Mac’inizde Disk Alanı Açmanın 8 Yolu

Mac’inizde Disk Alanı Açmanın 8 Yolu

Mac’inizdeki depolama alanını yönetmek ve temizlemek için nihai kılavuz.

Mantık panosuna lehimlenmiş sınırlı depolama SSD’leri ile geldikleri için her GigaByte’lık alanın bir Mac’te ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, satın aldıktan sonra bir MacBook’taki depolamayı yükseltemeyeceğiniz anlamına gelir.

Mac’teki depolama alanı sonunda tükenecek ve bu ekstra dosyaların periyodik olarak kaldırılmaması performans üzerinde de olumsuz etki yaratacaktır.

Bu makalede, gereksiz dosyaları, fotoğrafları, gereksiz dosyaları ve nadiren kullandığınız diğer dosyaları kaldırarak depolama alanını boşaltmanın sekiz yolunu tartışacağız.

Disk alanını gerçekten boşaltmaya başlamadan önce, sistemde ne kadar yer kapladığının farkında olmalıyız. Bunu yapmak için Apple menüsüne 禄 tıklayın ve ‘Bu Mac Hakkında’ seçeneğini seçin.

Ardından, ‘Depolama’ sekmesine gidin ve sistemin listeyi doldurması için birkaç saniye bekleyin.

Bu size ne kadar disk alanı kullanıldığını ve ne kadar boş olduğunu söyler. Ayrıca sisteminizdeki çeşitli öğeler tarafından tüketilen disk kullanım alanını da gösterir. Bunun farkına vardığımızda, Mac’te disk alanını boşaltmaya başlayabiliriz. Bunu yapmak için yöntemler aşağıdadır.

Mac’te disk alanı boşaltmanın ilk ve en uygun yolu, dahili optimizasyon araçlarını kullanmaktır. Bunları Depolama ayarları ekranında ‘Yönet’ düğmesine tıklayarak bulabilirsiniz.

Depolama alanı azaldığında, izlenen Apple TV filmlerini ve TV şovlarını (indirdiyseniz) cihazınızdan otomatik olarak kaldırarak sistemin depolama alanını boşaltmasını sağlamak için ‘Depolamayı Optimize Et’i tıklayın.

Satın alımlarınız için endişelenmenize gerek yok, Apple TV içeriğini ve filmlerinizi tekrar satın almak zorunda kalmadan iTunes Store’dan istediğiniz zaman geri indirebilirsiniz.

Sistem depolamayı optimize etmeyi bitirdiğinde ekranda bir ‘Tamamlandı’ mesajı görüntülenecektir.

Depolamayı optimize etmenin bir sonraki adımı, kullanmadığınız büyük dosyaları kaldırmak olacaktır. Bu büyük dosyalar indirdiğiniz uygulamalar, videolar, zip arşivleri vb. olabilir.

İstenmeyen büyük dosyaları silmek için Depolama yönetimi ekranında ‘Karışıklığı Azalt’ seçeneğini bulun ve ‘Dosyaları Gözden Geçir’ düğmesini tıklayın.

Burada, boyutlarıyla birlikte farklı kategorilere ayrılmış tüm farklı dosya türlerini bulabilirsiniz (uygulama penceresinin sol tarafında). İhtiyacınız olmayan dosyaları kolayca seçebilir ve disk alanını boşaltmak için silebilirsiniz.

Bir dosyayı silmek için onu seçin ve ‘Sil? Ekranın sağ alt köşesindeki düğmesine basın.

Mac’iniz zamanla oluşan ve birkaç GB’a kadar çıkabilen geçici dosyaları depolar. Bunlara önbellek ve geçici dosyalar denir. Bunlar, çerezler ve şifreler dahil olmak üzere web tarayıcısı önbelleğinden ve geçmişinden mesajlaşma önbellek klasörlerine, kısmen tamamlanmış indirmelere, uygulama geçici dosyalarına ve klasörlere kadar her şeyi içerebilir.

Geçici dosyaları, tanımlama bilgilerini ve önbelleği silmenin en iyi yolu Mac’inizi Yeniden Başlatmaktır. Mac yeniden başlatıldığında, macOS otomatik olarak optimizasyon görevlerini çalıştırır ve istenmeyen ve geçici dosyaları kaldırır. Bir seferde günler veya haftalarca çalışır durumda ve uyku modunda tutarsanız, bu otomatik bakım görevleri siz yeniden başlatana kadar çalışamaz.

Mac’inizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için haftada en az bir kez Mac’inizi kapatıp yeniden başlattığınızdan emin olun.

Yeniden başlatmanın bunu tamamen yapamaması durumunda, bu dosyaları manuel olarak da kaldırabilirsiniz. Mac’inizden geçici ve önbellek dosyalarını manuel olarak kaldırmak için masaüstünüze gidin, üstteki araç çubuğunda “Git”i tıklayın ve ardından “Klasöre Git”i seçin.

Bu, yazmanız gereken bir iletişim kutusu açar. ~/Library/Caches. Bunu yaptığınızda, sizi genellikle gizli olan Finder’daki Önbellekler klasörüne götürür.

