Neden Bir “Microsoft Teknisyeninden” Gelen Çağrıyı Asla Kabul Etmemelisiniz?

Neden Bir “Microsoft Teknisyeninden” Gelen Çağrıyı Asla Kabul Etmemelisiniz?

İnternet dolandırıcılıklarının çoğu web sitelerinde ve e-postalarda gerçekleşse de, bazı dolandırıcılıklar hala telefon görüşmeleri yoluyla devam etmektedir. İyi bir örnek, birisinin PC’nizi düzeltmek isteyen bir profesyonel gibi davranarak telefon ettiği sahte teknisyen dolandırıcılığıdır. Yardımcı olmak için genellikle uzak bir bağlantı kurmak isteyeceklerdir. Ancak aldanmayın; onlar bir profesyonelden başka bir şey değiller!

Dolandırıcılığın kendisi çok basittir. Microsoft’tan olduğunu iddia eden bir yabancıdan bir arama alıyorsunuz. Bilgisayarınızda belirli bir sorun olduğunu tespit ettiklerini söyleyerek devam edecekler. Belki üzerinde kötü amaçlı yazılım buldular veya güvenliğiniz sona ermek üzere. Her iki durumda da, PC’nize erişim elde edecekler. Uzak bağlantılara yardımcı olması için bir siteyi ziyaret etmenizi isteyebilir ve size nasıl bağlanacağınızla ilgili ayrıntıları verebilirler.

microsoft-teknisyen-connect

Taleplerini yerine getirmeden önce, bu çağrıların gerçek olmadığını anlamak çok önemlidir. Bu aramaların ana amacı, dolandırıcının düzeltilmesi gereken gerçek bir soruna neden olabileceği PC’nize girmektir. Tartıştıkları sorunlar tamamen uydurmadır ve bilgisayarınız muhtemelen iyi durumdadır. PC’nize erişmelerine izin vermeyi düşünmeyin bile; sadece kapat ve olduğu gibi bırak.

Bir Microsoft teknisyenini belirlemek kolaydır: Sizi arıyorlarsa teknisyen değillerdir! Microsoft, sizi bir kötü amaçlı yazılım bulaşması veya süresi dolmuş bir anahtar hakkında uyarmak için sizi asla aramayacaktır. Bir teknisyenle gerçekten konuşacağınız tek zaman, Microsoft desteğini kendiniz aramanızdır. Son zamanlarda teknisyenleri aramadıysanız ve onlardan bir çağrı aldıysanız, şüphesiz bu bir dolandırıcıdır. Konuyla ilgili sayfalarından Microsoft’un desteklerini nasıl ele aldığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dolandırıcının “işini” yapmasına izin verirseniz, PC’nize uzak bir bağlantı başlatmaya çalışırlar. Bu genellikle bir uzak oturum ayarlamak için GoToAssist gibi bir siteye gitmeyi içerir. İçeri girdiklerinde, yanlış bir pozitif sonuç veren sahte bir güvenlik kontrolü yapacaklar. Bu dolandırıcıların kullandığı favori hilelerden biri, komut istemini açmayı ve dosya sistemini listelemeyi içerir, iddiaya göre, “virüs taraması yapmak”.

microsoft-teknisyen-stres

Bir “sorun” “bulduklarında” ödemeyi tartışacaklar. İlk etapta hiç vermedikleri desteği ödemek için yüzlerce dolar isteyecekler. Bazen, kullanıcının öksürmesini sağlamak için sistemi bir parolayla kilitlerler ve bunun büyük bir ücret karşılığında “onarılabilecek” kötü amaçlı yazılım olduğunu iddia ederler.

microsoft-teknisyen-yardım

Bilgisayarınızla ilgili gerçekten yardıma ihtiyacınız varsa, sizi telefonla arayan rastgele bir yabancıdan almayın! Microsoft Destek sitesini deneyin ve yardımı kendiniz başlatın. Bu şekilde, hattın diğer ucundaki kişinin gerçek bir Microsoft teknisyeni olduğundan emin olabilirsiniz. Desteğinizin kontrolünü elinize alın ve meşru bir kaynaktan geldiğinden emin olun!

