Mac’te Bir Sabit Disk Nasıl Bölümlenir

Mac’te Bir Sabit Disk Nasıl Bölümlenir

İster Mac kullanıcısı olun ister Windows, birden fazla sabit disk bölümüne sahip olmanız her zaman önerilir. Bunun nedeni, eğer sonunda macOS’u karıştırırsanız, önemli dosyalarınızı ikinci bölüme kaydedebilirsiniz. Herhangi bir veri kaybetmeden macOS’u hızlı bir şekilde geri yükleyebilirsiniz. Mac’te bir sabit sürücü bölümü oluşturmak birkaç dakika sürmez.

Mac’te “Disk Utility” adlı yerleşik bir uygulama vardır, ancak görevi çok daha kolay hale getiren bazı üçüncü taraf bölüm yöneticisi uygulamaları da vardır. Bunun yanı sıra, Time Machine yedeklemeyi etkinleştirdiyseniz, onu güvende tutmanız gerekir. Harici bir HDD bağlayabilir ve Time Machine yedeklemeleri için özel bir bölüm oluşturabilirsiniz. Sonunda bozuk bir Mac olsa bile, onu yeni olarak geri yükleyebilir ve ardından işleri geri almak için Time Machine yedeklemenizi kullanabilirsiniz.

Her neyse, bu bölümleme işinde yeniyseniz, bir sabit sürücüyü mac’te bölümlemek için bu öğreticiyi izleyin.

Not: Mac’te birincil sabit sürücünüzün bir bölümünü oluşturuyorsanız, diğer tüm uygulamaları kapattığınızdan emin olun. Zorunlu değildir, ancak güvenlik nedeniyle önerilir.

Aşama 1. Açık Disk Yardımcı Programı uygulaması Mac’inizde. Bulmak için Dock’tan Launchpad’i veya Spotlight aramasını kullanabilirsiniz.

Adım 2. Şimdi tıklayın Sabit Disk soldaki menüden ve ardından üzerine tıklayın bölme tepede.

Menüden Sabit Sürücü'ye tıklayın ve ardından Mac Disk Utility uygulamasında Partition'a tıklayın.

Varsa, bölümlere değil, Sabit Sürücüye tıklamanız gerektiğini unutmayın.

Aşama 3. Sürücünüz solda bir pasta grafik olarak görüntülenecektir. Pasta grafiğin hemen altında bir “+” Üstüne tıkla.

Mac'te Sabit Sürücü Bölüm Ayarı Altındaki Artı düğmesine tıklayın

4. Adım. Bir sonraki ekranda, bölümü adlandır istersen ve sonra, boyutu girin bölümün. macOS için yeterli alan ayırdığınızdan ve çok küçültmediğinizden emin olun. Şimdi tıklayın “Uygulamak” sağ altta.

Mac Disk Utility uygulamasında Bölüm Adını Verin, Boyutu Girin ve Uygula'yı tıklayın

Adım 5. Açılır pencerede, üzerine tıklayın “Bölme.” Bir açılır pencere daha alacaksınız, tıklayın “Devam et.”

Mac'te Sabit Disk Başlatma Bölümü

Bu kadar. Bölme işlemi hemen başlayacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, veri kaybı veya bozulma sorunu olmadığından emin olmak için tüm uygulamalarınızı kapattığınızdan emin olun.

MacOS'ta Sabit Diski Bölümleme

Bölümleme işlemi, bölümün boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir. Ayrıca Mac’iniz yanıt vermeyebilir, panik yapmayın. İşlem tamamlandıktan sonra tıklayabilirsiniz. “Tamamlandı” ve yeni oluşturulan bölümü kontrol etmek için Finder uygulamasına gidin.

toparlamak

Bölümler, verilerinizi düzenli tutmanın harika bir yoludur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, önyükleme bölümünün önbellek dosyalarını depolamak için en az 100 GB alana sahip olması gerektiğidir. Mac o kadar çok yer kullanmasa da, PC deneyiminizin performansını kesinlikle etkiler.

Kaçırmayın:

Mac’inizde hangi bölüm yapısını ayarladınız? Ve neden? Aşağıda yorum yaparak diğer kullanıcılar için önerilerinizi paylaşın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*