Sony, maliyetleri düşürmeye yardımcı olmak için akıllı telefon serisini azaltmayı planlıyor

Sony, maliyetleri düşürmeye yardımcı olmak için akıllı telefon serisini azaltmayı planlıyor

Sony-Xperia-Z3

Sony, dünyanın en güçlü ve kaliteli Android cihazlarından bazılarını üretmesine rağmen, çoğunlukla Samsung ve Apple’ın hakim olduğu akıllı telefon pazarından karlı bir pay çıkarmak için uzun süredir mücadele ediyor. Kazançların düşmesiyle Sony, bir yatırımcı ilişkileri toplantısında, bir kez daha kârlılığa ulaşma umuduyla akıllı telefon (ve TV) işlerini %30’a kadar azaltmayı planladıklarını duyurdu.

Şirketin nerede hata yaptığı tam olarak belli değil (pazarlama, el cihazlarının sınırlı olması) yeni plan, düşük/orta menzile daha az odaklanarak ve müşteri tutma oranlarını artırarak akıllı telefon serisini pekiştirmek. Daha akıcı bir ürün portföyüyle Sony, umarım bu süreçte cihazları için daha iyi destek sunabilir ve bu süreçte müşteri memnuniyetini artırabilir.

Sony’nin tamamen yeni mobil bölüm şefi yatırımcılara şunları söyledi:

“Operasyonların ölçeğini veya pazar payımızı genişletmeye odaklanmak yerine işimizin karlılığını artırmayı hedefleyeceğiz. Satışlar yüzde 20-30 düştüğünde bile kâr edebileceğimiz bir yapı kurmak istiyoruz” dedi.

Sony Strateji Mobil bölümü

Sony, akıllı telefonlarının ve tabletlerinin dışında, her şeyi ayakta tutmak için yine son derece kârlı video oyunu ve görüntü sensörü işlerine yönelecek. Görüntü sensörleri zaten Apple’da ve sayısız Çin yapımı cihazda bulunuyor ve Sony önümüzdeki 3 yıl içinde %70’lik bir artış bekliyor.

Yeni (ve çok memnun) olarak Sony Xperia Z3 Kompakt sahibi, Sony’nin Android donanımı ve yazılımı hakkında gerçekten yeterince şey söyleyemem ve gelecekte onlardan başka bir akıllı telefon almayı kesinlikle düşünürdüm (5 inç’in altında olduğu sürece).

Bu son gelişme, kulağa en iyi haber gibi gelmese de, Sony’nin mobil cihazlarla ilgili yeni stratejisi olan “az daha çoktur”, umarım işleri tersine çevirecektir. HTC için yeterince iyi görünüyordu, değil mi?

[Reuters | Xperia Blog]

| | |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*