Geçmişte bir “Microsoft Teknisyeni”nden özel olarak yardım istemediğiniz halde bir çağrı alırsanız, dedikleri hiçbir şeyi yapmayın. Sizi asla aniden aramazlar, bu yüzden bir dolandırıcıyla konuştuğunuzu kesin olarak bileceksiniz! Kapatın ve herhangi bir ayrıntı vermeyin.

Siz veya tanıdığınız biri daha önce bu dolandırıcılıkla karşılaştı mı? Aşağıda bize bildirin.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Simon Batt, siber güvenlik tutkusu olan bir Bilgisayar Bilimleri mezunudur.

Microsoft, onlar hakkında söylediğim tüm MS karşıtı şeyler için bana kızgın olmalı. Sanırım bu yüzden, 20 yılı aşkın süredir bilgisayar kullandığım için, hevesli bir Microsoft teknisyeninden hiç nezaket telefonu almadım. Kendimi mahrum hissediyorum! hafife alınmış hissediyorum. Yaklaşık 15 yıl önce Microsoft’tan kurtuldum ve Linux’a geçtim. Ayrıca telefon aramalarımı tararım ve tanımadığım numaralardan gelen aramaları telesekreterimin almasına izin veririm. Bildiğim kadarıyla, bilgisayarıma her türlü kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. Ne yazık ki telesekreterim bu fedakar Microsoft teknolojilerinin bana yardım etmesini engelledi. Makineler, onlara nasıl güvenemezsiniz!

Bir iki hafta önce böyle bir adam beni aradı, menajerini geçeceğini bile iddia etti. Onlardan gerçekten MS’den olduklarını kanıtlamalarını istediğim anda… arama sona erdi. Sistemimin CLSID’sini almayı nasıl başardıklarını anlamadığım bir şey var.

Annem geçmişte bu tür çağrılar aldı ve hala alıyor.

İronik olan, son Windows makinesinin birkaç yıl önce benim ve erkek kardeşim tarafından inşa edilen yepyeni bir Linux makinesiyle değiştirilmesi. O bir BT uzmanı, bir MSCE ve bir Linux gurusu (gerçekten sizinki gibi). Annemin Windows makinesi TU’ya geçtiğinde, onun Linux’a geçiş yapmasına yardım etmeye karar verdik. (Annem teknoloji konusunda oldukça bilgili, bu yüzden Linux’a geçiş onu rahatsız etmedi ve bundan hoşlanmaya başladı. Windows kutusunda gördüğü sorunları hiç yaşamadı.)

Tüm bunlara rağmen, bilgisayarında bir sorun olduğunu iddia eden bir ‘Microsoft Teknisyeni’ tarafından aranıyor. Telefon geldiğinde onu ziyarete gittiğimde bu ‘teknisyenlerden’ biriyle konuştum. ‘Teknisyen’ beni “Linux kullanıyor olması onu göremeyeceğimiz anlamına gelmez” diye ikna etmeye çalıştı. sorun.” Bu noktada kıdemli amiri ile konuşmak istedim.

Telefonu kapattı.

Burada aynı hikaye. Aslında LINUX kullandığım için, onlara WINDOWS kullanmadığımı söylediğimde onlardan kurtulmak hızlı bir işti. Bana ne kullandığımı sordular ve ona haber verdiğimde çabucak ortadan kayboldu.

Bilgisayarımda, yanıp sönen kutunun Microsoft Destek için bu numarayı arayın dediği kilitli bir ekran aldığımda kandırıldım. Sekmeleri değiştirmeye çalışmak, kapatıp açmak dahil hiçbir şey işe yaramadı. Ben de aradım. Onlara güvenmek istemiyordum. Bir çalışan numarası istedim, bir süpervizörle konuşmak istedim, yer hakkında sorular sordum, ücret tarifesi hakkında sorular sordum, vs. Sonunda bana ulaşmalarına izin verdim. Bu yıllar önceydi ve hala bazen (gerçek bir teknik destek görevlisi bana yardım ederken) birinin setimin kontrolünü ele geçirdiğini ve onların yardımına ihtiyacım olduğunu haykırmak için beni arıyorlar!! Aynı adam.. YARDIM!!!!

