Pandemi müziği: S’pore’dan albümler Gentle Bones, Ramli Sarip ve daha fazlası, Eğlence Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Pandemi müziği: S’pore’dan albümler Gentle Bones, Ramli Sarip ve daha fazlası, Eğlence Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Pandemi denizaşırı canlı şovlarını ve projelerini etkilerken, Singapurlu müzisyenler geçtiğimiz yıl yeni şarkılar yazmaya ve albüm kaydetmeye yöneldi.

Kıdemli şarkıcı-söz yazarı Ramli Sarip’in yeni albümü, 1980’lerin ortalarından beri Singapur’da yapılan ilk albümü olurken, indie öncülerinden The Oddfellows’un en son tam sürümü 1992’den beri ilk.

Yerel İngiliz müzik sahnesinin en popüler sanatçılarından pop şarkıcısı Gentle Bones, sekiz yıl önce çıkış yaptığından bu yana ilk albümünü yıl sonunda yayınlayacak.

69 yaşındaki Ramli için 23. albümü Rasa (Feel) pandemi olmasaydı gerçekleşmeyecekti.

1980’lerin ortalarından beri zamanının çoğunu Malezya ve Endonezya’da konserler düzenleyerek ve müzik projeleri üzerinde çalışarak geçirdi. Geçen yıl Şubat ayından bu yana seyahat edemeyen ve nadiren konserler verdiği için gitarist Addy Cradle, perküsyoncu Riduan Zalani ve basçı Din Safari gibi Singapurlu müzisyenlerle yeni şarkılar üzerinde çalışmaya odaklandı.

Gerçek adı Joel Tan olan Gentle Bones, canlı şovları ve seyahatleri kısmak zorunda kaldığından beri yeni müziklerle daha üretken olduğunu söylüyor. Daha önce sadece EP’ler ve single’lar yayınladı.

27 yaşındaki, “Dürüst olmak gerekirse, şu anki durum olmasaydı, albüm var olmazdı, çünkü beni ne yapabileceğime, yani sınırlı bir alanda müzik yapmaya odaklanmaya zorladı” diye ekliyor. .

Müzikal işbirliklerine sıkı bir şekilde inanan sanatçı, yalnızca Benjamin Kheng gibi yerli sanatçılarla çalışmakla kalmadı, aynı zamanda Tayvanlı şarkıcı Karencici ve Filipinli şarkıcı Clara Benin gibi bölgesel sanatçılarla da çalıştı.

The Oddfellows üyeleri için müzik, bu zor zamanlarda bir teselli oldu. What’s Yours And Mine adlı yeni albümlerindeki şarkıların çoğu pandemi hayatından ilham aldı.

57 yaşındaki gitarist, şarkıcı ve söz yazarı Kelvin Tan şöyle diyor: “Bunun arkasındaki tüm fikir, Covid-19 sırasında herkesin acı çekmesi, herkesin deneyimi olması. Bu bağlantıya sahibiz, bunu birlikte yaşıyoruz.”

ABD’de yaşayan ve albümünü Nashville’de kaydeden şarkıcı-söz yazarı lewloh, Ağustos ayında piyasaya sürdüğü ikinci albümü michigan/missinghim için tanıtım stratejilerini ayarlamak zorunda kaldı.

25 yaşındaki genç, yeni şarkıları bir seyirci önünde canlı olarak çalamamanın zor olduğunu söylüyor.

“Genellikle, canlı şovlar yeni projelerimi tanıtmama ve dinleyicilerimle daha iyi bağlantı kurmama yardımcı oluyor, ancak yeni normal canlı yayın şovları oldu. Bu kesinlikle zor bir ayardı. Seyirciler arasında artık benim kötü şakalarıma gülecek kimse yoktu ve bana iyi bir iş yapıp yapmadığım konusunda ipuçları ver.”

Salgın öncesi ilk albümü Lost In You’daki şarkılar üzerinde çalışmaya başlayan şarkıcı-söz yazarı Gareth Fernandez, yenilik yapmak zorunda kaldı. Ağustos ayında çıkan albümü lansmanı için canlı bir konser yerine, 31 yaşındaki oyuncu çevrimiçi bir belgesel dizisi çekti ve üretti.

“Ekibi güvende tutarken kaliteli bir ürün üretebilmek için çok fazla planlama, gece geç saatlerde iş sonrası toplantıları, tam gün kayıt ve çekim, DIY (kendin yap) nakliye ve kurulum yapmak zorunda kaldık. aksesuarlar, setler ve ışıklar. Ve liste uzayıp gidiyor.”

Günün sonunda, müzisyenlerin pandemi tarafından kuşatılmış bir dünyada oynayacakları rolleri var.

Joel Tan şöyle diyor: “Sanatçılar olarak şu anda devam eden kolektif mücadeleye katkıda bulunabileceğimiz gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Sanatçı arkadaşlarım, yapımcılarım ve ben olarak yapmaya çalıştığımız şey bu. kuyu.”

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*