PowerPoint Slaytlarını Mac Keynote Sunumuna Dönüştürme

PowerPoint Slaytlarını Mac Keynote Sunumuna Dönüştürme

PowerPoint, sunumlar söz konusu olduğunda endüstri standardı olabilir, ancak tek seçenek olmaktan çok uzaktır. Evet, Microsoft’un teklifi en güçlüsü olabilir, ancak kullanımı en kolay olanı değil. Bu başlık, sunum hazırlamayı ve sunmayı kolaylaştıran Apple’ın Keynote’una gidebilir.

Keynote düşkünü biri olsanız bile, bir PowerPoint dosyasına takılıp kaldığınız durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunları .ppt veya .pptx formatı ile anlayabilirsiniz. Neyse ki bunları Keynote formatına dönüştürmek basit bir işlemdir.

powerpoint'ten açılış konuşmasına içe aktarma

Başlamak için PowerPoint sununuzu Keynote’ta açın. Apple’ın yazılımı hem daha yeni .pptx biçimini hem de eski .ppt uzantısını destekler. Aşırı derecede şanslı değilseniz, muhtemelen birkaç uyarı göreceksiniz.

Karşılaşacağınız en yaygın sorun, eksik yazı tipleridir. Bir Microsoft ürünü olan PowerPoint, varsayılan olarak Microsoft yazı tiplerini kullanır. Bunlar Apple’ın yazılımında bulunmadığından, bazı alternatifler seçmeniz gerekecek.

Garip bir şekilde, bir yazı tipini aynı ada sahip bir yazı tipiyle değiştirmeniz bile gerekebilir. Görünüşe göre PowerPoint’te kullanılan Helvetica, Keynote’un Helvetica sürümüyle aynı değil.

powerpoint-to-keynote-font-değiştirme

Tek yaptığınız sunum yapmaksa, kesinlikle yazı tiplerini değiştirmenize gerek yoktur. Yine de sunuyu düzenlemeyi planlıyorsanız, yenilerini seçmeniz gerekir.

Eksik yazı tipleri en yaygın sorun olsa da karşılaşabileceğiniz tek sorun bunlar değildir. Örneğin, bir PowerPoint dosyasını Keynote’a aktarırken grafikler sorunlu olabilir. En kötü senaryolarda, grafiği tamamen yenisiyle değiştirmeniz gerekebilir.

Kaç tane PowerPoint özelliği kullandığınıza bağlı olarak karşılaşabileceğiniz başka sorunlar da vardır. PowerPoint ve Keynote arasında uyumlu olan ve olmayanların bir listesi Apple’ın web sitesinde mevcuttur.

powerpoint'ten açılış konuşmasına sunum

Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra, sonraki adım sunumunuzu gözden geçirmek olmalıdır. Bu şekilde, diğer uyumsuz özellikleri veya diğer sorunları kontrol edebilirsiniz. Doğru görünmeyen bir şey bulursanız, şimdi düzeltmenin zamanı geldi.

Sunuyu sorunsuz bir şekilde tamamlayabiliyorsanız, şimdi dosyayı kaydetme zamanı. Sunumu bir Keynote dosyası olarak kaydettiğinizde dönüştürme işlemi tamamlanır. Her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için dosyayı kapatıp tekrar açmak isteyebilirsiniz. Herhangi bir sorunu sunumun ortasında değil, erkenden yakalamak daha iyidir.

Burada değinilmeyen sorunlarla karşılaşıyorsanız, Mac’inizde PowerPoint’in yüklü olması yardımcı olabilir. Bu şekilde, Keynote’un biçimine dönüştürmeden önce sununun orijinal sürümündeki sorunları düzeltebilirsiniz. İdealden daha az olabilir, ancak bir Office 365 aboneliğiniz varsa hayatınızı kolaylaştırabilir. Sonunda yine de Keynote’a dönüştürebilirsiniz, ancak sorunlarla karşılaşırsanız takılıp kalmazsınız.

Aşırı durumlarda veya zamanınız kalmadığında Keynote’a geçmek bir seçenek olmayabilir. Bir PowerPoint dosyasına takılıp kaldıysanız ancak yazılıma sahip değilseniz, bir çözüm var. Microsoft Word dosyalarında olduğu gibi, PowerPoint’in web sürümünde bir .pptx veya .ppt dosyası açabilirsiniz. Bu ilk tercihiniz olmayabilir, ancak sunumunuzu bir anda kurtarabilir.

En son eğitimlerimizle ilgili güncellemeleri alın.

Kris Wouk bir yazar, müzisyen ve birisi web için video yaptığında adı ne olursa olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*