Linux Masaüstü için En İyi Kimlik Doğrulayıcı Uygulamaları

Linux Masaüstü için En İyi Kimlik Doğrulayıcı Uygulamaları

Daha önce iki faktörlü kimlik doğrulama kullandıysanız, muhtemelen Google Authenticator gibi araçları duymuşsunuzdur. Bu hizmetlerin birçoğundan yararlanmak için telefonunuzun yanınızda olması gerekir. Neyse ki, hesabınıza giriş yapmak için ihtiyacınız olan gizli anahtarı size sağlayabilecek masaüstü kimlik doğrulama uygulamaları var. Aşağıda, Linux masaüstü için en iyi kimlik doğrulama uygulamaları bulunmaktadır.

Yubico, çok faktörlü kimlik doğrulama için belirteçler sağlar. Şu anda Google Authenticator dahil olmak üzere diğer kimlik doğrulama uygulamalarıyla uyumlu olan tüm hizmetleri destekler.

Yubico, Yubikey olarak bilinen bir donanım güvenlik belirteci ile çalışır. Kimlik bilgilerinizi cihazınızda değil, bu cihazda saklayabilirsiniz. Bu donanım güvenlik belirteci, FaceID veya TouchID ile kilidini açmayı seçerek daha da güvenli hale getirilebilir.

Yubico ile, yükseltme yaptıktan sonra bile cihazlar arasında kolayca geçiş yapabileceksiniz. Yubico uygulaması, cihazlar arasında birden fazla sır oluşturmanıza izin vererek geçiş yapmanızı kolaylaştırır.

Yubikey gibi fiziksel bir jetonun sunduğu güvenliğin harika olduğunu kabul etmeliyim. Ancak kullanıcılar, iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmak istiyorlarsa anahtarın yanlarında olması gerektiğini unutmamalıdır. Bunun, yanınızda bir telefon taşımak zorunda kalmaktan daha iyi olmadığını söyleyip tartışabileceğinizi biliyorum. Ancak, telefonunuzu bir anahtarlığa takamazsınız! Ek olarak, bir donanım belirtecini kırmak zordur. Verilerinize erişmek isteseler, birileri onu sizden çalmak zorunda kalacaktı. Bunu yaptıktan sonra bile, parolalarınızı veya buna benzer herhangi bir şeyi bilmeyecekler.

Yubico Authenticator ile uygulamaya hizmet eklemeden önce anahtarınızı girmeniz gerekir. Anahtarınızı yerleştirdikten sonra, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek istediğiniz bir hizmetten bir güvenlik belirteci ekleyebilirsiniz. Bu, kurulumu için atılması gereken adımlar nedeniyle daha fazla uzman kullanıcı için bir uygulamadır.

Yubico, Snap Store’da mevcuttur, böylece aşağıdaki gibi bir komutla kolayca yükleyebilirsiniz:

Authy, en iyi puan alan kimlik doğrulama uygulamalarından biridir. Linux dahil birçok platformda mevcuttur. Authy’yi Snap Store’dan yükleyebilirsiniz ve çoğu depoda da mevcuttur.

Örneğin uygulamayı, bunlara sahip olan cihazların parmak izi tarayıcıları ile kullanabilirsiniz. Ayrıca Authy verilerinizi Authy’nin güvenli bulutuna yedekleyebilirsiniz. Bu, telefonunuzu kaybetseniz bile verilerinize erişebileceğiniz anlamına gelir. Authy verilerinizi farklı cihazlar arasında senkronize edebilir, böylece kullandığınız cihazdan bağımsız olarak hizmetleriniz için iki faktörlü kimlik doğrulama belirteçleri oluşturabilirsiniz.

Authy, kimlik doğrulama verilerinizi şifrelemek ve şifrelerinizi sunucularında saklamamak gibi şeyler yaparak verilerinizi güvende tutar. Ayrıca, metin mesajları ve ses tabanlı seçeneklerle ilgili herhangi bir güvenlik sorununu önlemek için doğrudan cihazınızda bir belirteç oluşturur.

Authy’yi kurmak basittir. Authy’yi kullanmak istediğiniz hizmete gidin ve bir gizli anahtar oluşturun. Barkodları tarayamazsınız, ancak kullandığınız bilgisayarın türüne bağlı olarak, barkodları taramak zaten uygun olmayacaktır.

Authy, verilerinizi güvende tutmak konusunda iyi bir iş çıkarsa da, hesabınızın telefon numaranıza bağlı olması hoşuma gitmiyor. Bana göre, sayıları her değiştirdiğinizde bu bir sorun yaratacaktır. Authy bizi bu konuda uyarıyor, ancak hesabın bir e-posta adresine bağlanmasını tercih ederim.

Artık masaüstünüzde bir kimlik doğrulama uygulamasına erişiminiz olduğuna göre, sosyal medya hesaplarınız, Google veya Firefox hesabınız gibi çevrimiçi hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenin zamanı geldi.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

William, hatırladığı sürece teknolojiyle uğraşıyor. Bu, doğal olarak, arkadaşlarına teknik problemlerinde yardım etmeye ve ardından teknoloji bloglarına dönüştü.

Snap saçmalık, yaşasın uygun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*