Bu dolandırıcılığı çok alıyorum. Arayan her zaman bana (her zaman bir erkektir ve her zaman bir aksanı vardır) “Windows bilgisayarım” hakkında aradığını söyleyerek başlar. Ya Windows çalıştıran bilgisayarım yok diyorum ya da “Hangisi?” diye soruyorum. İkinci yaklaşımı kullanırsam (sadece kendi eğlencem için), her zaman “Hanımefendi, Windows bilgisayarınız” diyecektir. Tekrar ediyorum, “Hangisi? Evimde en az yarım düzine var” (Tamam, biraz abartı ama yine de….” Sonra genellikle “Hepsini arıyorum” der, bu durumda bunu şöyle uzatabilirim. sevdiğim sürece (*kıkırdar*) yoksa telefonu yüzüme kapatır (oh dehşet!) Her iki durumda da, arayanın beni bilgisayarımla HERHANGİ BİR ŞEY yapmaya çekmesine ASLA izin vermem!

Linux, bu sahtekarlara karşı iyi bir savunma hattıdır.

Zaman kaybı modundayken ararlarsa, başkasını aramasınlar diye onların zamanını boşa harcarım. “Şimdi açıyorum, virüsler yüzünden uzun zaman alıyor” ve biraz kestirin, biraz posta okuyun veya telefonu banyoya götürün ve onlara ses efektleri verin ve sonunda sabırsızlandıklarında soruyorum. eğer anneleri onun bir suçlu olduğunu biliyorsa ve ben Linux çalıştırıyorum ….. “—-klik”

Bu dolandırıcılardan gelen herhangi bir çağrı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi yöntemle tatmin edici terapötik bölümlere dönüştürülebilir:

1. Gerçek olduklarını nasıl anlayabileceğiniz konusunda onları bir konuşmaya yönlendirin. Genellikle kötü okunan ancak sizi ikna etmek için bir süre devam edebilen senaryolarından bir spiel başlatacaklar. Başladıklarında, telefonu onlarla konuşurken bırakın ve uzaklaşın.

2. Onları bir sohbete dahil edin, ancak sessizce konuşun ve onlara kötü bir hattımız olduğunu söyleyin ve mümkünse sesi açmalarını isteyin. Bunu yaptıklarında, konuşmanın bir noktasında, orospu çocuğunu sağır etmek için telefonu yüksek sesle bağırır.

3. Onlarla bir tartışma başlatın. Onlara Microsoft olmadıklarını söylerseniz kolayca yapılır, savunmacı bir şekilde MS tarafından bağlı olduklarını veya yetkilendirildiklerini iddia etmeye çalışacaklardır. Bunu yaptıklarında, onlar hakkında olabildiğince kötü sözler söylemeye başlayın. ebeveynleri, aileleri, işleri, işverenleri ve aklınıza gelebilecek her şey.

Bu tür ilkel terapi harikalar yaratabilir ve sizi sıcak ve tatmin edici bir ışıltı ile bırakabilir.

Microsoft dolandırıcılığının bana “1”i çevirmezsem Microsoft lisansımın iptal edileceğini söylediği “Anonim”den düzenli aramalar alıyorum. Karşıma çıkan numara benim ev numaram, kendimi ev numaramdan aramam komik. Neyse, dediğin gibi telefona cevap vermiyorum.

Başın dik olduğu için teşekkürler. Evet, neredeyse bir kere beni yakaladılar ama kredi kartım yok ve sanki zamanlarını boşa harcıyormuşum gibi bu konuda oldukça kötü davrandılar!

Bir tane aldım ve adama vicdanen nasıl bu kadar çok insanı dolandırdığını sordum. Cevabı, “Bu bir iş” oldu. Sonra ona, İsa’nın yaptıklarından gurur duyup duymadığını sordu. Telefonu kapattı.

Vaktim olursa ben de rol yaparım. Hangi bilgisayarı kullanıyorum? Birkaç tane bilgisayar var veya kurumsal BT’deyim ve yüz bilgisayar ve sunucudan hangisinde sorun olduğunu bilmeliyim ve sorunu departmanıma bildirdikten sonra geri arayabilmem için telefonunuza # ihtiyacım olacak. #’larını vermiyorlar yani: Lütfen bekleyin, ben sizi beklemeye alıp onları arayacağım. (tutmaya devam et..,..). Sorunun ne olduğunu ve bir virüsse hangi virüs olduğunu sormak da eğlencelidir.

