Pfizer ve BioNTech araştırmasında, Dünya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler’de Covid-19 güçlendirici aşının yüksek etkinliğini bildirdi

Pfizer ve BioNTech araştırmasında, Dünya Haberleri ve En Çok Okunan Haberler’de Covid-19 güçlendirici aşının yüksek etkinliğini bildirdi

BERLİN (REUTERS) – 21 Ekim Perşembe günü Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, bir Faz III denemesinden elde edilen verilerin, Delta varyantı da dahil olmak üzere virüse karşı Covid-19 aşılarının takviye dozunun yüksek etkinliğini gösterdiğini söyledi.

16 yaş ve üzeri 10.000 katılımcıyla yapılan bir denemenin, Delta türünün yaygın olduğu bir dönemde hastalıklara karşı yüzde 95,6 etkinlik gösterdiğini söylediler.

İkinci atıştan yaklaşık 11 ay sonra uygulanan bir güçlendirici, olumlu bir güvenlik profiline sahipti ve koronavirüsün oldukça bulaşıcı Delta varyantına karşı çalıştı. Veriler meslektaş incelemesi için gönderilmedi.

Deneme sonuçları, USFDA’nın Moderna, J&J Covid-19 güçlendiricilerini temizlemesi, Moderna ve Johnson & Johnson’ın Kovid-19 aşılarının güçlendirilmesi için farklı aşıların kullanımını desteklemesi ve Amerikalıların tercih edebileceğini söylemesi, USFood ve İlaç İdaresi’nin yetkilendirdiği destek dozlarından bir gün sonra geldi. güçlendirici olarak orijinal aşılarından farklı bir atış.

Pfizer, ikinci dozdan dört ay sonra yüzde 96’lık bir zirveden yüzde 84 etkinlik gösteren bir çalışmaya atıfta bulunarak, iki aşamalı aşının etkinliğinin zamanla düştüğünü söylemişti. Bazı ülkeler takviye dozları verme planlarını çoktan ilerletmişti.

İlaç üreticileri, çalışmadaki ikinci doz ile destekleyici aşı veya plasebo arasındaki medyan sürenin yaklaşık 11 ay olduğunu söyleyerek, ilaç verilen grupta 109 vakaya kıyasla, takviye grubunda sadece beş Covid-19 vakası olduğunu da sözlerine ekledi. plasebo vuruşu.

Pfizer CEO’su Albert Bourla yaptığı açıklamada, “Bu sonuçlar, insanları bu hastalığa karşı iyi korumayı hedeflediğimiz için güçlendiricilerin faydalarına dair daha fazla kanıt sağlıyor.” Dedi.

Katılımcıların ortanca yaşı 53 olup, katılımcıların yüzde 55,5’i 16-55 yaşları arasında ve yüzde 23,3’ü 65 yaş ve üzerindedir.

Şirketler, hakemli yayın için denemenin ayrıntılı sonuçlarını ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA), Avrupa İlaç Ajansı’na ve diğer düzenleyici kurumlara mümkün olan en kısa sürede sunacaklarını söyledi.

ABD ajansları, 65 yaş ve üstü, ciddi hastalık riski taşıyanlar ve işleri nedeniyle virüse maruz kalanlar için korumayı artırmak için ilk atış turundan en az altı ay sonra Pfizer/BioNTech aşılarının güçlendiricilerine daha önce izin vermişti.

Pittsburgh Üniversitesi tıp fakültesinde profesör olan DrWalid Gellad, semptomatik Covid-19’u önlemek için üçüncü doza sahip olmanın bir yararı olduğunu söyledi, ancak güçlendiricinin yaşlı insanlara olduğu kadar genç insanlara da yardımcı olup olmadığını sorguladı.

“Bunun öncelikle çok, çok daha yaşlı insanlarda olup olmadığını hala çok merak ediyorum. Çünkü yapmak istemediğimiz şey tükendi ve daha önce Covid-19’a yakalanmış ve iki tane almış 25 yaşındakilere güçlendiriciler vermek. aşı dozları, sadece bu basın açıklamasına dayanarak,” dedi Gellad.

ABD ve AB düzenleyicileri, iki doz rejimlerinden daha zayıf korumaya sahip olması muhtemel olan bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar için Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından üçüncü doz Covid-19 aşılarına zaten izin verdi.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*