Microsoft, Chromium Edge’i nasıl daha hızlı hale getirdiklerini açıklıyor

Microsoft, Chromium Edge’i nasıl daha hızlı hale getirdiklerini açıklıyor

Microsoft’un yeni Edge’i yavaş yavaş Windows Update aracılığıyla tüm cihazlara gidiyor ve ayrıca Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi ile önceden yüklenmiş olarak geliyor. Chromium temelleri daha fazla uzantıya ve birkaç yeni özelliğe erişim sağlarken, tüm bu iyileştirmeler performans pahasına gelir.

Microsoft Edge her zaman Google Chrome’dan daha hızlı olmuştur ancak Chromium’a geçtikten sonra Edge’in RAM kullanımı da arttı. Etkiyi azaltmak için Microsoft, daha iyi bellek ve CPU yönetimi sağlayan bir dizi yeni özellik üzerinde çalışmaya başladı.

Microsoft Edge tarayıcısı artık “Profil Kılavuzlu Optimizasyonlar” ve “Bağlantı Zamanı Optimizasyonları” adı verilen iki temel özellik ile birlikte geliyor.

Bu özellikler, Microsoft’un Edge’in kıyaslama puanlarını %13 oranında iyileştirmesine yardımcı oldu. Nisan ayında Microsoft, Windows’ta dokunma, kaydırma ve tıklama doğruluğunu iyileştirmek için birkaç kaydırma özelliği eklediklerini söyledi.

Windows 10 Mayıs 2020 Güncelleştirmesi ile Microsoft Edge’in bellek kullanımı da önemli ölçüde azaldı. Şirket, geliştiricilerin Win32 uygulamaları için mevcut olan yeni bir özellik olan “SegmentHeap” uygulamasını uyguladıktan sonra Chromium Edge bellek kullanımının %27’ye kadar düştüğünü iddia ediyor.

Edge, SegmentHeap’i uyguladıktan sonra daha hızlı olduğu için Google, aynı özelliği yine Chromium platformunda oluşturulan Google Chrome için de kullanmaya karar verdi.

Geçen yıl Microsoft, tarayıcılarının boyutunu da neredeyse %50 oranında küçülttü.

Herhangi bir tarayıcıda RAM kullanımını azaltmak önemli olsa da, Microsoft’un Edge’i daha hızlı hale getirmek için başka alanlar üzerinde çalıştığı görülüyor. Microsoft, daha yeni başladıklarını ve önümüzdeki aylarda daha fazla performans iyileştirmesinin yayınlanacağını söylüyor.

Ignite 2020’de Microsoft, Edge’in kullanıcıların aynı belge üzerinde işbirliği yapması durumunda PDF’lerdeki notlar için destek aldığını doğruladı. Aynı şekilde Edge, PDF dijital imzalarını görüntülemek ve doğrulamak için de destek alıyor.

Microsoft, Edge’in Linux sürümüyle birlikte önümüzdeki ay PDF geliştirmelerini kullanıma sunmaya başlamayı planlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*