Singapur merkez bankası, yasadışı bankacılık işlemleriyle mücadele etmek için yeni dijital platform başlatacak, Bankacılık Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Singapur merkez bankası, yasadışı bankacılık işlemleriyle mücadele etmek için yeni dijital platform başlatacak, Bankacılık Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Singapur, 2023 yılına kadar suç ve terör faaliyetlerini finanse etmeyi amaçlayan mali işlemlere ve kitle imha silahlarının geliştirilmesine karşı yeni bir dijital güvenlik katmanıyla silahlandırılacak.

En güvenilir ve güvenli finans merkezlerinden birini düzenleyen Singapur Para Otoritesi (MAS), 1 Ekim Cuma günü yaptığı açıklamada, kara para aklamayı, terör finansmanını önlemek için Cosmic adlı bir veri ve bilgi paylaşım platformu başlatacağını duyurdu. ve yayılma finansmanı.

Cosmic, finansal kurumların, önemli risk eşiklerini aştıkları müşteriler veya işlemler hakkındaki bilgileri birbirleriyle zamanında güvenli bir şekilde paylaşmalarına olanak tanıyacak.

Cumhuriyet merkez bankası yaptığı açıklamada, “Bu tür bilgi paylaşımı, finans kuruluşlarının yasa dışı ağları belirlemesine ve bozmasına yardımcı olacak, böylece Singapur finans merkezinin korunmasına yardımcı olacak” dedi.

Kozmik platform, MAS ve Singapur’daki altı büyük ticari banka – DBS, OCBC, UOB, Standard Chartered, Citibank ve HSBC tarafından ortaklaşa oluşturuldu.

Altı banka, platformu MAS ile birlikte geliştirmeye devam edecek ve bilgi paylaşımını yöneten düzenleyici bir çerçevenin yanı sıra 2023’te kullanıma sunulduğunda ilk kullanıcılar olacak.

MAS, Cosmic’in kapsamını kademeli olarak daha fazla finansal kurumu kapsayacak şekilde genişletmeyi ve paylaşımın bazı yönlerini zorunlu hale getirmeyi planlıyor.

Cosmic, başlangıçta ticari bankacılıkta üç temel finansal suç riskine odaklanacak – paravan şirketlerin kötüye kullanılması, ticaret finansmanının yasa dışı amaçlarla kötüye kullanılması ve yayılma finansmanı. Daha fazla odak alanı daha sonra eklenecektir.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “MAS, mevzuatta, finansal kuruluşların bu bilgi paylaşımına sadece kara para aklama, terörün finansmanı ve nükleer silahların yayılmasının finansmanı ile mücadele amacıyla izin verilmesini sağlayacaktır” denildi.

Ayrıca Cuma günü, Cosmic için önerilen yasal çerçeve ve platformun özellikleri hakkında bir kamu istişare süreci başlayacak.

“MAS, ilgili tarafları 1 Kasım 2021’e kadar istişare belgesinde belirtilen teklifler ve mevzuat değişiklikleri hakkındaki yorumlarını sunmaya davet ediyor.”

Merkez bankası, Cosmic’in bilgiye yetkisiz erişimi önlemek için güçlü güvenlik özelliklerine sahip olacağını ve MAS tarafından işletileceğini söyledi.

MAS ayrıca tüm Kozmik katılımcıların, Kozmik bilgilerin yetkisiz kullanımına ve ifşasına karşı korunmak için sağlam önlemler almasını isteyecektir. Finansal kuruluşların (FI’lar) bu gerekliliklere uyumunu denetleyecek ve hatalı olanlara karşı önlem alacaktır.

MAS’ta politika, ödemeler ve mali suçlardan sorumlu genel müdür yardımcısı Loo Siew Yee, Cosmic’in buradaki FI’ların şüpheli faaliyetleri tespit etme ve engelleme yeteneklerini önemli ölçüde artıracağını ve meşru aktörler üzerindeki etkiyi en aza indireceğini söyledi.

“Bilgi paylaşımı çerçevesi, ciddi suç davranışlarını hedef almak ve FA’ların kötü aktörleri temizlemek ve caydırmak için daha hızlı tespit etmesine olanak sağlamak için tasarlanmıştır. FI’ların daha iyi hizmet verebileceği güvenilir bir finans merkezi ve iş yapmak için Singapur’un konumunu güçlendirecektir. meşru müşterilerin büyük çoğunluğu.”

MAS, Kara Para Aklamanın, Terörizmin Finansmanı Bilgilerinin ve Vakalarının İşbirlikçi Paylaşımı anlamına gelen Cosmic’in, FA’ların müşterilerin hesaplarındaki olağandışı faaliyetler hakkında birbirlerini uyarmalarına yardımcı olacağını söyledi – çoğu yargı alanında karşılaştıkları ortak bir zorluk.

“Bu boşluk, mali suçlular tarafından, farklı FI’larda hesapları olan bir kuruluşlar ağı aracılığıyla yasa dışı işlemler yapmak için sıklıkla kullanılır; öyle ki, her bir FI kendi başına bu işlemleri zamanında tespit etmek için yeterli bilgiye sahip değildir.”

DBS Bank’ın hukuk, uyum ve sekreterlik grup başkanı Bay Lam Chee Kin, teknolojinin ve kamu-özel sektör ortaklıklarının mali suçlarla mücadelede oyunun kurallarını değiştirdiğini söyledi.

OCBC Bank’ta yasal ve düzenleyici uyum grup başkanı Loretta Yuen, bankaların yıllardır altyapıya önemli yatırımlar yapmasına rağmen, bu suçlarla kendi başlarına mücadele ettiklerini ve bunun da serpintileri etkili bir şekilde önleme yeteneklerini sınırladığını söyledi.

“Mali suçlardaki kötü aktörler, yasadışı fonları gizlemek ve harcamak için belirli bir süre boyunca genellikle farklı bankaların banka hesaplarını kullanır. Şüpheli hesapların verilerini ve bilgilerini ilk anda ortak bir platformda paylaşarak, hızlı bir şekilde kırmızı bayraklar gönderir. diğer bankaların mali suçlar için kullanılmasını engellemek için ağ” dedi.

HSBC Singapur Uyum Direktörü Jamil Ahmed, Cosmic’in bankanın mali suçları tespit etmek, analiz etmek ve azaltmak için mevcut yeteneklerini daha da geliştirmesine izin vereceğini söyledi.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*