Nexus 4, 5, 6, 7, 9, 10 ve Player’ın tümü, buradan itibaren Stagefright güncellemesi, aylık güvenlik yamaları alır

Nexus 4, 5, 6, 7, 9, 10 ve Player’ın tümü, buradan itibaren Stagefright güncellemesi, aylık güvenlik yamaları alır

Bilmiyorsanız, Google bozuk şeyleri onarmak için çok çalışıyor ve büyük bir güvenlik açığı, onu düzeltmek için hızlı bir OTA’yı tetikledi. Bu güvenlik açığı, hatalı kodu bir bilgisayar korsanının bir MMS videosu göndererek telefonunuzun kontrolünü ele geçirmesine izin verebilecek bir multimedya kitaplığı olan Stagefright’tır.

Google, neredeyse tüm modern Nexus cihazları için güncellemeleri duyurdu ve bize aylık güvenlik düzeltme ekleri getirecek bir program duyurdu ve OTA yalnızca sınırlı bir biçimde birkaç kişiye yayılırken, şimdi kablosuz olarak daha geniş bir kitleye yayılıyor.

Bununla birlikte, güncelleme için OTA bağlantıları birkaç cihaz için ortaya çıkmaya başladı. Bu bağlantılar, cihazınızın deposuna bırakılabilir ve en son sürümde yanıp sönebilir, ancak özel bir ROM kullanıyorsanız veya en son resmi bellenimden başka bir şey kullanıyorsanız, uyumlu olmayabileceğinden bunu atlatmak isteyeceksiniz. Bu, cihazınızı kutudan ilk çıkardığınız zamanki gibi bir çalışma durumuna ayarlayacak olan yanıp sönen fabrika resimlerine karşıdır (bu nedenle, herhangi bir bilgiyi kaybetmek istemiyorsanız bunları kullanmayın).

Bağlantılar İndir

Bunları uygun yapıların üzerine flaş etmeniz gerekeceğini unutmayın, bu nedenle mevcut yapınızı iki kez kontrol ettiğinizden ve üzerinde olmanız gereken şey olduğundan emin olun. İşte bağlantılar ve ilgili yükseltme yolları:

  LMY47V’den Nexus 4LMY48I

  Nexus 5 LMY48B’den LMY48I

  Bağlantı Noktası 6 LMY47Z’den LMY48I

  LVY48C’den Nexus 6 (Project Fi)LVY48E

  LYZ28E’den Nexus 6 (T-Mobile) LYZ28J

  Nexus 10LMY47V’den LMY48I

Hâlâ OTA dosyalarına bağlantılar arıyoruz. Bağlantı Noktası 7 ve Bağlantı Noktası 9 birimler, bu gönderiyi mallarla güncellemeye çalışırken periyodik olarak tekrar kontrol ettiğinizden emin olun. Bunları yanıp sönme konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? AndroidForums.com’daki yardımsever ve arkadaş canlısı ruhlar size yardımcı olmaktan mutluluk duyar, bu yüzden uğrayın ve bir satır bırakın!

| | | Drenaj Google.com, 2007-2021

/*# sourceURL=/css/ampshared.css*/

Bu cihazlar arasında Nexus 4, Nexus 5, Bağlantı Noktası 6, Bağlantı Noktası 7, Bağlantı Noktası 9, Nexus 10 ve hatta Nexus Player. Yama yalnızca hakkında çok şey duyduğumuz Stagefright açığını kapatmakla kalmayacak, aynı zamanda OEM’lere ve taşıyıcılara gönderilen periyodik güvenlik bültenlerinde Google’ın vurguladığı bazı sorunlar için düzeltmeler de içeriyor.

Yine de hepsi bu değil. Google, bu çağdaş Nexus cihazları için 3 yıla kadar aylık güvenlik düzeltme ekleri sağlama taahhüdünde bulundu ve Nexus cihazlarını piyasaya sürüldükten sonra en az 18 ay boyunca Android platformunun en son sürümüne güncel tutma taahhüdünü yeniden teyit etti. Düzeltmeler, kullanıma sunulur sunulmaz AOSP’ye de iletilecektir, böylece OEM’ler, geliştiriciler ve daha fazlası, en son düzeltmelerin kendilerine gecikmeksizin sunulduğundan emin olabilirler.

Güvenlik, geçtiğimiz yıl mobil işletim sistemleri için büyük bir konuşma konusu oldu ve Apple, en son geliştirici konferansının önemli bir bölümünü güvenliğin önemini kafamıza sokarak geçirdi.

Google da bu konuda bağırıyor ve Android doğal olarak güvenlik açıklarına, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer kötü durumlara daha yatkın olsa da, şirket Android kullanıcılarının korunmasını sağlamak için büyük adımlar attı. Örneğin, Google Play her uygulamayı kötü amaçlı kodlara karşı tarar ve Google ayrıca, telefonunuzda zararlı bir uygulama bulunmadığından emin olmak için daha yeni Android telefonlarda normal cihaz taramalarını etkinleştirmenize izin verir.

Tüm bunlar, uygulamaların yalnızca Google Play Store’dan geldiği durumlarda, cihazların yalnızca %0,15’inin kötü niyetli olarak etkilendiği anlamına gelir. Üçüncü taraf uygulamaları yükleyenlerin riski elbette kendilerine aittir, dolayısıyla bu durumda sayı ne olursa olsun Google tamamen sorumlu tutulamaz.

Stagefright ve diğer olası kalıcı sorunlara gelince, üreticilerin ve taşıyıcıların Nexus olmayan akıllı telefonlarını ve tabletlerini çok fazla gecikmeden güncelleyebileceklerini umalım.

[via Google]

| | |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*