Microsoft Project 2010’un kural tabanlı kaynak seviyelendirmesi nasıl kullanılır – TechRepublic

Microsoft Project 2010’un kural tabanlı kaynak seviyelendirmesi nasıl kullanılır – TechRepublic

Microsoft Project kaynak seviyelendirme mitleri hakkındaki TechRepublic yazımda, ele aldığım ilk yanılgı, otomatik kaynak seviyelendirmedir. Otomatik kaynak seviyelendirme genellikle uyarılar ve uyarılarla ilişkilendirilir, çünkü zamanlama motoru büyük ölçüde değiştirmek proje yöneticisinin programı. Microsoft Project 2010’un algoritması, görev sırasını, kaynak kısıtlamalarını ve görev önceliklerini değerlendirmek için buluşsal yöntemler kullandığından, araç, çizelgedeki verilere dayalı olarak çizelgeyi optimize edecektir. Veriye dayalı çizelgeler iyi bir başlangıçtır, ancak otomatik çizelgenin anlamlı olduğundan emin olmak için proje yöneticisinin çizelgeyi ayrıntılı olarak incelemesi gerekir.

Microsoft Project’te hem otomatik hem de manuel seviyelendirme hala buluşsal tabanlıdır. Düzey seçenekleri manuel olarak ayarlandığında, proje yöneticisi Microsoft Project’in seviyelendirme araçlarını kullanana kadar proje zamanlaması kaynak atamalarına göre ayarlanmayacaktır. Microsoft Project’teki otomatik ayar, bir göreve karşılık bir kaynak girildiğinde görev tarihlerini gerçek zamanlı olarak ayarlar.

Bu öğreticide, kaynak seviyelendirme sorunlarını en aza indirirken aracın faydalarını en üst düzeye çıkaran manuel kural tabanlı bir kaynak seviyelendirme tekniğini kullanmak için zamanlamanızı nasıl ayarlayacağınızı gösteriyorum. Bu yaklaşım, otomatik veya manuel kaynak seviyelendirme seçeneklerinden bağımsız olarak çalışacaktır.

Proje bitiş tarihini taşımadan kaynakları otomatik olarak seviyelendirmek istiyorsanız, Sadece Mevcut Bolluk İçinde Düzey seçeneğini deneyin. Bolluk içinde seviyelendirme, projeyi mevcut bolluk içinde seviyelendirme veya verilen proje programı dahilindeki hareketlilik içinde seviyelendirme fırsatları arayacaktır. Microsoft Project, projede zamanlamada yeterli gevşekliğe sahip olmayabileceğinden, bitiş tarihini taşımadan tüm zamanlamayı düzleştiremeyebilir.

Gevşeklik içinde seviyelendirmek için:

Proje programı, seviyeleri seviyelendirme seçeneklerine göre tarihleri ​​ayarlayacaktır. Proje tam olarak tesviye edilmemişse, Sadece Mevcut Bolluk İçinde Seviyelendir seçeneğini kaldırarak tekrar seviyelendirmeniz gerekecektir. Otomatik seviyelendirme hesaplama seçeneği seçilirse, Sadece Mevcut Bolluk İçinde Seviyelendir seçeneğinin işaretini kaldırın ve Tamam’a tıklayın, plan otomatik olarak seviyelendirecektir.

Kural tabanlı seviyelendirmeyi etkin bir şekilde kullanmak için, çizelgenin aşağıdakileri içeren birkaç temel varsayımı izlemesi gerekir:

Bu yaklaşım, görev düzeyinde farklı öncelik değerleri belirlemek yerine, görev hiyerarşisinde daha yüksek olan görevlerin önce yapılması gerektiğini varsayar. Proje çizelgeleri, teslimatı yönlendiren yukarıdan aşağıya bir akışa sahip olma eğilimindedir. Hiyerarşide daha düşük bir görevin daha yüksek seviyeli bir görev için öncül olabileceği durumlar vardır; ancak, program bu durumlar için gözden geçirilmeli ve buna göre ayarlanmalıdır. Görevler ayrıca belirli bir görev üzerinde yalnızca bir kaynağın çalışacağı şekilde tanımlanır; fayda, belirli görevler ve bireysel kaynaklar için daha iyi görünürlük ve hesap verebilirliktir. Bu yaklaşım aynı zamanda görevleri bölmekten de kaçınır, çünkü proje zamanlaması bir kaynak bir görevi başlattığında atanan kaynağın bir sonrakine başlamadan önce görevi bitireceğini varsayar.

Proje zamanlamasını seviyelendirmek için:

Proje programı, seviyeleri seviyelendirme seçeneklerine göre tarihleri ​​ayarlayacaktır.

Bir iş paketini tamamlarken, daha yüksek seviyeli çıktılarla uyumlu alt görevleri tamamlamaya yönelik doğal bir akış vardır. Her iki seviyelendirme örneğinde de süre ve proje bitiş tarihi aynı kaldı, ancak görevlerin günlük sırası farklıydı. Standart seviyelendirme örneğinde, Microsoft Project algoritması atama önceliğini belirledi. Kimliğe Göre Düzeyleme örneğinde, Microsoft Project, görev önceliğine göre bitiş tarihlerini hesapladı.

Küçük bir proje programı almanızı ve gevşek, Standart ve Yalnızca Kimlikle Düzey seçeneklerini kullanarak farklı seviyelendirme seçeneklerini test etmenizi öneririm. Küçük bir çizelgeyle başlayarak, bir proje zamanlamasının bitiş tarihlerini ve kesintili görevleri etkileyen nüansları göreceksiniz.

Bir sonraki TechRepublic yazımda, Microsoft Project’in kural tabanlı motorundan bağımsız bir proje takviminin nasıl seviyelendirileceğini göstereceğim.

Dr. Andrew Makar bir BT program yöneticisidir ve Microsoft Projesi Nasıl Kullanılır ve Proje Yönetimi Mülakat Soruları Kolaylaştırılır kitabının yazarıdır. Daha fazla proje yönetimi tavsiyesi için https://www.tacticalprojectmanagement.com adresini ziyaret edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*