Microsoft, Windows 10 kullanıcı deneyiminde devrim yaratacağını söylüyor

Microsoft, Windows 10 kullanıcı deneyiminde devrim yaratacağını söylüyor

Tarafımızdan tespit edilen bir dizi iş listesine göre Microsoft, bazı “radikal” Windows 10 tasarım değişikliklerine hazırlanıyor.

Microsoft bir süredir büyük bir tasarım revizyonu üzerinde çalışıyor ve şirket bu yılın başlarında bir iş ilanında sessizce “canlandırıcı” bir güncellemeyi onayladı. Şu anda “Sun Valley” hakkında pek fazla ayrıntı paylaşılmıyor ancak yeni görsel görünümün yuvarlatılmış köşelere, Windows 10X benzeri özelliklere ve geçişlere odaklanacağını öğrendik.

Bu ayın başlarında yayınlanan ve hafta sonu bizim tarafımızdan tespit edilen yeni iş listesinde Microsoft, önümüzdeki yıllarda Windows platformunun kullanıcı deneyimini önemli ölçüde değiştirmek istediğini doğruladı.

İş listesi, Microsoft’un Windows ve Windows uygulamalarının UX’inden sorumlu olan Etkileşimli Deneyimler Platformu (IXP) Ekibi tarafından yayınlandı. Ekip, Başlat Menüsü, Office, Microsoft Edge ve yerel Windows uygulamaları için temel kompozisyon, işleme ve giriş platformlarının arkasındadır.

“Ayrıca, tüm Windows özelliklerinin ve uygulamalarının altında yatan Win32 API’sinin ve altyapısının çoğuna sahibiz. Bu ekip Touch to Windows’u, Precision Touchpad’leri Windows Dizüstü Bilgisayarlara ve Windows Ink’i 2:1 cihaza getirdi” yazıyor.

Şirket, 24 Mayıs itibariyle web sitesinde hala yayında olan bir iş listesinde, “Şimdi en iyi etkileşimli deneyimleri sunarak ve son teknoloji donanımları sergileyerek Windows UX platformunda devrim yaratmak için çok yıllık bir yolculuktayız” dedi.

İş listesine göre, Microsoft Program Yöneticisi, görünüşe göre “Windows UX platformunda büyük iyileştirmeler tanımlamak, tasarlamak, planlamak, oluşturmak” için Project Reunion ekibiyle birlikte çalışacak.

Artık mevcut olmayan başka bir iş listesinde, Microsoft’un pencereleme deneyiminden sorumlu ekibi, “Windows’ta en iyi etkileşimli deneyimleri sağlamak amacıyla bu platformu yeniden hayal etmek için çok yıllı bir yolculukta” olduğunu da doğruladı.

İkinci iş listesinde “İşiniz Windows’un görünümünü ve verdiği hissi etkileyecek ve şekillendirecek: dünyayı değiştirmemize yardım edeceksiniz” diyor.

Temel konsept, genel tasarım tutarlılığını, animasyonu geliştirmek, yuvarlatılmış köşeleri etkinleştirmek ve yeni özellikler için destek sağlamaktır. Önizleme yapılarında görüldüğü gibi, Microsoft ayrıca Windows için yeni simgeler, yazı tipleri ve hareketler deneyimi üzerinde çalışıyor.

Sun Valley Güncellemesi ayrıca WinUI/Project Reunion özelliklerini temel alıyor ve geliştiricilerin yuvarlatılmış köşeleri olan çekici uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırmayı umuyor.

Sun Valley güncellemesi olarak da bilinen Windows 10 sürüm 21H2, Eylem Merkezi, Görev Çubuğu, Başlat Menüsü, Açılır Pencereler, yerel uygulamalar vb. dahil olmak üzere bir dizi Windows 10 UI özelliğini tutarlı modern tasarımlar, yuvarlatılmış köşeler ve iyileştirilmiş performansla modernize edecek.

Yukarıdaki örnekte görebileceğiniz gibi, bazı değişiklikler önizleme yapılarında zaten mevcuttur, ancak bunlar deneysel bayrakların arkasına gizlenmiştir.

Benzer şekilde, en son önizleme yapılarından birinde görev çubuğu için kayan bir atlama listesi menüsü de gördük.

Bu değişiklikler 2021’in sonlarına doğru kullanıma sunulacak ve Sun Valley yenilemesi, iş istasyonları, masaüstü bilgisayarlar, tabletler, 2’si 1 arada bilgisayarlar vb. dahil olmak üzere tüm Windows 10 form faktörlerini kapsayacak şekilde genişletilmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*