Singapur’un ulusal Covid-19 aşı programına dahil olan Sinovac; 3 doz önerilir, Sağlık Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

Singapur’un ulusal Covid-19 aşı programına dahil olan Sinovac;  3 doz önerilir, Sağlık Haberleri ve En Çok Okunan Haberler

SİNGAPUR – Salgını yöneten çok bakanlıklı görev gücü 23 Ekim Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Sinovac Covid-19 aşısının mRNA aşılarıyla aşılanamayan veya aşılanmak istemeyen kişilere hitap etmek için ulusal aşı programına dahil edileceğini söyledi.

Bu, Sağlık Bilimleri Kurumu’nun (HSA) aşının Pandemi Özel Erişim Yolu (PSAR) kapsamında geçici iznini takip eder.

Sağlık Bakanlığı (SB) bir kişinin tam olarak aşılanmış sayılması için üç doz Sinovac aşısının gerekli olacağını söyledi.

HSA, ikinci dozun ilk dozdan 28 gün sonra, üçüncü dozun ise ikinci dozdan 90 gün sonra alınması gerektiğini söyledi.

Sinovac aşısının iki dozunu almış olan tüm bireyler, hangisi daha geçse, ikinci dozdan sonraki dört ay veya bu yıl 31 Aralık boyunca tam olarak aşılanmış olarak kabul edilecektir.

Bireyler aşı durumlarını korumak için o zamana kadar üçüncü dozlarını almak zorunda kalacaklar.

Ulusal aşı programı kapsamında Sinovac aşısı ücretsiz olarak uygulanacak ve Aşı Yaralanması Mali Yardım programı kapsamında yer alacaktır.

Ancak, görev gücünün eşbaşkanı olan Sağlık Bakanı Ong Ye Kung, PSAR onayı verilmeden ve kendilerine ödeme yapılmadan önce Sinovac aşısını alan kişilere geri ödeme yapılmayacağını söyledi.

Ong, Sağlık Bakanlığı’nın Sinovac aşısının uygulanması için Raffles City Kongre Merkezi’ndeki aşı merkezini görevlendireceğini de sözlerine ekledi.

Bu, 11 Halk Sağlığına Hazırlık Kliniğinin yanı sıra seçkin özel kliniklerin üzerindedir.

SB Cumartesi günü aşağıdaki yönergeleri sağladı:

– Bugüne kadar yalnızca bir veya iki doz Sinovac aşısı olan kişiler, daha optimal koruma sağladığı için mRNA aşılarıyla üç dozluk bir birincil seri rejimi tamamlamaları için şiddetle teşvik edilir.

– Tıbbi nedenlerle herhangi bir doz mRNA aşısı yapamayan kişiler, birincil seri rejimlerini tamamlamak için toplam üç doz Sinovac almalıdır.

– mRNA aşılarıyla aşılamaya başlayan ancak ilk dozdan sonra alerji veya ciddi advers reaksiyonlar geliştirenler, iki doz daha Sinovac ile üç dozluk birincil seri rejimi tamamlamalıdır.

– İkinci doz mRNA aşısından sonra alerjik reaksiyon meydana gelirse, kişi destekleyici aşı için uygun olduğunda, destekleyici aşı olarak bir doz daha Sinovac almalıdır.

– Sinovac, halihazırda iki doz mRNA aşısını tamamlamış ve alerji veya ciddi advers reaksiyonlar geliştirmemiş kişilere destekleyici olarak sunulmayacaktır. Bu grup için Ulusal Aşı Programı kapsamında destekleyici doz olarak üçüncü doz mRNA aşısı kendilerine sunulacaktır.

Bay Ong, uygun nüfusun yüzde 94’ünün aşılarını yaptırdığını veya yaptırdığını söyledi.

Ancak aşısız kalan uygun nüfusun yüzde 6’sı arasında 70.000’i 70 yaş üstü veya 60 yaş üstü yaşlılardır.

Bay Ong, “Covid-19 ile enfekte olmaları durumunda çok hastalanma riskleri yüksek” dedi.

“Bu aşısız bireylerin bazıları tıbbi nedenlerle mRNA aşılarını alamıyor. Diğerleri ise sadece mRNA olmayan bir aşıyı tercih edebilir.

“Bu yüzden onları aşı olmaya teşvik etmek için Sinovac aşısını onlar için daha erişilebilir hale getireceğiz.”

Bakanlık ayrıca Sinovac aşısının 12 ila 17 yaş arasındaki bireyler için genel kullanım için onaylanmadığını söyledi.

Bu, Sinovac’ın başvurusunda yer almamaktadır ve ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün Acil Kullanım Listesi kapsamında onayladığı kullanımla da tutarlıdır.

Ancak, Pfizer-BioNTech/Comirnaty mRNA aşılarının tam iki doz rejimini tamamlamak için tıbbi olarak uygun olmayan bu yaş grubundakiler için Sağlık Bakanlığı, Sinovacunder’ı özel bir halk sağlığı programı kullanarak üç dozluk bir birincil seri sunacaktır.

Sağlık Bakanlığı, Sinovac’ın 18 yaşın altındaki kişilerde kullanımının HSA’nın PSAR geçici iznine dahil edilmediği göz önüne alındığında, bu halk sağlığı programı kapsamında eğitimli tıbbi personel tarafından yakından izleneceklerini söyledi.

“Bu yaş grubundaki uygun kişilerle Sinovac aşısını nasıl güvenli bir şekilde alabilecekleri konusunda iletişime geçeceğiz.”

Cumartesi günkü basın toplantısında Sinopharm aşısının neden ulusal aşı programına dahil edilmediğine ilişkin bir soruyu ele alan Bay Ong, “Sinopharm’dan herhangi bir başvuru olmadı” dedi.

“Sinovac ile bir başvurumuz vardı… Geçici onay verildi. Singapur’da uygulanan dozların sayısı, kapsamlı bir çalışma yapmamız için yeterince büyük değil, Sinovac için değil ve Sinopharm için daha da düşük.”

Ancak Brezilya ve Şili’deki araştırmalar, aşının enfeksiyona, ağır hastalıklara ve ölüme karşı etkinliğinin karşılaştırılmasında yardımcı olan bazı iyi veriler sağladı.

Abone girişlerinde bazı sorunlar yaşıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Biz sorunları çözene kadar abonelerin ST Digital makalelerine erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Ancak PDF’lerimiz için hala bir oturum açma gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*