Newsom, COVID tehdidi devam ederken ‘Kış geliyor’ diye uyardı

Newsom, COVID tehdidi devam ederken ‘Kış geliyor’ diye uyardı

Vali Gavin Newsom, Kaliforniya’daki COVID-19 pandemisinin gidişatı hakkında bir uyarıda bulunmak için Salı günü tanıdık bir ifadeye döndü.

Monterey’deki California Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Kış geliyor” dedi. “COVID kışı kaldırmıyor.”

Newsom, kışın yaklaşımını dikkatle izleyen ve bunun devlet için ne anlama gelebileceği konusunda endişelerini dile getiren ilk yetkili değil.

Kaliforniya, aylardır süren Delta koronavirüs dalgasının son kalıntılarını henüz üzerinden atmadı ve eyaletin bazı bölgelerinde koşulların yanlış yöne gittiğine dair endişe verici belirtiler var.

“Geçen hafta, önümüzdeki birkaç hafta içinde ne olacağını tahmin ederek varlıkları önceden konumlandırarak, yalnızca eyalet içinde değil, aynı zamanda organize ettiğimiz ve potansiyel personele sahip olduğumuzdan emin olmak için kış dalgalanma stratejimizi tam anlamıyla planlıyorduk. Newsom, eyalet dışından getirmek zorunda kalacağız” dedi.

“Size bunu söylemek istemiyorum çünkü bunun doğru olmasını istemiyorum. Ancak veriler bunu doğruluyor.”

Ne de olsa, Newsom’un daha önce de belirttiği ve Salı günü yinelediği gibi, California geçen yıl bu zamanlar benzer bir durumda buldu, ancak koşulların hızla kötüleştiğini gördü.

8 Kasım 2020’de Kaliforniya, günde yedi günlük ortalama yaklaşık 6.200 yeni koronavirüs vakası bildirdi. Bir ay sonra, eyalet bu sayının dört katından fazlasını rapor ediyordu: günde 26.000 yeni vaka. Ocak ayı başlarında bu sayı günde 45.000’den fazla yeni vakaya sıçradı.

Günlük bildirilen vaka yükleri Şubat ortasına kadar sürekli olarak 10.000’in altına düşmedi.

Mevcut vaka oranları şu anda geçen yıl ile kabaca aynı. The Times tarafından derlenen verilere göre, Pazar günü sona eren yedi günlük süre boyunca Kaliforniya günde yaklaşık 5.700 yeni koronavirüs vakası bildiriyordu.

Eyalet çapında, hem enfeksiyonlar hem de COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışlar aylarca süren düşüşün ardından yatay bir seyir izledi.

Ancak Riverside, San Bernardino ve Fresno ilçeleri dahil olmak üzere daha düşük aşılama oranlarına sahip bazı bölgelerde son haftalarda hastaneye yatışlar arttı. Aşı oranlarının nispeten yüksek olduğu Orange County’de bile, Cadılar Bayramı’ndan bu yana COVID-19 hastaneye yatışları arttı.

California Halk Sağlığı Departmanı ve eyalet halk sağlığı müdürü Dr. Tom谩s Arag贸n, “Eyaletin çoğu yerinde vakalar artarken, gardımızı düşüremeyiz ve bu ölümcül virüsü hafife alamayız.” Memur, Pazartesi günü yaptığı açıklamada.

Halihazırda, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya genelinde daha düşük sıcaklıkların koronavirüsün yeniden canlanmasına yardımcı olabileceğine dair bazı uyarı işaretleri var.

“Nedenini biliyoruz, çünkü [of] Newsom, COVID’e mevsimsellik,” dedi ve “Birkaç yıl sonra bunu anlamak özellikle zor değil. Avrupa’da bu eğilimleri görüyorsunuz. Bu eğilimlerin dünyanın diğer bölgelerine yayıldığını görüyorsunuz. Ne yazık ki, burada olan bu.”

Yetkililer ve uzmanlar, büyük ölçüde sakinlerinin halihazırda COVID-19’a karşı aşılanmış olması nedeniyle, Kaliforniya’nın geçen kışla aynı yıkıcı dalgalanmayı yaşama olasılığının düşük olduğu konusunda büyük ölçüde hemfikir.

Kaliforniyalıların yaklaşık %69’u en az bir doz almıştır ve yaklaşık %63’ü tam aşılıdır.

Bununla birlikte, eyalet çapında hala koronavirüse karşı daha az korumaya sahip milyonlarca sakin var.

Ve aşı bağışıklığının zamanla zayıflayabileceğine dair kanıtlar göz önüne alındığında, yetkililer, uygun olan herkesin, özellikle ciddi COVID-19 semptomları açısından daha yüksek risk altında olanların, destekleyici aşı yaptırmasının önemli olduğunu vurguluyor.

Orijinal Johnson & Johnson aşısı için Moderna takviyesi alan Newsom, “Bu güçlendiricileri yüksek tutmalıyız. Ve işin bitmediğine dikkat etmeliyiz; topa vuramazsın,” dedi. Ekim sonu.

Eyalet verileri, aşılanmamış Kaliforniyalıların salgından orantısız şekilde etkilenmeye devam ettiğini gösteriyor. Aşılanmamış bireylerin COVID-19 kapma olasılıkları kabaca yedi kat, hastaneye yatmayı gerektirme olasılığı yaklaşık 10 kat daha fazladır ve aşılı meslektaşlarına göre ölme olasılıkları 18 kat daha fazladır.

Arag贸n, “Uyanıklık, başka bir zorlu COVID-19 kışına karşı en iyi savunmamızdır.” Dedi. “Henüz yaptırmadıysanız aşı olun.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*