Linux’ta Dosya ve Klasörleri Kolayca Gizleme

Linux’ta Dosya ve Klasörleri Kolayca Gizleme

Hiç Linux dosya sisteminizde bir dosya veya klasörü gizlemek istediniz, ancak bunu nasıl yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz yok mu? Endişelenmeyin, bu göründüğü kadar karmaşık değil ve oldukça hızlı ve verimli bir şekilde yapılabilir. Bu kılavuzda, Linux’ta dosya ve klasörleri etkili bir şekilde gizlemenin basit yollarını gözden geçireceğiz.

Bir şeyleri gizlemenin yanı sıra, bu gizli öğelerin hem terminalde hem de genel olarak dosya yöneticilerinde nasıl ortaya çıkarılacağını gözden geçireceğiz.

Linux dosya sisteminde bir dosyanın gizlenmesi, Unix benzeri işletim sistemlerinde uzun süredir devam eden bir hatanın sonucudur. Bir süre sonra birçok kişi bunu benimsedi ve bir özellik olarak gördü. Dosyaları veya bir dizini gizleme yöntemi, Windows gibi bir şeye göre çok daha basittir. Tüm bir dosyayı Linux’ta görünümden gizlemek için gereken tek şey dosyayı yeniden adlandırmak ve önüne bir metin koymaktır.

linux-dosya-yeniden adlandırarak gizle

Dosya yöneticisi ile gizlemek istediğiniz bir dosya veya dizini bulun ve seçin. F2’ye basın (veya sağ tıklayın ve “yeniden adlandır”ı seçin). Ardından, bir . dosya adının hemen önünde. Çoğu dosya yöneticisi varsayılan olarak gizli dosyaları gizlediğinden, yeniden adlandırılan dosya veya dizin artık görünmezdir. Gizli bir dizine yerleştirilen dosyaların da varsayılan olarak gizleneceğini unutmayın.

terminal içi linux-view-gizli-öğeler

Linux dosya sisteminin herhangi bir bölümündeki gizli dosya ve klasörleri görüntülemenin en hızlı yolu terminali kullanmaktır. Evet, şu anda Linux platformundaki tüm dosya yöneticilerinin “gizli dosyaları görüntüleme” seçeneğine sahip olduğu doğrudur, ancak bu yol, gezinmek için terminali kullanmayı tercih edenler içindir. Bu dosyaları görüntülemek için şunu kullanarak başlayın: cd dosyalarınızı/klasörlerinizi gizlediğiniz belirli dizine girmek için. Ardından, görünür veya gizli tüm dosyaları görüntülemek için aşağıdaki komutu kullanın.

bu ls komutu, geçerli bir dizindeki tüm öğeleri görüntülemek için kullanılır, ancak gizli öğeleri göstermez. Gizli öğeleri görüntülemek için, -a anahtarına ihtiyaç vardır.

linux-hide-show-files-klasörleri-dosya yöneticileri

Linux’taki dosya yöneticileri eşit yaratılmamıştır. Bir yöneticideki ayarlar diğerinde farklılık gösterecektir. Bu gerçeğe bakılmaksızın, özellikle gizli dosyaların gösterilmesi söz konusu olduğunda, hepsi kabaca eşdeğer özelliklere sahip olmayı başarır. Linux’taki dosya yöneticilerinde gizli dosyaları görüntüleme yeteneği genellikle “Görüntüle” altında gizlidir. Bunu hızlı bir şekilde etkinleştirmek için, ayarları kazmadan önce “Ctrl + H” klavye kısayolunu deneyin.

kullanma . dosya ve klasörleri gizlemek basit ve basittir, ancak aynı zamanda son derece güvensizdir. Önemsiz dosya veya klasörleri göz önünden uzak tutmak istiyorsanız kullanışlıdır. Güvenlik için, dosyaları/klasörleri gizlemenin başka yolları da şunlardır:

Güvenlik nedeniyle gizlenmesi gereken klasörleriniz ve dosyalarınız varsa, bunun yerine bu yöntemi düşünün. İlk olarak, gizlemek istediğiniz dosya veya klasörü dosya yöneticisinde bulun ve sıkıştırmak için sağ tıklayın. “Sıkıştır” ı seçin. Bu, sıkıştırma aracını getirir. Varsayılan olarak “.tar.gz” seçilidir. Açılır menüden “.zip”i seçin.

