Microsoft Edge’de Önbellek Nasıl Temizlenir

Microsoft Edge’de Önbellek Nasıl Temizlenir

İnternette ziyaret ettiğiniz web siteleri yüzlerce ve binlerce dosyadan oluşur. Bu dosyalar, onları ziyaret ettiğinizde tarayıcınıza aynı anda yüklenir. Sayfa yükleme sürecini hızlandırmak için Edge veya başka herhangi bir tarayıcı, ilk ziyaretinizde sitenin verilerini önbelleğine ‘kaydeder’.

Bu nedenle, aynı web sitesini birden çok kez ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız sayfa yükleme süresini kısaltmak için önbelleğinde kayıtlı dosyaları görüntüler.

Web siteleri her gün değişikliğe uğrar ve önbellek nedeniyle tarayıcınıza yeni güncellemeler yüklenmeyebilir. Tarayıcınız, siz önbelleği temizleyene kadar web sitesinin önbelleğe alınmış sürümüyle size hizmet etmeye devam eder.

Microsoft Edge de aynısını yapar ve önbelleği temizlemek sorunu çözecektir. Önbelleği manuel olarak silebilir veya her seferinde tarayıcının çıkışında otomatik olarak temizlemeyi seçebilirsiniz.

Microsoft Edge’i açın ve araç çubuğundaki üç nokta simgesine tıklayın. Ardından, seçeneklerden ‘Ayarlar’a tıklayın.

Şimdi Edge’in ayarlar sayfasını göreceksiniz. Sayfanın sol tarafındaki panelde ‘Gizlilik, arama ve hizmetler’ seçeneğini tıklayın.

‘Gizlilik, arama ve hizmetler’ sayfasında, ‘Tarama verilerini temizle’ bölümüne gidin ve ‘Neyi temizleyeceğinizi seçin’ düğmesini tıklayın.

‘Tarama verilerini temizle’ iletişim kutusu açılacaktır. Açılır düğmeyi tıklayarak zaman aralığını seçin ve ‘Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar’ın yanındaki kutuyu işaretleyin. Ardından ‘Şimdi temizle’ düğmesini tıklayın.

Edge’i kapatırken önbelleğe alınmış verileri otomatik olarak temizlemek mükemmel bir özelliktir. Etkinleştirmek için Menü seçeneklerinden Microsoft Edge Ayarlarına erişin.

Önceki yöntemde olduğu gibi, sayfanın sol tarafındaki panelde ‘Gizlilik, arama ve hizmetler’ seçeneğine tıklayın. Ardından, ‘Tarama verilerini temizle’ bölümünde, ‘Tarayıcıyı her kapattığınızda neyin temizleneceğini seçin’ seçeneğini tıklayın.

Tarama geçmişini, indirmeyi, geçmişi, çerezleri vb. temizlemek için seçenekler göreceksiniz. Bunları etkinleştirmek için yanlarındaki düğmeleri değiştirin (varsayılan olarak devre dışıdır).

Belirli bir web sitesinin önbelleğe alınmış verilerini temizlemek istemiyorsanız, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ‘Ekle’ butonuna tıklayın.

Web sitesi adresini girmek için yeni bir iletişim kutusu açılacaktır. Web sitesi adresini ‘Site’ altındaki metin kutusuna girin. Yanındaki düğmeyi işaretleyerek/işaretini kaldırarak söz konusu sitedeki üçüncü taraf web sitelerinin temizlenmesini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Ardından, ‘Ekle’ düğmesini tıklayın.

Microsoft Edge artık tarayıcıyı kapattığınızda önbelleği ve tanımlama bilgilerini otomatik olarak temizleyecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*