Microsoft’un Cortana’sı daha akıllı olmaya devam ediyor, beceriler sadece 12 haftada %160 arttı

Microsoft’un Cortana’sı daha akıllı olmaya devam ediyor, beceriler sadece 12 haftada %160 arttı

22 Ekim’de Microsoft, Alexa ve Google Home’u ele geçirmek için Cortana destekli bir konuşmacı olan Harman Kardon Invoke’u piyasaya sürdü. Hoparlör, Microsoft’un dijital asistanı Cortana tarafından desteklendiğinden, Windows platformunda bulacağınız tüm sesli komut özellikli özelliklerle birlikte gelir.

Akıllı kişisel asistan Cortana, Windows Phone 8.1 işletim sistemi ile 2014 yılında piyasaya sürüldü ve şimdi PC’ler, Tabletler, Windows Mixed Reality, Xbox One, Android ve iOS için aylık 148 milyonun üzerinde aktif kullanıcıyla kullanılabiliyor. Cortana popüler olduğu için Microsoft, dijital yardımcıya sürekli olarak yeni özellikler ve iyileştirmeler ekliyor.

Cortana Kurumsal Başkan Yardımcısı Andrew Shuman, “Microsoft, Cortana ile önce Windows 10 PC’de, ardından Android ve iOS’ta ve ayrıca Cortana deneyimini Xbox’ta Skype’ta gömerek uzun bir yolculuğa çıktı” dedi. Microsoft’ta mühendislik bir blog gönderisinde söyledi.

Şimdi, Cortana becerilerinin sadece 12 haftada yüzde 160’ın üzerinde büyüdüğü görülüyor, şirketin dijital asistan becerileri yaklaşık 2 buçuk ayda 67’den 174’e yükseldi. Öte yandan, Amazon Alexa’da 17.650’nin üzerinde, Google Asistan’da 468’de. Microsoft, dijital asistan becerileri söz konusu olduğunda Amazon ve Alexa’nın çok gerisinde kalıyor, ancak yavaş yavaş yetişiyor.

Yeni Harman Kardon Invoke hoparlörler kullanıma sunulduğundan, Microsoft ayrıca Cortana’nın popülaritesinin güçlü bir ivme kazanmasını bekliyor. Önümüzdeki aylarda Microsoft, Windows 10’daki Cortana’ya ve favorilerinizin listesini tek bir yerde düzenlemenizi sağlayan Koleksiyonlar özelliği gibi diğer platformlara yeni özellikler ekleyecek. Microsoft, Cortana’yı geliştirmeye devam ederse, Cortana’nın Google Asistan becerilerini geçeceği gün çok uzak değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*