Muhtemelen kullanmayı unuttuğunuz 5 harika Android 10 özelliği

Muhtemelen kullanmayı unuttuğunuz 5 harika Android 10 özelliği

Ortalama Android haberiniz değil, deneyimli Android gazetecisi JR Raphael ile çeşitli tavsiye, içgörü ve analiz karışımı.

Her hafta gelmesi beklenen ancak bir an için parlak yeni şeyleri unutan Android 11’in lansmanı için resmi olarak son geri sayımın içindeyiz. İçeride bazı değerli ikramlar olduğuna bahse girerim. akım Ya tamamen gözden kaçırdığınız ya da birkaç dakika düşünüp sonra kullanmayı unuttuğunuz Android sürümü.

Sonuçta, herhangi bir Android güncellemesinin sindirmesi gereken çok şey var ve bazı şeylerin gözden kaybolmasına izin vermek çok kolay. Ancak Android 10’un, radarınıza takıp kucaklamaya değer bazı incelikli mücevherleri var. Ve ister Android 11’i gelişinden sonraki günler içinde görüyor olun, ister güncellemenin telefonunuza ulaşması için sonsuza kadar bekleyin, kendinize bu özelliklerden yararlanmayı hatırlatmak, hem şimdi hem de gelecekte hayatınızı kolaylaştıracaktır. (Evet, hepsi hala Android 11’de mevcut!)

1. Odak Modu

Bağlantıda ve üretken kalmak için telefonlarımıza güvenebiliriz, ancak dürüst olalım: Çoğu zaman, bu parlak küçük levhalar dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmayı imkansız hale getirir.

Android 10, bu tür dikkat çekenleri azaltmanın ve odak noktanızı tam olarak istediğiniz yerde tutmanın çok yararlı bir yolunu tanıttı. Buna Odak Modu denir ve ihtiyacınız olan odak geri kazanma aracı olabilir.

Odak Modunun çalışma şekli basittir: Android’e hangi uygulamaları ayarlamak istediğinizi söylersiniz ve belki Twitter gibi şeyleri ve telefonunuzda bulunan gerekli olmayan mesajlaşma servis(ler)ini kullanmaktan kaçınırsınız ve sonra ya ne zaman için yinelenen bir program belirlersiniz? bu uygulamaların gizlenmesini istiyorsanız veya Odak Modu’nu gerektiği gibi manuel olarak etkinleştirirsiniz.

Hangi yoldan giderseniz gidin, Odak Modu çalışırken ana ekranınızda ve uygulama çekmecenizde uygulamalar grileşecek ve herhangi birini açmaya çalışmak, uygulamanın “duraklatıldığı” konusunda samimi bir hatırlatmayla sonuçlanacak. Daha da önemlisi, bu uygulamalar tarafından oluşturulan bildirimler, Odak Modu kapanana kadar geri tutulacak ve yüzünüzden uzak tutulacaktır.

Ve bir bonus ipucu: Bu özellik, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak ve işinize odaklanmanızı sağlamak için tasarlanmış olsa da, buna aynı zamanda zıt engellemek için Odak Modunu kullanın ve İş-hafta sonları veya akşamları odaklı uygulamalar. Bu günlerde hepimiz biraz daha fazla yaşam-iş ayrımı kullanabiliriz ve Odak Modu bunu başarmanın ilginç bir yoludur.

nasıl bulunur

Google’ın Android sürümünde, Pixel telefonlarda, Android One telefonlarda ve Samsung olmayan diğer bazı cihazlarda bulunanlar, sistem ayarlarınızın Dijital Denge bölümünü açar. “Odak Modu”nu bulup dokunun, ardından Odak Modu etkin olduğunda engellemek istediğiniz uygulamaları seçin. Odak Modunun belirli gün ve saatlerde otomatik olarak açılıp kapanmasını istiyorsanız, “Bir program ayarla”ya dokunun ve istediğiniz gün ve saatleri ayarlayın.

Android 10 Özellikleri: Odak ModuJR

Bu arada bir Samsung telefon kullanıyorsanız, sistem ayarlarınızın Dijital Denge bölümüne gidin, ardından tam menüye ulaşmak için ikinci kez “Dijital Denge”ye dokunun. “Odak Modu” bölümünü bulun ve her iki seçeneğin ayarlarını yapılandırmak için “Çalışma zamanı” ya da “Ben zamanı”na dokunun. Burada, Android’in Google sürümünden farklı olarak, hangi uygulamaların kalmasını istediğinizi belirttiğinizi unutmayın. mevcut Hangi uygulamaların engelleneceğini seçmek yerine Odak Modu sırasında.