Dosya adının altına bir . gizlemek için önüne, ardından arşivin dosya adını girin.

linux-dosyaları-kilitli-arşivli-gizle

Ardından, “konum”a tıklayarak ve doğru dizine göz atarak gizli arşivin kaydedilmesini istediğiniz konumu seçin. Bundan sonra, “diğer seçenekler”e tıklayın ve güvenli bir şifre girin. Tüm bilgiler doldurulduktan sonra “Oluştur” düğmesine tıklayın. Kısa bir süre sonra, gizli şifreli arşiviniz oluşturulacak!

Linux’ta şifreli bir dizin oluşturmak için kullanabileceğiniz pek çok araç var, ancak bulduğum en kolayı Gnome Encfs Manager’ı kullanmak. Benzer şekilde, şifreli dizininizi bir . dosya adının önüne koyarsanız, dosyalarınız ve klasörleriniz aynı anda hem güvenli hem de gizli olacaktır.

kullandığınızı düşünüyorsanız, . yöntem çok güvensiz, başka bir yol da dosyalarınızı Steganografi adlı bir yöntem kullanarak bir görüntüde gizlemek. İşte görüntülerin içindeki gizli verileri gizlemenin üç yolu.

Linux’ta dosya ve klasörleri gizlemek birçok nedenden dolayı faydalıdır. Geliştiriciler bu özelliği, normal kullanıcıların yolundan uzak durmaları için yapılandırma dosyalarını saklamak için kullanır. Dosyaları ve klasörleri yalnızca onları gözden uzak tutmak veya gizli verilerinizi güvenli hale getirmek ve gizlemek için gizleyebilirsiniz.

Linux’ta dosya ve klasörleri saklıyor musunuz? Bize neden veya neden aşağıda olmadığını söyleyin!

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Derrik Diener, serbest çalışan bir teknoloji blog yazarıdır.

Adını unutmuşsa, gizli bir dosya/dizin nasıl bulunur? Özellikle dosya bir görüntüde gizlendiğinde? Şu anda sistemimde birkaç bin resim, 14.000’e yakın dosya ve 1800 klasör var. Adını unuttuğum bir dosyayı bulmam çok uzun zaman alacaktı.

Akıllı bir adam olmaya çalışmıyorum. Hepimiz bazı önemli eşyaları sadece “kaybolmasın” diye özel bir yere koyduk. Sonra özel konumu unutmaya devam ediyoruz.

30 yıllık Unix/Linux/AIX/HPUX/Solaris/etc vb.’de, “nokta dosyalarının” kasıtsız bir hata olduğunu asla, hiç duymadım. Her zaman oturum açma kurulumlarını ve diğer yapılandırma dosyalarını düz kullanıcı görünümünden gizlemek için kullanılmıştır. Dolayısıyla: .profile ve o zamandan beri milyonlarca kişi. Bir şey olursa, aşırıya kaçmış, ama yine de çok faydalı. Ancak, herhangi bir yönetici her gün “ls -al” kullanır.

Dosyalarınızı bir bağlama noktasının altına gizlemeyi deneyin. “mkdir…” (üç nokta) kullanmayı deneyin. Boş karakteri kullanarak bir dizin oluşturmayı deneyin (Aralık 254). 80’lerden ve öncesinden bu eski numaralardan çok var…. Dosyaları etkin bir bağlama noktası altında gizleme yöntemi dışında, “find ./print” kullanırsanız, bunların her biri bir kullanıcı tarafından görülebilir. (Bir aygıtın bağlantısını kesin, oraya bir dizin koyun, ardından aygıtı yeniden monte edin. Presto)

Dosyaları resimlerde gizlemek ve şifrelemek iyidir…. Bence IŞİD bunu yapıyor…

Boş karakter ile 0x00’ı kastediyorsanız, Unix/Linux’un 0x00’ün bir dizeyi ve dolayısıyla bir dosya adını sonlandırdığı C kuralına uyduğundan, onunla hiçbir şeyi gizleyemezsiniz.

IŞİD’in görüntülerdeki dosyaları gizlemesi çok aptalca olurdu. Bu teknik yıllar önce kırılmıştı ve özellikle güvenli değil. Değerini hak eden herhangi bir istihbarat teşkilatı, dosyaları gizlemeye yönelik bu amatörce girişimleri çabucak keşfederdi. Aslında ABD, görüntülerdeki bu “gizli” dosyaların birçoğu olmasa da birkaçını kırdı – IŞİD’in bunu yapmaya çalıştığını bu şekilde biliyoruz!

FWIW:

Tamam .. Deneyeceğim … Ama Windows gibi çalışan bir seçenek arıyorum Hem Os Vista hem de Ubuntu kullanıyorum ki bu klasör vista’da gizli ama ubuntu’da gösteriliyor… 4m ubuntu’yu da gizlemek istiyorum…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*