Mac için Time Machine Yedekleme Takvimi Nasıl Değiştirilir

Mac için Time Machine Yedekleme Takvimi Nasıl Değiştirilir

Verilerin bir kişinin sahip olduğu en değerli şeylerden biri olduğu bir çağda yaşıyoruz. Öte yandan, verilere erişimin kaybolması da günümüzde kolaylıkla gerçekleşebilir. Sabit diskinizin ne zaman başarısız olduğunu veya proje teklifinizi içeren o küçük microSD kartı aniden gözden kaybettiğinizi asla bilemezsiniz.

Bu nedenle verilerinizi düzenli olarak yedeklemek çok önemlidir. Neyse ki, Mac kullanıcıları onları yedeklemek için Time Machine yedekleme özelliğine sahiptir (punto amaçlı). Ayarlandıktan sonra özellik, herhangi bir kullanıcının müdahalesi olmadan arka planda sessizce saat üzerinde işini yapacaktır. Varsayılan ayar saatte birdir.

Ama bir sorun var. Yedekleme işlemi, önemli miktarda sistem kaynağı tüketir. Bu, çalışan diğer uygulamaların performansını etkileyebilir ve özellikle daha eski bir sisteme sahip olanlar için her şeyi yavaşlatabilir. Ve sisteminizin birkaç dakika boyunca her saat başı yavaşlaması hiç de eğlenceli değil.

Her saat başı yedeklenmesi gereken önemli verilerle çalışmadığınız sürece, günlük kullanıcıların çoğu daha az sıklıkta yedekleme ve daha iyi sistem performansı ile yaşayabilir. Mac’te Time Machine’in yedekleme sıklığını nasıl değiştirirsiniz?

Kesin olan bir şey var: Yedekleme sıklığını Time Machine’in Sistem Tercihleri ​​içinden değiştiremezsiniz. Kullanılabilir tek seçenek, yedekleme diskini seçmek ve yedeklemelerden hariç tutulacak klasörleri seçmektir.

zaman makinesi-mte-tercihleri

Yedekleme sıklığı aralığını değiştirmek veya daha karmaşık bir zamanlama oluşturmak için TimeMachineEditor adlı ücretsiz bir uygulamadan biraz yardıma ihtiyacınız var. Bu uygulama, Mac OS X 10.8 (Mountain Lion) ve üstü ile uyumludur.

Uygulamayı indirip yükledikten sonra açın ve ana arayüzünü göreceksiniz. Uygulama size üç çalışma modu sunar: “Aktif Değil”, “Aralık” ve “Takvim Aralıkları”.

“Etkin Değil” modunda araç, Time Machine’inizi, bilgisayarınızı aktif olarak kullanmadığınız zamanlarda otomatik olarak yedekleme yapacak şekilde ayarlayacaktır.

zaman makinesi-mte-etkin değil

“Aralık” modundayken ayar, belirli bir zaman aralığında çalışacak şekilde değiştirilir. Time Machine’in varsayılan bir saatlik aralıklı yedekleme süresi, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha uzun veya daha kısa olarak değiştirilebilir.

zaman-makine-mte-aralığı

Hem “Aktif Değil” hem de “Aralık” modu, belirli bir süre içinde işlemi devre dışı bırakmak için ek ayarlara sahiptir. Örneğin, çalışma saatleriniz sırasında işlemi kapatabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınız enerji tasarrufu için pil gücünü kullanırken de yedeklemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

Çeşitli tarihlere, saatlere, haftalara, aylara vb. dayalı daha karmaşık bir yedekleme programı ayarlamak istiyorsanız, “Takvim Aralıkları” moduna geçmeniz gerekir.

zaman-makine-mte-takvim

Uygulamayı “AÇIK” olarak ayarlamayı unutmayın, aksi takdirde yaptığınız değişiklikler geçerli olmaz ve varsayılan saatlik yedekleme ayarları uygulanmaya devam eder. Uygulamanın sol alt tarafında bir “AÇMA/KAPAMA” düğmesi var.

Time Machine Editor’ı kullanarak Time Machine’i her zaman çalışır durumda tutmanız gerekmez. Zaman Makinesi Düzenleyicisi’nden başka program değişiklikleri de yapılabilir.

Öte yandan, Düzenleyici yalnızca zamanlamayı değiştireceğinden, yedekleri koruma ve atma işlemi hala Time Machine tarafından gerçekleştirilmektedir.

Time Machine Editor’ın size uygun olmadığına karar verirseniz ve uygulamayı silmek istiyorsanız, lütfen uygulamayı çöpe atmadan önce anahtarı “KAPALI” konuma getirdiğinizden emin olun.

Uygulamayı kapatmadan önce sildiyseniz, yedekleme işleminizle ilgili bazı çakışmalar yaşayabilirsiniz. Neyse ki, sorunu çözmek kolaydır. Uygulamayı yeniden yükleyin, anahtarı “KAPALI” konumuna getirin ve uygulamayı tekrar silin.

Sisteminizi yedeklemek için Time Machine kullanıyor musunuz? Time Machine Editor hakkında ne düşünüyorsunuz? Yoksa yedekleme zamanlamasını değiştirmek için başka bir uygulama mı kullanıyorsunuz? Tercih ettiğiniz uygulamayı aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Jeffry Thurana, Endonezya’da yaşayan yaratıcı bir yazardır. Diğer yazarların ve serbest çalışanların el sanatlarından daha fazla kazanmalarına yardımcı olur. Bir hikayeyi nasıl anlattığınızın, hikayenin kendisi kadar önemli olduğuna inanarak, hikaye anlatma sanatını öğrenme arayışındadır. Aynı zamanda bir mimar ve tasarımcıdır ve seyahat etmeyi ve klasik gitar çalmayı sever.

İlginç yardımcı program. Bunun gibi bir şey arıyordum. Paylaşım için teşekkürler.

Yararlı tavsiyelerle dolu, iyi yazılmış bir makale. Bilgi için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*