Ne tür bir telefonunuz olursa olsun, özelliğin Hızlı Ayarlar kutucuğunu ortaya çıkararak Odak Modu’nu kendi başınıza başlatmayı ve durdurmayı kolaylaştırabilirsiniz: Hızlı Ayarlar’ı açmak için ekranınızın üst kısmından iki kez aşağı kaydırın, ardından kaleme dokunun Google’ın Android sürümünde sol alt köşedeki şeklinde bir simgeye veya bir Samsung telefonunda üç noktalı menü simgesine ve ardından “Düğme sırası”na dokunun.

Odak Modu döşemesini bulun, etkin bir konuma sürükleyin ve ardından geri düğmesine (veya bir Samsung cihazıyla “Bitti” komutuna) basın. Ardından, isteğe bağlı olarak odaklanmayı başlatmak veya durdurmak için istediğiniz zaman dokunabileceğiniz normal Hızlı Ayarlar bölümünüzde bu kutucuğu görmelisiniz.

2. Sessiz bildirimler

Odak demişken, Android 10 bildirimleri yönetmeyi ve sizi çıldırtmaktan alıkoymayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Bunun bir kısmı, bildirimleri “sessiz” olarak ayarlayabilmektir; bu, bildirimlerin ekranınızda görünmeye devam edeceği, ancak bildirim panelinizin ayrı bir alt bölümünde bulunacağı ve alışkanlık varlıklarını sesli bir şekilde tanıtın.

Fotoğraflar uyarıları, hava durumu güncellemeleri ve özellikle görmek istediğiniz herhangi bir şeyi zorlamayan diğer şeyler için bildirimleri işlemenin harika bir yolu. Sonuçta ama sizi rahatsız etmesine izin vermek yerine, kendi rahatlığınızda bulmayı tercih eder.

nasıl bulunur

Herhangi bir bildirimi, basılı tutarak, ardından “Sessiz” seçeneğini ve ardından “Bitti” veya “Kaydet”i seçerek sessize alabilirsiniz.

Android 10 Özellikleri: Sessiz BildirimlerJR

Ahh…sessizliğin sesi.

3. Canlı Altyazı

Bu sonraki özellik, erişilebilirlik amacıyla tasarlanmıştır, ancak diğer birçok Android erişilebilirlik özelliği gibi, hemen hemen herkes için faydalı olabilir.

Buna Canlı Altyazı denir ve adından da anlaşılacağı gibi, telefonunuzdan oynatılan herhangi bir medyada söylenen kelimelerin gerçek zamanlı bir dökümünü canlı alt yazı olarak görmenizi sağlar. Bir dahaki sefere sessiz olmanız gereken (ve kulaklığınızın olmadığı bir yerde) bir video izlemeye veya bir podcast’e göz atmaya çalıştığınızda, bunu süper kullanışlı bir yol olarak hatırlayın. okuman herhangi bir ses yaymak zorunda kalmadan neler oluyor.

nasıl bulunur

Canlı Altyazı, Pixel telefonlarda ve diğer “seçilmiş” cihazlarda kullanılabilir, bu nedenle telefonunuzda mevcut olabilir veya olmayabilir. Elinizde olup olmadığını öğrenmek için, telefonunuzda bir YouTube videosu, bir podcast, tamamen “Macbeth” okuduğunuzu gösteren bir ses kaydı veya her neyse, telefonunuzda bir tür medya oynatmaya başlayın ve ardından telefonunuzun fiziksel ses açma düğmesine dokunun. veya ses kısma düğmesi.

Canlı Altyazı varsa, ekranınızda görüntülenen ses düzeyi kaydırıcısının alt kısmında içinden bir çizgi geçen bir kutu görürsünüz.

Android 10 Özellikleri: Canlı Altyazı DüğmesiJR

Buna dokunun ve klipte konuşulan her kelimeyi, hareket ettirilebilen (basıp basılı tutarak) veya genişletilebilen (çift dokunarak) bir kutuda doğrudan ekranınızda görmeye başlayacaksınız.

Android 10 Özellikleri: Canlı AltyazıJR

Ve aynen böyle, bir dikizleme yapmadan resmi olarak okumakta özgürsünüz.

