Microsoft, Windows 10 v1909’u neyin farklı kıldığını açıklıyor

Microsoft, Windows 10 v1909’u neyin farklı kıldığını açıklıyor

Kasabada yeni bir PC dalgası için yeni bir Windows 10 tadı var ve buna ‘Windows 10X’ (eski olarak telaffuz edilir) denir.

Windows 10X veya 10 X, Microsoft’un işletim sisteminin Windows 10’a dayalı olduğunu söylediği gibi tamamen yeni bir işletim sistemi değildir, ancak Microsoft’un masaüstü platformunun normal sürümünden biraz farklıdır.

Windows 10X, geçmişte kullandığımız Windows değil. Örneğin, yeni işletim sistemi Başlatıcı için Başlat menüsünü kaldıracak ve Eylem Merkezini Hızlı Eylemler ile değiştirecektir. Sızıntılara ve raporlara göre Windows 10X, Microsoft’un uzun süredir konuşulan Windows Core OS (WCOS) projesinin bir parçası ve işletim sisteminin mobil özelliklere sahip olacağı görülüyor.

Microsoft, yeni bir iş ilanında, WCOS’u (Windows Core OS), büyük fırsatlar ve zorluklar sunan ‘Masaüstü senaryolarını Mobil teknolojiyle’ birleştirmeyi planladığı için ileriye dönük yeni bir zorluk olarak tanımlıyor.

Listede, “Masaüstü senaryolarını hem büyük fırsatlar hem de zorluklar sunan Mobil teknolojiyle birleştirdiğimiz için, WCOS bizi ilerlemeye zorluyor” deniyor.

İş ilanı, masaüstü bilgisayarlar ve sunucular dahil olmak üzere Windows ile çalışan herhangi bir cihazda yeniliklerini sunmak için geliştiricilerle birlikte çalışacak olan Kıdemli Yazılım Mühendisi pozisyonu içindir.

İlginç bir şekilde Microsoft, desteklenen cihazlardan biri olarak ‘ModernPC’den de bahsetti, ancak şirket herhangi bir ayrıntı paylaşmadı.

Microsoft, Windows 10X’i 2020 tatilinde göndermeyi planlıyor ve işletim sistemi sonunda geleneksel dizüstü bilgisayarlara da gelecek.

Microsoft kısa süre önce Windows 10 Kasım 2019 Güncellemesini (sürüm 1909) başlattı ve şirket, güncellemeyi aşamalı olarak cihazlara sunuyor. Kasım 2019 Güncellemesi, Windows Update, Güncelleme Yardımcısı ve Medya Oluşturma Aracı aracılığıyla sunulmaktadır.

Güncelleme, Mayıs 2019 Güncellemesini ve işletim sisteminin eski sürümlerini çalıştıran tüketiciler için mevcuttur. Microsoft, güncellemenin “Windows 10, sürüm 1909 için özellik güncellemesi” olarak etiketlendiğini ve yalnızca arayanlar için olduğunu, yani güncellemeleri manuel olarak kontrol eden kullanıcıların güncellemeyi alacağını söylüyor.

Windows 10 sürüm 1909, oldukça küçük bir güncellemedir ve Mayıs 2019 Güncelleme bilgisayarlarına bir ‘etkinleştirme paketi’ aracılığıyla yüklenir.

Windows 10 v1909’un etkinleştirme paketi (hızlı kurulum ‘ana anahtar’), Mayıs 2019 Güncelleme Bilgisayarlarında yeni özellikleri etkinleştirir.

Perşembe günü çevrimiçi bir tartışma sırasında, Microsoft’un Windows Insider ekibi, Kasım 2019 Güncellemesinin herhangi bir Windows sürümünden daha küçük olduğunu açıkladı. 1909 sürümünün özelliklerini etkinleştiren etkinleştirme paketi yalnızca 180 KB ağırlığındadır.

Başka bir deyişle, Kasım güncellemesini indirdiğinizde Microsoft, Favori Çekirdekler, Dosya Gezgini arama iyileştirmeleri ve daha fazlasını içeren yeni özellikleri açmak için 180 KB etkinleştirme paketini yükler.

Windows 10 Kasım 2019 Güncelleme yükleme bilgileri:

19H2 boyutu

Windows 10 sürüm 1909 özellik güncellemesini farklı kılan şeyler şunlardır:

19H2 teslimat

“19H1 ile paylaşılan bir toplu güncelleme aracılığıyla yeni özellikleri atıl durumda denemek ve sunmak istediğimizi erkenden biliyorduk. Bunun mümkün olduğunu biliyorduk, ancak etkinleştirme mekanizmasını bulmak ve bunu hem perakende hem de ticari müşterilere aşina olacak şekilde yapmak zordu” dedi. “Etkinleştirme paketi, onu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olan yeni teknolojiydi”.

Microsoft, yapı numarası sorunları da dahil olmak üzere Windows 10 19H2 güncellemesini sunarken birçok zorlukla karşılaştı.

Bir çalışan, “Tasarım seçeneklerini tartmak, bir plana yerleşmek ve değişiklikleri yapmak yaklaşık 5 ay sürdü” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*