‘Mighty Mo’ ikinci yüzyılına bir yüzme şampiyonu olarak başlıyor

‘Mighty Mo’ ikinci yüzyılına bir yüzme şampiyonu olarak başlıyor

“Doğum günün kutlu olsun!” korosu Yüzme havuzunun yüzeyinde çınladı, her biri beyaz güllerle süslenmiş pembe bir lateks şapka ve “100” ile donatılmış, şerit çizgileri arasında sallanan düzinelerce yüzücüden patladı.

Maurine Kornfeld, Rose Bowl Aquatics Center’ın güvertesinde durdu ve takım arkadaşlarına gülümseyerek yanıtını övdü: “Hepinize teşekkür ederim. Hepinize teşekkür ederim,” dedi. “Teşekkürler, yüzücü arkadaşlar. Hepinize teşekkürler!”

Yıllardır Amerika’nın en madalyalı yüzücülerinden biri olan Kornfeld’in üzerine üstünlükler yağıyor. Birçok kez ulusal şampiyon ve 20 yaş grubu dünya rekorunun sahibi olan “Mighty Mo” Cumartesi günü 100 yaşına girdi, havuzda kutladı ve tekrar tekrar, sınırlı bir başarı ile dikkatleri klordaki yoldaşlarına çevirmeye çalıştı.

Diğer yüzücüler, 60 yaşına gelene kadar ciddi şekilde yüzmeye başlamamış bir kadının sudaki hünerlerine hayran kalıyorlar. Ama onların hayatlarını, umutlarını ve umurlarını bilen takım arkadaşı ve arkadaşları Mo’ya daha da çok kapılıyorlar.

Susan Gold, Cumartesi günü Rose Bowl Aquatics Center’da yüzme antrenmanından sonra arkadaşı Maurine Kornfeld’e ulaşıyor.

(Francine Orr/Los Angeles Times)

Halkla ilişkiler danışmanı Susan Gold, “O harika. Daima diğer insanları ve onlar için önemli olan şeyleri gözetir” dedi. “Gerçekten gelişiyor, gerçekten yaşıyor. Geriye doğru yaşlanıyormuş gibi hissettiriyor. Bu bir tür elfin büyüsü.”

Kornfeld, dünya çapındaki karşılaşmalar için yarıştığı Pasadena ustalar takımıyla birlikte Glendale ve Sherman Oaks’taki havuzlarda düzenli olarak yüzüyor. Bu havuzların her birindeki yüzücüler onun kendilerine ait olduğunu iddia ediyor.

Rose Bowl yüzücüsü ve arkadaşı Nancy Niebrugge, “Sanki bilardo oynamışsınız gibi” dedi. Cumartesi sabahı 6:30 antrenmanından sonra jakuzide oturan Kornfeld başını arkaya atıp güldü.

Güneşin doğuşunun başlama zamanı, onun yaşının yarısı kadar insana saçma gelir. Ancak Kornfeld, güne başlamak için daha iyi bir yol olmadığını düşünüyor. “Örümcek ağlarını beyinden uzaklaştırıyor” diyor. Havuz hissini seviyor. “Biliyorsunuz, su çok duyusal bir mesele” diyor. Özellikle gökyüzüne ve kuşlara bakmayı sever. Özellikle amfibi arkadaşlarını sever. “Hepimiz birbirimize çekilme eğilimindeyiz” diyor, “belki de aynı mücadeleleri bildiğimiz için.”

Maurine Kornfeld geri vuruşta yüzüyor.

Maurine Kornfeld 100. doğum gününde sırtüstü yüzüyor.

(Francine Orr/Los Angeles Times)

Kornfeld’in yolculuğu Great Falls, Mont.’ta Başkan Warren G. Harding’in yönetimi sırasında başladı. Babasının erkek giyim mağazası vardı ve annesi Kornfeld’den iki erkek çocuğu ve onların hayat dolu kız kardeşini büyüttü.

Son Kükreyen 20’li ve Büyük Buhran’daki çocuklar daha fazla özgürlüğe sahipti. Genç Mo için bu, erken yaşta öğrenme sevgisini beslediği kütüphaneye ve memleketinin sokaklarında sık sık geziler yapmak anlamına geliyordu. Okul dışı günlerde çocuklar sabahtan gün batımına kadar dolaştılar. Ebeveynlerinin her şeye burnunu sokan bakışlarından kurtularak kendi maceralarını yarattılar.

Zamanında kadınlar için alışılmadık olan Kornfeld üniversiteye gitti. Chicago Üniversitesi’nde entelektüel uyarımın bir sonunu bulamadı.

Kornfeld, birkaç yıl önce, takip etmesi gereken onlarca yıl boyunca destekleyeceği üniversite hakkında “En iyi ve en parlaklardan bazılarıyla kafaları karıştırıyordu” dedi. “Yani, heyecan verici olmayan ne var?”