4. Uygulamalar arasında daha akıllı kaydırma

Android kaydırma hareketleriyle dolu, ancak yazılımın mevcut hareket sisteminde göründüğünden daha fazlası var. Özellikle, uygulamalar arasında geçiş yapma sanatı söz konusu olduğunda, uygulamanızın sürekliliğini Android 10’un varsayılan olarak yaptığından çok daha etkili bir şekilde keşfetmenin ilginç bir gizli yolu vardır.

nasıl bulunur

Android 10’daki son uygulamalar arasında geçiş yapmak için standart hareket, ekranın alt kenarı boyunca yatay bir kaydırmadır. En son kullandığınız uygulamanın geri dönmek istediğiniz uygulama olduğunu biliyorsanız sorun değil, ancak çoğu zaman hatırlamıyorsunuz. kesinlikle en son açtığınız uygulamalar hangi sırayla görünür ve sonuç olarak, körü körüne çevirir ve sonunda istediğiniz uygulamaya ulaşacağınızı umarsınız. İşleri yapmanın verimli veya etkili bir yolu değildir ve genellikle başarıdan çok hüsranla sonuçlanır.

İşte daha iyi bir yol: Ekranınızın altındaki çubukta düz bir yatay çizgide kaydırmak yerine, yatay olarak kaydırmaya başlayın ve bunu yaparken parmağınızı hafif bir yay çizerek yukarı doğru hareket ettirin. Bu, uygulamaların önizlemelerini her iki yönde de görmenizi sağlar ve ardından akıllıca İstediğinizin orada olup olmadığına karar verin, bir tür hızlı kaydırma ve tam Genel Bakış arayüzüne girmenin bir melezi gibi otomatik olarak açmadan önce.

Android 10 Özellikleri: Uygulama KaydırmaJR

Parmağınızı ne kadar yükseğe hareket ettirirseniz, önizlemeler o kadar küçük görünür ve aynı anda daha fazlasını görebilirsiniz.

Android 10 Özellikleri: Uygulama KaydırmaJR

Standart kör kaydırmalardan biraz daha mantıklı, değil mi?!

5. Daha güvenilir bir menü açma hareketi

Android-10 düzeyindeki hareket sistemiyle ilgili en sinir bozucu şeylerden biri, uzun süredir devam eden belirli Android kaydırma kalıplarıyla doğrudan çatışma içinde olması, en belirgin şekilde, bir uygulamanın ana menüsünü açmak için ekranınızın sol tarafından içe doğru kaydırma kalıbı ( Gmail veya Google Drive gibi sol üst köşesinde üç satırlı menü simgesi olan bir uygulamada).

Sonuç olarak, böyle bir menüyü açmak için ekranın sol tarafından içeri doğru kaydırmaya çalışırsanız, bunun yerine sistem düzeyinde geri hareketini etkinleştirme olasılığınız çok yüksektir, bu da büyük olasılıkla kafa karışıklığına, ardından sıkıntıya ve ardından çok daha azına neden olacaktır. -nefes mırıldanması. (En azından benim deneyimime göre, inanılmaz derecede tutarlı bir ilerleme.)

Pekala, artık mırıldanmayın: Android aslında bu örtüşen kaydırma komutlarını işlemek için yerleşik bir yola sahiptir ve bir kez kendinizi bunu hatırlamak için eğittiğinizde, bir daha asla yanlış işlevi etkinleştirmezsiniz.

nasıl bulunur

Aslında burada birkaç farklı seçeneğiniz var. İlk ve belki de en açık şekilde basitçe yapabilirsiniz musluk Menüyü açmak için kaydırmak yerine bir uygulama içindeki üç satırlı menü simgesi.

Ancak, özellikle telefonunuzu tek elle kullanıyorsanız, bunu yapmak her zaman uygun değildir. Bunun yerine, ekranınızın sol tarafından içeri kaydırmayı deneyin, ancak normalde yaptığınız gibi düz bir yatay çizgide kaydırmak yerine hızlıca kaydırın aşağı 45 derecelik bir açıyla. Göründüğü kadar çılgınca, bu, uygulamanın menüsünün her seferinde açılmasına neden olur.

Android 10 Özellikleri: Menü KaydırmaJR

Dilerseniz diğer seçenek, ekranın yan tarafından içeri doğru kaydırmaktır. 2 parmaklar aynı anda üst üste. Bu da, sistem düzeyinde geri komutunu etkinleştirmek yerine sürekli olarak kenar çubuğu tarzı bir uygulama menüsü açacaktır.

Ve işte karşınızda: Android 10 deneyiminizi geliştirecek, kolayca unutulan beş özellik. Geriye kalan tek şey onları kullanmayı hatırlamak ve o kısım, canım, %100 sana ait.

Daha fazla Googley bilgisi mi istiyorsunuz? Doğrudan gelen kutunuza gönderilen sonraki düzey ipuçlarını ve bilgileri almak için haftalık bültenime kaydolun.

AI Bülteni

[Android Intelligence videos at Computerworld]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*