PowerPoint 2010 hile sayfası: Görsel tur

PowerPoint 2010 hile sayfası: Görsel tur

PowerPoint 2007’de olduğu gibi, PowerPoint 2010 arabirimi, yaygın olarak kullanılan komutlar için Şeritte merkezlenir. Ayrıca, istediğiniz komutlarla özelleştirebileceğiniz Hızlı Erişim araç çubuğu da kullanışlıdır. Dosya sekmesi, bir dizi görevi yerine getirebileceğiniz bir komut merkezi olan Backstage adlı bir alana götürür.

PowerPoint 2010 arayüzü ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi için PowerPoint 2010 hile sayfamıza bakın.

Sevin ya da sevmeyin, Şerit, PowerPoint 2010 ile çalışmanın ana yoludur. Eski tarz menüler ve araç çubukları yerine, Şerit, ortak görevler için küçük simgeleri büyük bir şerit üzerindeki sekmelerde gruplandırır. Varsayılan olarak gösterilen Giriş sekmesi, yeni slaytlar oluşturma, düzenleri değiştirme ve metni biçimlendirme gibi en sık kullanılan özellikleri içerir.

Diğer sekmeler benzer gruplamalara sahiptir. Örneğin, yeni Geçişler sekmesi, slaytlar arasında geçişler oluşturmak için kullanabileceğiniz öğelerin düğmelerini gösterir — Kes, Soldur, Sil, Böl ve daha fazlası. Ve PowerPoint 2010’da herhangi bir Şerit sekmesini istediğiniz komutlarla özelleştirebilirsiniz.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

Şerit bağlama duyarlıdır, yaptığınız şeye göre değişir. Yaptığınız göreve bağlı olarak, bazen daha fazla sekme ve alt sekme ekler. Örneğin, bir grafiği eklediğinizde ve vurguladığınızda, tamamen yeni birkaç sekme belirir: Tasarım, Düzen ve Biçim, tümü Şeridin hemen üzerindeki Grafik Araçları üst başlığının altında.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

Şeritteki Dosya sekmesini tıklattığınızda, sunumları kaydetme, yazdırma ve paylaşma, sunumunuzu yayınlama, sunumunuza gömülü medya dosyalarını sıkıştırma ve daha fazlası gibi genel görevleri yapmak için tek noktadan bir mağaza olan Backstage ekranına yönlendirilirsiniz. .

Backstage’deki Bilgi ekranı, üzerinde çalıştığınız dosya hakkında faydalı bilgiler gösterir ve izinlerini ayarlamanıza, onu paylaşıma hazırlamanıza ve daha pek çok şeye olanak tanır.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

Backstage’deki Kaydet ve Gönder ekranı, sunumları paylaşmanız için sayısız seçenek sunar: e-posta yoluyla, Microsoft SharePoint’te, bulutta, İnternet üzerinden yayın, PDF olarak, video olarak, DVD’de paketlenmiş ve daha fazlası.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

Backstage’deki Seçenekler ekranı, slayt gösterisi seçenekleri, prova seçenekleri ve çeşitli Şerit sekmelerinde ve Hızlı Erişim araç çubuğunda hangi düğmelerin görüneceği dahil olmak üzere PowerPoint’in görünüm ve çalışma şeklini özelleştirmenize olanak tanır.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

PowerPoint 2010, harici bir program kullanmak zorunda kalmadan PowerPoint içinde videoları düzenlemek için bir dizi araç içerir. Videoyu kırpabilir, giriş ve çıkışlar ekleyebilir, parlaklığı ve kontrastı ayarlayabilir, bir dizi özel efekt ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

PowerPoint 2010, bir sunumda kullandığınız bir grafik veya fotoğraf üzerinde temel görüntü düzenlemesi gerçekleştirmek için yeni araçlar da sunar. Bu araçlar kesinlikle Adobe Photoshop ve hatta orta seviye görüntü düzenleme yazılımıyla rekabet etmez, ancak basit, hızlı ve kirli düzenleme için hile yaparlar.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

Microsoft artık Web üzerinden canlı bir sunum paylaşmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir PowerPoint Yayın Hizmeti sunmaktadır. (Çalışması için bir Windows Live ID’ye ihtiyacınız olacak.) Bir yayın başlattığınızda, sunuma bir bağlantı oluşturulur; bu bağlantıyı diğer kişilere gönderebilirsiniz, bu kişiler daha sonra tıklayabilir ve sunumunuzu herhangi bir Web tarayıcısında İnternet üzerinden akış halinde izleyebilirler.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

Korumalı Görünüm adlı yeni bir özellik, size e-posta yoluyla gönderilen veya Web’den indirdiğiniz PowerPoint belgelerini açtığınızda bilgisayarınızı güvende tutmak için tasarlanmıştır. Bu belgelerden birini her açtığınızda, Korumalı Görünüm’de açılır, bu da esasen o belgenin bilgisayarınıza erişmesini engellediğiniz anlamına gelir.

Bu aynı zamanda, bu belgeleri düzenleyemeyeceğiniz, hatta yazdıramayacağınız anlamına gelir – yalnızca okuyabilirsiniz. Dosyanın güvenli olduğunu biliyorsanız, Korumalı Görünüm uyarı mesajındaki Düzenlemeyi Etkinleştir düğmesini tıklayın. Bu, onu Güvenilir Belge olarak işaretler; bundan sonra onu düzenleyebilecek veya yazdırabileceksiniz.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

Hangi Şerit sekmesinin gösterildiğinden bağımsız olarak en sık kullandığınız komutlara tek tıklamayla erişmek için, Hızlı Erişim araç çubuğunun sağındaki küçük aşağı oku tıklatarak ve Daha Fazla Komut’u seçerek PowerPoint 2010’un Hızlı Erişim araç çubuğunu özelleştirin.

Burada gösterilen Seçenekler ekranını göreceksiniz. Ekranın sol tarafından komutları seçin, sağdaki listeye ekleyin ve Hızlı Erişim araç çubuğunda görünecekler.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

Şeridi geçici olarak gizleyerek bazı ekran gayrimenkullerini geri alabilirsiniz. Bunu yapmak için Ctrl-F1 tuşlarına basın veya Şeritte herhangi bir yere sağ tıklayın ve “Şeridi Küçült” seçeneğini seçin.

Şerit, istediğiniz zaman kullanılabilir olmaya devam edecektir — tek yapmanız gereken uygun sekmeye (Giriş, Ekle, Tasarım, vb.) tıklamak ve görünür. Daha sonra artık kullanmadığınızda gizlice kaybolur.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

Şerit ile çalışmak için akıllı klavye kısayolları seti kullanabilirsiniz. Alt tuşuna basın ve her sekme için menüde küçük bir harf veya sayı simgesi görünecektir – örneğin, Ana Sayfa sekmesi için H harfi. Şimdi klavyenizdeki o harfe basın ve o sekmeyi veya menü öğesini görüntüleyeceksiniz.

Sekme göründüğünde, sekmedeki çoğu seçenek için harfler ve sayılar da olacaktır ve bu da parmaklarınızı klavyeden çekmeden komutları seçmenin kolay bir yolunu sağlar.

PowerPoint 2010 hile sayfasına geri dön

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*