Microsoft Research’ün AI tarafından desteklenen yeni iOS uygulaması, kullanıcıların Çince öğrenmesini sağlar

Microsoft Research’ün AI tarafından desteklenen yeni iOS uygulaması, kullanıcıların Çince öğrenmesini sağlar

Raporlara göre Microsoft, Belçika’da Redmond Giant’ın bir ceza soruşturması davasında kolluk kuvvetleri sağlamak için Skype kullanıcı verilerine erişim sağlamasını gerektiren bir davayı kaybetti.

Mahkeme, bir ceza soruşturması davasında Microsoft’a Belçika yasalarına göre mesajlar ve çağrılar da dahil olmak üzere Skype kullanıcı verilerini paylaşmasını emretmişti. Redmond Giant, Belçika Yasası uyarınca bir telekom operatörü olmadığı için şirket üzerinde bağlayıcı olmadığını ve verileri paylaşmak için yasal bir zorunluluğu olmadığını iddia etti.

Belçika Yasası uyarınca, telekom operatörlerinin, cezai soruşturma davalarına karıştığından şüphelenilen kullanıcılarına ait verilere erişim sağlamaları gerekmektedir. Temyiz mahkemesi yargıcı, bir telekom operatörü olduğunu ve soruşturmaya yardımcı olması için günlükleri ve depolanan tüm mesajlara erişimi paylaşması gerekeceğini düşünerek Software Giant aleyhinde karar verdi.

Ancak Microsoft, Skype’ın ana ülkesinin Lüksemburg’a ait olduğunu ve Belçika yasalarına tabi olmadığını reddetti ve söyledi. Talep, bölümün Belçika’da bulunduğu ve yasaya göre şirketin kullanıcı verilerini paylaşmakla yükümlü olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından reddedildi.

Microsoft ayrıca para cezası olarak 36.000 $ para cezasına çarptırıldı ve mümkün olan en kısa sürede uyması istendi. Yazılım devi kararı reddetti ve yasal seçenekleri değerlendiriyor ve kararla yüksek mahkemelerde mücadele etmeye hazır.

Bu, hükümetin denizaşırı sunucularda saklanan kullanıcı verilerine erişim sağlamasını istemesiyle ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde benzer bir yasal anlaşmazlığa zaten dahil olan Redmond Giant için bir sarsıntı olarak geliyor.

Şirket, arama kararının yalnızca her ülkede bulunan sunucuları kapsayabileceği ve denizaşırı ülkelerde bulunan sunuculara uygulanıp uygulanamayacağı gerekçesiyle ABD Yüksek Mahkemesinde zaten onunla mücadele ediyor. Şirket şu anda hem Belçika hem de ABD mahkemelerinde kullanıcı verilerine erişimi paylaşmak için reddetme modunda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*