

MacBook Pro sahibi, ’05’ten kalma bir Zalman radyatör ve rezervuar, bir Aquastream XT Ultra su pompası ve AliExpress’ten sipariş edilen Bitcoin ASIC madenci blokları gibi parçalardan yararlandı. ve sistemi özelleştirmek için Obi Schweiz’de bulunan en iyi İtalyan örgülü hortum.

kullanıcı teodrikadresinde yayınlandı MacSöylentiler MacBook Pro hayranlarının çalışma sırasında aşırı aksamalara neden olduğunu açıklayan forum. Apple’ın M1 Mac serisinin piyasaya sürülmesinin ardından, theodric yalnızca yeni bir MacBook fansız M1 MacBook Air satın almakla kalmadı, aynı zamanda kullanıcı Intel MacBook Pro’larına bir su soğutma sistemi kurmaya da karar verdi.

Pompa, parametreleri ayarlamak için Windows yazılımı gerektirdiğinden, bunu dizüstü bilgisayarda bir VM ile yapıyorum. Normal izleme için, acinfo’ya sahip olduğum bir Raspberry Pi 0W’ye tek seferlik bir SSH kullanıyorum ve çıkarmak istediğim değerler için sadece egrep ve onları merkezi izleme sistemime beslemek. Modern Mac’ler için su soğutmaya yönelik yazılım bulunmadığından, pompanın fanı kendi başına yönetebilmesi uygundur.

Kullanıcı, ısıyı MacBook Pro’dan su soğutma sistemine iletmek için kasa ile çeşitli anakart bileşenleri arasına yüksek geçirgenliğe sahip termal pedler yerleştirdi. Alttan, yeni soğutma plakalarıyla doğrudan temas olduğundan emin olmak için kasanın termal koruması kaldırıldı. İzleme için Raspberry Pi kullanılmış ve çalışması için Windows yazılımına ihtiyaç duyması nedeniyle pompanın yazılımı sanal makine üzerinden çalıştırılmıştır.

Bir Mac’i suyla soğutmak için izlenmesi gereken teknik ve yöntem oldukça zor görünüyor. Yine de, yeni Apple Silicon yongalarının gelişiyle, Mac’ler Intel yongalarından çok daha soğuk çalışabilir. Apple’ın MacBook serisinin termal performansını gelecekteki modellerle daha da iyileştirmesi muhtemeldir.

Bunu Intel tabanlı MacBook Pro’nuz için dener misiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Ayrıca Okuyun:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*