Burada ile başlayan klasörleri silebilirsiniz. elma çünkü bunlar sistemde depolanan geçici önbellek klasörleridir. Silmek için klasörleri seçin ve çöp kutusuna sürükleyip bırakın.

İndirilenler klasörü, manuel olarak değiştirmediğiniz sürece indirmelerinizin kaydedildiği varsayılan konumdur. Bu klasör genellikle ihtiyaç duymayabileceğiniz çok büyük dosyalarla doludur ve birçok kullanıcı, büyük depolama alanı israfına yol açan klasörü kontrol etmeyi görmezden gelir.

İndirilenleri temizlemek, bunu hiç yapmamış kişiler için çok fazla alan bırakabilir. Bunu yapmak için üstteki araç çubuğundan Finder’a tıklayın ve İndirilenler klasörünüze gidin.

İhtiyacınız olmayan dosyaları silmeye başlayın. Klasördeki büyük dosyaları hızlı bir şekilde bulmak ve silmek için dosyaları boyuta göre sıralayabilir ve en büyük suçluları silebilirsiniz.

Çöp Kutusu, Mac’inizden sildiğiniz her şeyin depolandığı yerdir. Windows’taki Geri Dönüşüm Kutusu’na benzer. Dosyaları kalıcı olarak silmek yerine, daha sonra fikrinizi değiştirirseniz geri yükleyebilmeniz için Çöp Kutusu’na gönderilirler. Bu dosyalar Çöp Kutusu’ndayken yine de alanı tüketirler.

Bu dosyaları tamamen kaldırmak ve yer açmak için Çöp Kutusu’nu boşaltmanız gerekir. Bunu yapmak gerçekten basittir, ancak çoğu kullanıcı bunu genellikle görmezden gelir ve sonuç olarak Bin’lerinde birkaç Gigabayt veri bulunur.

Kutuyu boşaltmak için, Dock’taki Bin simgesine dokunun ve Bin’deki dosyaları inceleyin. Bin’den herhangi bir dosyaya ihtiyacınız olmadığından emin olduğunuzda, pencerenin sağ üst köşesindeki ‘Boş’ düğmesine tıklayın ve ardından onay diyaloğundaki ‘Boş Kutu’ düğmesine tıklayın.

Alternatif olarak, iki parmağınızla Çöp Kutusu simgesine dokunabilir ve Boş Kutu’yu seçebilirsiniz. Dosyaları incelemeye gerek kalmadan Bin’in tüm içeriğini kalıcı olarak silmek istediğinizden eminseniz bu yöntemi kullanın..

Genellikle çok sayıda uygulama yükleriz ancak bunları nadiren kullanırız. Bu tür uygulamalar boşta kalır ve sürücüde yer kaplar. Bu tür uygulamaları kaldırarak diskte ek alan açabilirsiniz.

Uygulamaları kaldırmanın en basit yöntemi, Bulucu 禄 Uygulamalar Bölüm. Orada Mac’inizde yüklü olan tüm uygulamaları bulacaksınız. İhtiyacınız olmayan uygulamaları Bin’e sürükleyip bırakabilirsiniz. Ayrıca iki parmağınızla uygulama simgesine dokunabilir ve Bin’e taşı öğesini seçebilirsiniz.

Disk alanını boşaltmak için Çöp Kutusu’ndaki uygulamaları da kaldırmanız gerekeceğini unutmayın.

Bazen masaüstünde, yalnızca düzensiz görünmekle kalmayıp, aynı zamanda Mac’in performansını da olumsuz etkileyen çok fazla dağınıklık olur. Masaüstünüzü düzenlemek, onu yalnızca estetik açıdan hoş kılmakla kalmaz, aynı zamanda Mac’inizin biraz daha hızlı çalışmasına yardımcı olur, çünkü öyle değil’ t Tüm bu ekstra simgeleri ve çöpleri yüklemek için zaman kaybetmeyin.

Masaüstünüzü düzenlemenin en kolay yolu, izleme dörtgenine iki parmağınızla dokunup yeni bir klasör oluşturmaktır. Bu klasörü ihtiyaçlarınıza göre yeniden adlandırabilir ve belgeler, resimler vb. gibi benzer öğeleri kolayca düzenleyebilirsiniz.

Fotoğraflar, Mac’inizdeki resim kitaplığınızı düzenli ve erişilebilir durumda tutmanıza yardımcı olan varsayılan uygulamadır. Fotoğraflar uygulamasından bir resmi sildiğinizde, hemen silinmez. 30 gün boyunca ‘Son Silinenler’ bölümünde saklanır. Bu, silinen dosyaların ve uygulamaların çöp kutusunda depolandığı yere benzer.

Fotoğrafları kalıcı olarak silmek için, Fotoğraflar uygulamasında ‘Son silinen’ bölümüne gidin, Command + A tüm resimleri seçin ve ardından sağ üst köşedeki ‘Fotoğrafları sil’ seçeneğini tıklayın. Tümünü silmek istemiyorsanız, görüntüleri tek tek seçip silebilirsiniz.

Yukarıdaki ipuçlarını takip etmek, Mac’inizde disk alanı boşaltmanıza yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*