Microsoft Edge, Windows 10’da başka bir mükemmel bildirim özelliği alıyor

Microsoft Edge, Windows 10’da başka bir mükemmel bildirim özelliği alıyor

Olası güvenlik sorunlarını önlemek için Microsoft, Windows 10 için yeni bir yazılım güncellemesi yayımladı. En son güncelleme, Windows 10 sürüm 20H2 (Ekim 2020 Güncellemesi) veya daha eski sürümlere sahip olanlara sunuluyor.

Windows 10 sürüm 20H2 veya sürüm 2004 kullananlar, Windows 10 KB4589212: Intel mikro kod güncellemelerini alacaklar. KB4589211, Windows 10 sürüm 1903 ve sürüm 1909 olan bilgisayarlara yayınlanıyor.

Microsoft’un Windows 10’un Kasım 2020 toplu güncellemeleriyle birlikte Intel mikrokod güncellemelerini de kullandığını belirtmekte fayda var.

Mikro kod, Intel’in donanım açıklarını bir yazılım düzeltmesiyle düzeltmeyi amaçlayan güncellemeler için kullanılan bir terimdir. Windows 10’un Mikrokod güncellemeleri ilk olarak Intel, Spectre ve Meltdown güvenlik sorunlarını kabul ettiğinde yayınlandı.

Windows 10 KB4589212, Intel’in ‘Platypus saldırısı’ adlı yeni güvenlik sorununu ele alacak. Araştırmacılara göre, Platypus saldırısı, saldırganların Intel’in Çalışan Ortalama Güç Sınırı arayüzündeki bir güvenlik açığından yararlanarak hassas verileri bellekten çalmasına izin veriyor. RAPL, CPU’ları ve DRAM belleğini izlemek ve yönetmek için kullanılır.

Microsoft, bu özel güncellemenin belirli işlemcilere sahip Windows 10 cihazlarına yönelik olduğunu ve gerekirse Windows Update’in otomatik olarak indireceğini/yükleyeceğini söylüyor.

Güncelleştirmeyi Microsoft’un Güncelleştirme Kataloğu’ndan manuel olarak indirip yüklememeniz gerektiğini de belirtmekte fayda var. Cihazınız etkilenirse ve yama yapılması gerekiyorsa, Windows 10, sizin tarafınızdan herhangi bir işlem yapılması gerekmeden güncellemeyi otomatik olarak uygular.

Bu güncellemeler, Windows Server 2016 ve 2019 gibi Windows Server sürümleri için de geçerlidir. İşletmeler, kuruluşlarındaki cihazları güncellemek için Güncelleme Kataloğu’na gidebilir ve yukarıda vurgulanan KB makale numarasını arayabilir.

Aşağıdaki adımları izleyerek Intel mikro kod güncellemesinin kurulumunu doğrulayabilirsiniz:

Intel mikro kod güncellemesini uyguladıktan sonra performans sorunları yaşarsanız, Denetim Masası > Programlar ve Özellikler sayfasına gidebilir ve yamayı manuel olarak kaldırabilirsiniz.

Aşamalı Web Uygulamalarının (PWA) piyasaya sürülmesinden sonra, web siteleri bu günlerde giderek daha çok uygulamalara benziyor. Web siteleri ayrıca, Chromium Edge dahil her tarayıcıda desteklenen uyarılar (bildirimler) gönderme özelliğine sahiptir.

Ne yazık ki, her haber sitesi size bildirim göndermek için izninizi istemeye başladıktan sonra web siteleri de daha sinir bozucu hale geliyor. Kimsenin bu kadar gürültüye ihtiyacı yok ve Microsoft zaten kullanıcıların Microsoft Edge’de bildirimleri kapatmasına izin veriyor.

Bir sonraki güncelleme ile Microsoft, Windows 10’da kullanıcıların bildirimleri asla kaçırmamasını sağlayacak yeni bir özellik sunmayı planlıyor. Şu anda, kullanıcılar tarayıcılar kapatıldığında bildirimleri kaçırıyor. Bunun nedeni, Chrome, Edge veya Firefox’un yalnızca arka planda çalışırken sizi uyarmak üzere tasarlanmış olmasıdır.

Sonunda tarayıcıyı başlattığınızda, bir sürü bildirime rastlarsınız ve tüm bildirimleri manuel olarak kapatana kadar ilerleyemezsiniz.

İyi haber şu ki, Microsoft’un yeni tarayıcısı sonunda gerçek zamanlı uyarılar sunmak için arka plan bildirimleri özelliğini destekleyecek. Etkinleştirildiğinde, Microsoft Edge’i başlattığınızda web siteleri istenmeyen açılır bildirimlerle sizi rahatsız etmez. Bunun yerine, uyarıları geldikçe alırsınız.

Microsoft ayrıca, tarayıcı açık olmadığında bile görev çubuğunda rozetleri göstermek için Chromium Edge’de geliştirilmiş “rozetler” için destek sağlıyor.

Kenar rozetleri

Bir Chromium taahhüdüne göre Microsoft, Chromium Edge için Eylem Merkezi entegrasyonunu iyileştirecek başka bir özelliği test ediyor.

“Önceden, bildirimin artık eylem merkezinde görüntülenmemesi için her 10 dakikada bir bildirim kapatma etkinliği başlatıldı. Ancak bildirim tıklandığında yalnızca bildirim tıklama olayını tetiklemeliyiz. Bu değişiklik, Chromium’u, eylem merkezinde bildirim tıklaması için bildirim kapatma olayı başlatmayacak şekilde günceller, ”dedi Microsoft.

Chromium Edge’in yeni bildirim deneyimi yalnızca Windows 10 sürüm 20H2 veya daha yeni sürümlerde çalışır ve bu yıl kullanıcılara sunulmaya başlanacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*