Lenovo ve Microsoft Değil, Snapdragon 835’li bir Windows 10 dizüstü bilgisayarı piyasaya süren ilk şirket olabilir

Lenovo ve Microsoft Değil, Snapdragon 835’li bir Windows 10 dizüstü bilgisayarı piyasaya süren ilk şirket olabilir

Microsoft, 25 Ekim 2001’de Windows XP masaüstü işletim sisteminin genel kullanıma sunulduğunu duyurdu. İşletim sistemi dün 16 yılını geride bıraktı ve bugün itibariyle en başarılı İşletim sistemidir.

Windows XP, işletim sisteminin ilk ortaya çıkışından bu yana 16 yıl geçmesinden bu yana etkileyici olan yüzde 5,69’luk bir pazar payına sahip. Redmond Giant, 14 Nisan 2009’da İşletim sistemi için Temel desteği durdurdu ve genişletilmiş destek Nisan 2014’te çekildi.

Desteğin çekilmesine rağmen, İşletim Sistemi birçok kullanıcı ve işletme için en çok tercih edilen işletim sistemi olmaya devam ediyor. Ancak kullanıcılar artık yavaş yavaş Windows XP’den uzaklaşmaya ve sistemlerini şirketin en son İşletim Sistemi Windows 10’a güncellemeye başladılar.

Microsoft, artık işletim sistemini desteklemediği ve tüm desteğin şirket tarafından alındığı için, kullanıcılara ve işletmelere işletim sistemlerini Windows 10’un en son sürümüne güncellemelerini tavsiye etti.

Bildirildiği gibi, Windows XP’nin genel pazar payı düşüş eğiliminde yüzde 5,69’da olmaya devam ediyor, ancak yine de dört yıl önce 2013’te piyasaya sürülen dünya çapında yüzde 5,89 pazar payına sahip olan Windows 8.1’den çok daha iyi.

Win10 hiç yoktan kötü. WinXP, yapılan son OS MS’dir, eski oyunlar/programlar için hala en iyisidir.

Gelecek: Linux’a gidin.

Cortana, koleksiyonlar adı verilen yeni bir özellikle büyük bir güncelleme alıyor. Dijital asistan, izlemek istediğiniz filmler ve TV şovları ile ilgili güncellemeler gibi ilgilendiğiniz şeyleri göstereceği için size zaman kazandıracak. Microsoft, güncellenen Cortana uygulamasının yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde çalıştığını ancak önümüzdeki günlerde veya aylarda diğer ülkelere de genişletilebileceğini açıklıyor.

Microsoft ayrıca Cortana ve Eylem Merkezi arasındaki işlemleri basitleştiriyor. Bu, Eylem Merkezi için önemli bir güncellemedir, çünkü şimdi Cortana’dan önemli bilgiler de gösterecektir. Daha önce, hem Cortana’da hem de Eylem Merkezi’nde görünen bildirimler, kullanıcıların kafasını karıştırdığı için Microsoft, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için birlikte çalışmak üzere Windows 10’un en iyi iki özelliğini sonunda basitleştirdi. Microsoft ayrıca, Cortana’da bulunan tüm proaktif içeriği Eylem Merkezi’ne getirme sözü de veriyor. Microsoft, “Cortana’nın proaktif içeriği Eylem Merkezi’ne taşınacak, böylece daha sonra hangi eylemi gerçekleştireceğinizi ve Cortana’nın sizin için sahip olduğu önemli bilgileri görebileceğiniz tek bir yeriniz olacak, diye açıklıyor.

Bir diğer önemli değişiklik ise başlangıç ​​ayarlarıdır. Microsoft nihayet Windows 10’un ayarlar uygulamasına başlangıç ​​seçeneklerini entegre ediyor. Daha önce bu özelliğe yalnızca Görev Yöneticisi’nden erişilebilirdi, ancak şimdi Başlangıç ​​sayfasını Ayarlar > Uygulamalar altında bulabilirsiniz, zaten tahmin edebileceğiniz gibi Microsoft, başlangıç ​​uygulamaları sayfasını yeniden tasarladı ve Görev Yöneticisi’nin başlangıç ​​ayarından çok daha iyi.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, yeni Windows 10 PC yapısı, Fast Ring’deki tüm Windows Insider’lara yayılıyor. Slow Ring’deyseniz veya yakın zamanda Insider Programından çıktıysanız, Microsoft yakın zamanda Slow Ring Insiders’ın yeni yapısına gitmeyeceğinden Hızlı Çalma’ya geri dönmeniz gerekir.

Microsoft, Windows 10 Build 17017’yi Windows Insider’lar için piyasaya sürdü. Hızlı Çalma’daysanız veya İleri Atla’yı seçtiyseniz, Ayarlar > Güvenlik ve Güncellemeler > Windows Update’e giderek en son önizleme güncellemesini alabilirsiniz. Build 17017, geliştirme dalındandır (Redstone 4) ve bazı yeni özelliklerle birlikte gelir.

Microsoft ve Qualcomm, Qualcomm’un Snapdragon 835 işlemcisinden güç alacak ilk Windows 10 ARM PC’lerin bu yıl sonunda piyasaya çıkmasının beklendiğini doğrulamıştı.

Microsoft’un Qualcomm’un Snapdragon 835 işlemcisinden güç alan kendi Surface markalı dizüstü bilgisayarıyla pazarın ilk ve lideri olması bekleniyor. Ancak kaynaklara göre Lenovo, Qualcomm’un Snapdragon 835 işlemcisine sahip Windows 10 2’si 1 Arada Dizüstü Bilgisayarı ilk piyasaya süren kişi olabilir.

Halihazırda Lenovo Flex 11 gibi ARM destekli Chromebook’lar üreten Lenovo, Windows 10’un Bulut Sürümünü çalıştırıyor. ARM tabletlerinin Windows 10’un Bulut Sürümünü çalıştırması bekleniyor ve Windows Mağazası’na bağlanacak, daha ucuz olması bekleniyor .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*