Mac’te yinelenen dosyalar nasıl bulunur ve silinir

Mac’te yinelenen dosyalar nasıl bulunur ve silinir

Yinelenen dosyalar, yalnızca başka bir şey için kullanılabilecek disk alanını tüketmekle kalmayıp, aynı zamanda yedeklemelerinizi de karmaşık hale getirdiklerinden can sıkıcı olabilir. Ek olarak, bir dosyanın iki veya daha fazla kopyası karışıklığa neden olabilir. Bu nedenle, göz korkutucu olsa da, Mac’teki yinelenen dosyaları düzenli olarak silmek daha iyidir.

Yardımcı olmak için, üçüncü taraf yazılımları ve bazı yerleşik çözümleri kullanarak Mac’te yinelenen dosyaları nasıl etkili bir şekilde bulup kaldırabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Ama önce, bunun neden olabileceğini anlayalım. Başlayalım!

Bir Word/Pages dosyasını veya bir görüntüyü düzenlemeden önce Komut + D onun kopya kopyasını yapmak için. Bu, orijinal bir güvenli kopyaya sahip olmamı ve endişesiz bir şekilde istediğim şekilde düzenleme yapabilmemi sağlıyor. Çoğu zaman, her iki dosya da Mac’imde kalır.

Benzer şekilde, dosyaları harici bir sürücüden kopyalayıp nereye kaydettiğinizi unutmanız da mümkündür. Bir ay kadar sonra aynı dosyaları tekrar kopyalarsınız. Bu aynı zamanda internetten indirilen dosyalar ve Slack, Basecamp, e-posta vb. gibi iş uygulamaları için de geçerlidir.

Kısacası, kasıtlı ve kasıtsız olarak yinelenen dosyalara sahip olabilirsiniz. Ve günün sonunda, bu durum her bilgisayar kullanıcısının karşılaştığı bir durumdur.

Ama endişelenme! Mac’inizdeki aynı dosyanın gereksiz kopyalarından nasıl kurtulacağınızı göstereyim.

macOS, yinelenen dosyaları temizlemek için sağlam bir çözüm sunmaz. Bu nedenle Duplicate File Finder, Gemini 2, vb. gibi üçüncü taraf uygulamalara güvenmek zorundayız. Bu uygulamaların çoğu, premium sürümlerini aldığınızda en eksiksiz deneyimi sunar. Bu tür birkaç uygulama, yinelenen dosyaları tarayacak ve listeleyecektir, ancak bunları silmek için ücretli sürümü satın almanız gerekecektir.

Artık temel bilgileri öğrendiğinize göre, ücretsiz sürümde bile harika çalışan bir uygulama kullanarak Mac’te yinelenen dosyaları nasıl bulacağınız ve sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Mac’inizde yinelenen dosyaları, müzikleri ve görüntüleri bulup kaldırmanıza yardımcı olması için aşağıdaki yöntemleri de kullanabilirsiniz. Bunlar, üçüncü taraf bir uygulama kullanmak kadar harika değil, ancak yine de çalışıyorlar.

Klasörün ne olduğunu zaten biliyorsun. Finder’dan, tuşuna basın. Komut + Üst Karakter + N yeni bir klasör oluşturmak için dosyalarınızı içine koyabilirsiniz.

Öte yandan, Akıllı Klasör, içerik türü seçtiğiniz parametrelere dayanan bir klasörünüz olmasını sağlar. Örneğin, adında şu kelimeyi içeren PDF’leri olan bir klasör iGeeksBlog.

Neden bahsettiğimi ve bunun kopyaları bulup silmek için nasıl kullanılacağını anlamak için aşağıdaki adımlara bakın.

Yukarıdaki adımlarda benim için faydalı bir örnek gösterdim. Her türlü yinelenen dosyayı bulmak için istediğiniz parametreleri ayarlamak için açılır menülerdeki çeşitli seçeneklerle oynamakta özgürsünüz. Koşul eklemek veya çıkarmak için artı (+) ve eksi (-) düğmelerini kullanabilirsiniz.

: Tıklamak Kaydetmek Bu Akıllı Klasörü saklamak istiyorsanız sağ üstten Şu andan itibaren, set parametresiyle eşleşen tüm dosyalar burada otomatik olarak listelenecektir. Örneğin, gelecekte dosya adı iGeeksBlog kelimesini içeren herhangi bir PDF’im varsa, PDF’nin gerçek konumundan bağımsız olarak bu Akıllı Klasörde otomatik olarak görünecektir. Oldukça parlak, doğru!

Fotoğraflar uygulamasının bazı mükemmel düzenleme araçları vardır ve bir düzenlemeyi geri alma seçeneğiniz olsa da, birçok kişi Komut + D Bir fotoğrafı çoğaltmak ve ardından kopyasını düzenlemek için Güvenli tarafta olmak için, biliyorsun.

Zamanla bu, gereksiz yere yer kaplayan ve fotoğraf kitaplığınızı karıştıran birkaç yinelenen görüntüye neden olabilir. Öyleyse, onları nasıl bulacağınız ve kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Nasıl çalışır: Fotoğraflar uygulamasında oluşturduğunuz tüm kopyalar adlandırılır sürüm [number]. Bu, bu kopyaların yerini bulmayı kolaylaştırır.

Profesyonel İpucu: Tıklamak Dosya Piyano Yeni Akıllı Albüm 鈫 Tüm kopyaların tek bir Akıllı Klasörde listelenmesi için açılır menüleri kullanın (aşağıdaki resimde gördüğünüzü yapın).

Bunlar, Mac’te çift dosyaları silmenin ve tonlarca boş alan elde etmenin en pratik yollarından bazılarıdır. Genellikle üçüncü taraf bir uygulama kullanmanın ilk yöntemini tercih ederim. Mac’inizi yinelenen dosyalardan uzak tutmak için kolay ve her üç, altı veya on iki ayda bir yapmak isteyebileceğiniz bir şey.

Sonraki kontrol edin:

Merhaba,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*