Sosyal hizmet alanında lisans ve yüksek lisans derecelerini aldıktan sonra, Los Angeles’a taşındı ve diğerlerinin yanı sıra LA Birleşik Okul Bölgesi ve Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde hizmet veren bir sosyal hizmet uzmanı olarak uzun bir kariyere başladı.

Ara sıra yüzdüğü halde Kornfeld’in yıllardır en sevdiği açık hava etkinliği yürüyüş yapmaktı. Emeklilik yaşına kadar tüm yeteneklere sahip su tutkunları için bir programda Yüzme Master’ına giden yolu bulamadı. Sadece Glendale YMCA’daki ustalar takımı her şeridi doldurduğu için katıldı.

Maurine Kornfeld sırtüstü yüzüyor

Maurine Kornfeld 100. doğum gününde sırtüstü yüzüyor. Kornfeld, emeklilik yaşına gelene kadar spora başlamamış şampiyon bir yüzücü.

(Francine Orr/Los Angeles Times)

İlk antrenörü onu başı eğik yüzmeye ikna etmek zorunda kaldı. Kısa süre sonra, koç Dom Neefe onu sadece düzene sokmakla kalmadı, aynı zamanda karşılaşmalarda yüzmesini ve kazanmasını sağladı.

Takım arkadaşları 100. yaşını partisiz geçirmeyeceklerini açıkça belirttiğinde, Mighty Mo sade bir ilişkide ısrar etti.

Yakında Rose Bowl Masters takımının koçluğunu devralacak olan bir takım arkadaşı ve arkadaşı Cheryl Simmons, “Büyük bir yaygara istemedi. Herhangi bir hediye istemedi. Kesinlikle hediye yok” dedi. “Ayrıca dikkatleri Çad’dan uzaklaştırmak da istemedi.”

Rose Bowl takımına 16 yıldır koçluk yapan 42 yaşındaki Kanadalı Chad Durieux, eşi ve iki çocuğuyla Japonya’ya taşınıyor, koç ve 250 kişilik yüzücü ekibi için önemli bir değişiklik.

Kornfeld, “Size kolunuzu yukarı kaldırmanızı veya daha sert tekme atmanızı söyleyecektir” dedi. “Fakat en büyük gücü, bu garip, sağlam bireylerin birleşimini almak ve onları sadece bir takım değil, büyük, geniş bir aile gibi oluşturmaktı.”

Birkaç yıl önce 95’i geçtikten sonra, “yaşlanmanın” mantık dışı cazibesi, yarışlarda gerçek temettüler ödemeye başladı. Açıkça söylemek gerekirse: Kornfeld rekabetin çoğunu geride bıraktı. Amerika’daki en eski kayıtlı usta yüzücülerden biridir.

Maurine Kornfeld havuzların yakınında Chad Durieux'u selamlıyor

Maurine Kornfeld, Rose Bowl Aquatics Center’da sabah 6:30’da yapılacak antrenmandan önce yüzme antrenörü Chad Durieux’u selamlıyor.

(Francine Orr/Los Angeles Times)

Sporun kuralları (metre cinsinden ölçülen yarışlar için) Kornfeld’in 1 Ocak itibariyle 100 ila 104 yaş aralığında yüzmeye hak kazandığı anlamına geliyor. Bu yaz serbest stil ve sırtüstü yarışmalarında yüzerek altı dünya rekoru daha kırdı.

Kornfeld, başarılara ve refakatçi beğenisine aplomb ile tepki veriyor.

Durieux, “Övünmek yok. O sadece ‘En iyi zamanımı geçirdim ve rekorum var. Bu güzel’ gibi” dedi. “Birçok küçük çocuktan tamamen farklı bir bakış açısı.”

10 yılda bir şey öğrendiyse, o da hiçbir şeyden çok emin olmamaktır. Uzun ömür soruları da dahil olmak üzere, kendi dinini yaymaz.

Kornfeld’den ilham alarak yüzme hayatına devam etmesi için ilham alan Times fotoğrafçısı Francine Orr’a Kornfeld, “Benim hakkımda özel bir şey olduğunu söyleyemem” dedi. “Buğday yediğim için ya da Buğday yemediğim için ya da bu tür şeyler yemediğim için söyleyemem, ama çok şanslıyım.”

Simmons, Kornfeld’i on yıllardır yaşadığı şirin Hollywood bungalovunda ziyaret etti. İstemediği veya ihtiyaç duymadığı tüm hediyelerden emindi.

Bekleyen yüzbaşı, etrafındaki hatıraların ve gelişen bitkilerin bolluğuna işaret etti.

“Etrafına bak” dedi arkadaşına. “İhtiyacım olan her şeye sahibim.”

  Maurine Kornfeld arkadaşını havuzda kucaklıyor

Maurine Kornfeld, yüzme antrenmanı sırasında arkadaşı ve takım arkadaşı Tanisha Graves ile konuşuyor.

(Francine Orr/Los Angeles Times)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*