Microsoft Teams, yeni sessiz denetimleri, arama deneyimi alıyor

Microsoft Teams, yeni sessiz denetimleri, arama deneyimi alıyor

Microsoft, Windows 10 ve macOS’ta Teams için yeni bir toplantı içi paylaşım deneyimini test ediyor. Özellik ilk olarak Ocak ayında önizlendi ve Microsoft, Nisan ayında bazı kullanıcılarla test etmeye başladı ve yeni toplantı içi paylaşım arayüzü artık herkesin kullanımına sunuldu.

Gözden geçirilmiş toplantı içi paylaşım deneyimi yalnızca masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştır ve kullanıcıların üst menüden ekran paylaşımı seçeneklerine hızla erişmelerine olanak tanır. Üst menüye taşınan yeni paylaşım tepsisi, eski paylaşım tepsisinde paylaşabileceğiniz her şeyi paylaşmanıza olanak tanır.

Aradaki fark, kullanıcı arayüzünün daha iyi erişilebilirlik için ayarlanmış olması ve Microsoft’un da kullanıcıların paylaşmaları gereken içeriği kolayca bulabilmeleri için seçenekleri kolaylaştırmasıdır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, bu yeni toplantı içi paylaşım arayüzü bir açılır menüde açılır ve hala ekranı paylaşmak için tüm eski seçeneklere sahiptir.

Örneğin, kullanıcılar artık ekranlarını, pencerelerini, Beyaz Tahta ve PowerPoint içeriğini kolayca paylaşabilirler.

Bazı durumlarda, kullanıcılar paylaşım tepsisindeki birkaç öğeye erişirken bir gecikme fark edebilir. Bu, öğelerin yüklenmesinin birkaç saniye alacağı gecikme nedeniyle olabilir. Microsoft daha önce yükleme sürelerini iyileştirmeye çalıştığını doğrulamıştı ve gelecekteki bir güncelleme gecikme sorunlarını giderecek.

Ayrıca, macOS için Microsoft Teams, önümüzdeki haftalarda gürültü tabanlı iptal ve yeni sunum deneyimi için destek alacak şekilde ayarlanmıştır. Android ve iOS’ta Teams için yeni özellikler de planlanıyor.

Microsoft Teams, en son güncellemede yeni özellikler alıyor. İlk yeni ekleme, sunum yapanlara/organizatörlere bir toplantı sırasında kimlerin konuşabileceği konusunda daha fazla kontrol sağlayacak iyileştirilmiş sessiz denetimleridir. Microsoft, yeni ses denetimlerinin toplantıyı yönetirken daha fazla esneklik ve ayrıntı düzeyi sunacağına inanıyor.

Güncellemeden sonra kişinin adını seçip “…” seçeneğine dokunarak işlem menüsünü açabilirsiniz. Kullanıcıyı kalıcı olarak sessize almak için menüde “Sesi açmaya izin verme”yi seçmelisiniz. Şu anda toplantı sahiplerinin bir kullanıcının sesini açmasını engellemek istiyorlarsa tüm katılımcıları sessize almaları gerekiyor.

Yeni ses yönetimi özelliği, toplantı bitene kadar toplantı sahiplerinin belirli kullanıcıları sessize almasına izin vereceğinden özellikle öğretmenler için kullanışlıdır. Bu aynı zamanda sunum yapanların, katılımcılardan gelen ses paraziti nedeniyle kesintiye uğramamasını da sağlayacaktır.

Testlerimizde, özelliğin Microsoft Teams’in üretim kanalında zaten yayında olduğunu gözlemledik. Çoğu kullanıcı için, hala kademeli olarak kullanıma sunuluyor gibi görünüyor ve Teams’in masaüstü ve mobil sürümünde etkinleştirilecek.

Aralık ayında Microsoft, Microsoft Teams için yeni arama yeteneklerini duyurdu. Buna yeni istenmeyen e-posta algılama, arama aktarımı, kolaylaştırılmış arama kullanıcı arabirimi ve daha fazlası dahildir.

Hem Windows hem de macOS için Microsoft, tüm arama deneyimini (özellikleri) tek bir konuma taşıyor. Bir sonraki güncellemeden sonra kişiler sayfasını, arama geçmişini, ayarları ve tuş takımını tek bir yerde bulabilirsiniz. Bu özellik, Teams’in arama özelliklerini sıklıkla kullanan ancak gelişmiş özellikleri bulamayan kullanıcılara fayda sağlayabilir.

Microsoft Teams yeni çağrı kullanıcı arabirimi

Genel olarak, bu değişiklikler Teams’deki arama deneyimini kolaylaştıracak.

Microsoft Teams’in yeni arama deneyimi Mayıs ayında kullanıcılara sunulmaya başlayacak, ancak bugün özelliği test etmek için önizleme kanallarına katılabilirsiniz.

Mayıs ayında Microsoft Teams’in macOS’ta yerel bildirim desteği, yeni bir paylaşım deneyimi, Dinamik Görünüm, Büyük toplantı desteği, Teams Android’de HDMI Kablolu Alım ve daha fazlasını alması bekleniyor.

Chrome ve Edge kullanıcıları için Microsoft’un web toplantılarını iyileştirmek için yeni bir büyük galeri ve birlikte mod üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Bu özelliklerin çoğunun Nisan ayında kullanıma sunulması için planlandığını ve bilinmeyen nedenlerle ertelendiğini belirtmek önemlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*