Olur. Birisi aradığında ve Microsoft Teknik Destek’ten olduğunu iddia ettiğinde, sadece “hayır değilsin” diyorum ve aramayı aniden sonlandırıyorum. (Yine de telefonu kapatarak kapatabildiğiniz zaman daha tatmin ediciydi!)

Albay Panek, ben de aynı şeyi yapıyorum.. Aslında harika çünkü onların dolandırıcı olduklarını biliyorsunuz ve başka kimseyi rahatsız etmesinler diye telefon hayatlarını bağlıyorsunuz.

Microsoft’tanmış gibi davranan bir arayanın – ya da aslında, hiçbirinin beni gönüllü olarak aramayacağı düşünüldüğünde herhangi bir kuruluş – sahte olduğunu bilmek, hızlı bir müstehcenlik patlaması ve ardından aramayı derhal kesmeme yardımcı oluyor. bir bakış açısı görmelerine yardımcı olun.

Microsoft’tan geldiğini ve sistemimde tehlikeli kötü amaçlı yazılım tespit ettiğini iddia eden büyük bir mesaj ekranımı ele geçirdi. Ekranı temizleyemedim. Mesaj, bilgisayarımın kilidini açmak ve kötü amaçlı yazılımı silmek için belirli bir telefon numarasından Microsoft’u aramam gerektiğini söyleyerek devam etti. Daha iyisini bilmiyordum ve dediklerini yaptım. Uzun lafın kısası, içeri girmelerine izin verdim ve sistemimi tamamen mahvettikten sonra, “düzeltmem” için benden 200 dolardan fazla ücret aldılar. Parasını ödedim ve bir süre daha oyalandılar ve her şeyin yolunda olduğunu söylediler. Ertesi sabah bankamdan yabancı bir ülkeye kredi kartı ödemesini onayladığımı doğrulayan bir telefon aldım ve onaylamadığımı söyledim. “Microsoft”tan bir mesaj daha aldım ve bu sefer kapattım ve mesaj gitti. Malwarebytes’i çalıştırdım ve yarattıkları pisliği temizledi. Beni birkaç kez daha aradıktan sonra, telefon şirketine onları bulmak için telefonuma bir iz koyduğumu söyledim ve işin sonu geldi.

Bu aramalardan haftada yaklaşık 10 tane alıyordum. Belli ki veri listelerini kontrol etmiyorlar bu aptallar Bir adamdan tamamen bıktığımda ona dedim ki, ‘Evet, bilgisayarımın diğer insanların bilgisayarlarına virüs gönderdiğini biliyorum. Sonra ona ‘Neden bildiğimi bilmek ister misin? “EVET” dedi, bilgisayar korsanı olduğum için virüsleri bilgisayarımda sakladığımı ve virüs yaydığımı söyledim, hatta telefon sisteminize virüs gönderdim’ dedim. ses, ‘Oh, bilgisayarları hacklediğin için seni FBI’a şikayet edeceğim” dedim ve ‘Devam edin ve hemen ardından İNSANLARI DOLANDIRICILIĞINDAN HABERDAR EDECEĞİM’ TIKLAYIN !!!!!!!!!!!! !!!!!! Bir tane daha cevapladım ve daha senaryosuna girmeden ona bugün HİNDİSTAN’da işler nasıl diye sordum. ‘Sen bir **deliksin’ dedi ve yüzüme kapattı. Şimdi sizi TEKNİK DESTEK’ten aramak çok hoş bir şey değil, değil mi? Bir keresinde onlardan birine ‘saygın bir iş bul’ demiştim o adam bana bu işten ne kadar para kazandığını söylemeye çalıştı ve o kadar kazanıp kazanmadığımı sordu. Ona bir günde bundan fazlasını yaptığımı söyledim. Telefonu kapattı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sahte telefon numaralarını kullanarak hala beni aramalarını sağlıyorum ve bazıları tanıdığım kişilerin gerçek telefon numaralarıydı ama onlara cevap vermiyorum ve şimdi telesekreterlere gitmelerine izin veriyorum. Oh, peki, onları günde birkaç saat Hindistan’ın kirli sokaklarından uzak tutuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*