Microsoft, Edge’i işletim sistemi güncellemelerinden ayıracak

Microsoft, Edge’i işletim sistemi güncellemelerinden ayıracak

Internet Explorer’ın yerine Windows 10 ile birlikte gelen yenilenmiş tarayıcı olan Microsoft’un Edge tarayıcısının, herhangi bir çekiş elde etmek için mücadele ettiği bir sır değil. IE hızla zayıflarken, Google Chrome pay alıyor, Edge ise inatla %5’te kalıyor.

Geçen hafta gösterdiğim gibi, Edge’de gerçekten bir tane yok (ve Edge, yani). Acı verecek kadar yavaş. 2017’de bir geniş bant bağlantısında parça parça yüklenen bir web sitesini izleyemem.

Sorunun çoğu, Edge güncellemelerinin işletim sistemi güncellemelerine bağlı olmasından kaynaklanmaktadır. Yani Edge, Windows gelene kadar elden geçirilmiyor ve bu, Yıldönümü ve Oluşturucu Güncellemeleri ile yalnızca iki kez gerçekleşti. Bunu, her hafta yeni bir yapı elde eden Chrome ile karşılaştırın.

Bu nedenle, Microsoft’un çalışmalarında bir düzeltme olabilir. Windows haber sitesi Neowin, Eylül ayında yapılacak bir sonraki Windows 10 güncellemesi olan Redstone 3 ile başlayarak, Edge güncellemelerinin işletim sisteminden ayrı olarak geleceğini söyleyen dahili kaynaklardan alıntı yapıyor. Kullanıcılar, Windows Mağazası aracılığıyla Edge tarayıcı güncellemelerini alabilecek ve Microsoft’un bir işletim sistemi güncellemesini beklemek zorunda kalmadan yeni özellikler eklemesine olanak tanıyacak.

Hikaye, yüklemelerin nasıl ele alınacağı veya güncellemelerin uygulama içinde Firefox ve Chrome’un yaptığı gibi yapılıp yapılmayacağı gibi ayrıntılara girmedi. Her iki tarayıcıda da güncelleme olup olmadığını manuel olarak kontrol edebilirsiniz ve varsa, onu indirebilir ve ardından tarayıcıyı yeniden başlatarak yüklemeyi tamamlayabilirsiniz.

Ancak güncellemeleri yönetiyor, Microsoft’un bu kararı yıllar önce vermesi gerekiyordu. Diğer tarayıcılara, hatta Vivaldi gibi niş oyunculara yapılan güncellemelerin hızına bakarsanız, Microsoft, tarayıcısını yenilemede büyük bir gecikme yaşadı. Google ve Mozilla tarayıcılarını iki haftada bir güncellerken Microsoft, Edge’in büyük işletim sistemi güncellemeleri arasında aylarca çalışmasına izin veremezdi.

Performansla ilgili olarak Edge’in pantolonlara büyük bir tekme atması gerekiyor, yeni özellikler eklemeyi boşver. Rekabetçi olabilmek için değişiklikler çok daha hızlı ve daha sık gelmelidir.

10 Mayıs’tan itibaren Seattle’da gerçekleşecek olan Build 2017 fuarı bunu tartışmak için iyi bir yer olacaktır, çünkü şirket şüphesiz Redstone 3’te gelen yeni özellikleri sergileyecektir. Kenar geliştirme, bu olurdu.

Andy Patrizio, 20 yıldır bilgisayar endüstrisini kapsayan ve sahip olduğu tüm x86 PC’leri, dizüstü bilgisayarlar dahil olmayan, inşa eden, Güney Kaliforniya’da yaşayan serbest çalışan bir gazetecidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*