macOS Monterey’i yükledikten sonra bazı kullanıcılar Mac’lerini açamıyor

macOS Monterey’i yükledikten sonra bazı kullanıcılar Mac’lerini açamıyor

Bazı kullanıcılar, Apple’ın en yeni masaüstü işletim sistemi macOS Monterey’e yükselttikten sonra Mac’lerini açamamaktan şikayet etmek için sosyal medyaya yöneldi. Bu sorunu bildiren kullanıcıların çoğu, eski Intel MacBook Pro ve iMac modellerini kullanıyor.

Tam da macOS Monterey’in piyasaya çıkışının geçen yıl macOS Big Sur’dan çok daha iyi ve hatasız olduğunu düşünürken sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

MacRumors tarafından belirtildiği gibi, bir Reddit kullanıcısı Touch Bar özellikli 2019 MacBook Pro’sunda sorunla karşı karşıya olduğunu ve Apple Configurator 2’yi kullanmak için ikinci bir Mac kullansa bile MacBook’unu canlandıramadığını bildirdi. Diğerleri, PRAM sıfırlama ve güç döngüsü ve bu bile herhangi bir fark yaratmıyor gibi görünüyor.

Sorunun T2 yongalarının bir parçası olan BridgeOS ile ilgili olması muhtemel ve onu geri yüklemek yardımcı olabilir, ancak 2015 MacBook Air gibi eski MacBook modellerinde yonga yok ve hatta sorunlarla karşılaşıyor.

Bu sorunla karşılaşıyorsanız, Apple Configurator 2 kullanarak bir Mac’i nasıl geri yükleyeceğiniz veya canlandıracağınızla ilgili kılavuzumuzu takip edebilirsiniz. Kılavuz Apple Silicon Mac’ler içindir ancak benzer adımlar Intel Mac’ler için de geçerlidir. Apple sorunu çözene kadar macOS Monterey’den macOS Big Sur’a düşürmeyi de deneyebilirsiniz.

Sorun, sosyal medyada yalnızca belirli sayıda kişi tarafından bildirilse de, Apple’ın nasıl yanıt vereceğini görmek ilginç olacak. Twitter’daki Apple Destek hesabı tüm sorulara yanıt veriyor olsa da, kullanıcılarla paylaşılmakta olan önerilen bir çözüm yok gibi görünüyor.

Apple Destek web sitesinde şu ana kadar bu sorunu gidermek için herhangi bir destek sayfası bulunmamaktadır. Apple’ın şu anda beta sürümünde olan macOS Monterey 12.1 ile sorunu çözmesi mümkündür, ancak Mac’lerini başlatamayan kullanıcıların sorunlarını nasıl çözeceği belirsizdir. Bu sorunu yaşıyorsanız, yardım almak için Twitter üzerinden Apple Destek ile iletişime geçmenizi veya yakındaki bir Apple Store’a gitmenizi öneririz.

Daha fazla oku:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*